Rádi vám upravujeme nabídku na míru, ale abychom to zvládli, používáme k tomu soubory cookie.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
OK
prozdravi.cz
Vše pro vaše zdraví
krasa.cz
Vše pro vaši krásu
parfemy.cz
Značková parfumerie
hodinky.cz
Značkové hodinářství
sperky.cz
Značkové klenotnictví
vivantis.cz
Být sám sebou
logo  
lékařská poradnakatalog stránekobchod pro zdraví


Přichází jaro, přicházejí klíšťata

19.04.2016
Klíště

Jaro, které nastává, přináší krásné počasí a chuť vyrazit na vycházky do přírody. Bohužel tu chuť nemáme pouze my, ale také hmyz, který je nositelem nebezpečných nemocí - klíšťata.

Je vcelku všeobecně známo, že přenášejí velmi nebezpečnou klíšťovou meningoencefalitidu nebo zánět mozkových blan, které mohou mít za následek psychické problémy či poruchy hybnosti, ale také, byť výjimečně, smrt. Druhá nemoc, zdánlivě méně nebezpečná, ale více rozšířenější, je lymská (někdy psáno lymeská) borelióza. Jedná se o chronické onemocnění vyvolané jedním z druhů klíšťat, spirální bakterií Borelia burgdorferi.

 

Obvykle po několika dnech dochází k výskytu velké rudé skvrny, která je pro lékaře signálem k nasazení antibiotik. Nutno poznamenat, že bohužel tato charakteristická skvrna se nemusí vždy objevit. Jinak vždy platí, že pro lékaře jsou lékem první volby antibiotika. Pokud se neléčí, mohou se objevit následky - kloubní a svalové projevy (bolesti kloubů a svalů, otoky, zejména kolenních kloubů. Dočasně může také dojít i k zánětu srdečního svalu.

 

Jaké přírodní prostředky se dají použít, ať už jako prevence či jako doplněk celkové léčby lymské boreliózy?

Samozřejmostí je dodržování obecně platných zásad - pečlivě se obléci, doporučováno je zejména oblečení z hladké látky, vysoké boty, do kterých se zastrčí kalhoty, použití vhodného repelentu, zvolit si správnou cestu (nechodit do houštin, křovin a podobných míst), nesedat si na zem a tak dále…

 

Prevenci je možné posílit užíváním doplňků stravy se zesíleným obsahem vitamínů ze skupiny B, zejména vitamínu B1 - thiaminu. To platí hlavně při pravidelném užívání, protože pak zůstává v organismu vyšší obsah přírodního vitamínů B. Thiamin (i ostatní vitamíny ze skupiny B) prostupuje póry v pokožce našeho těla a zanechává specifický pach, který je pro klíšťata a další hmyz (komáři, ovádi, mouchy) velmi nepříjemný. Tyto vitamíny také ovlivňují vlhkost kůže - méně se potíme a tím o nás klíšťata ztrácejí zájem, protože preferují vlhkou a tenčí kůži. Jako spolehlivý zdroj těchto vitamínů lze uvést pivovarské kvasnice. Na trhu jsou ale i k dostání speciálně sestavené směsi, jak pro dospělé, tak i pro děti.

 

Klíšťata (a další hmyz) pomáhají odpuzovat i látky obsažené v čajovníkovém (tea tree) oleji. Stačí kápnout několik kapek na kůži či na oděv před vycházkou do přírody. Je ovšem třeba zdůraznit, že jak vitamíny B, tak čajovníkový olej posilují ochranu před klíšťaty, nelze se spoléhat jen na ně samotné!

 

V případě, že lékaři potvrdili lymskou boreliózu, lze jako doplněk léčby na podporu imunity a posílení organismu použít kombinaci, která se již osvědčila a to ženšenu všehoje (panax ginseng, “pravý” ženšen) a echinacey neboli třapatky. V případě bolestí kloubů (jeden ze symptomů) lze doporučit k užívání některý z přípravků z oblasti tzv. kloubní výživy, zejména ty obsahující protizánětlivě působící výtažek z boswelie.

 

Celková nabídka přípravků proti klíšťatům.

Doporučujeme produkt Echinacea s vitamínem C.


Související články:
Borelioza - zkušenosti klientů s úspěšnou léčbou
Třapatka nachová (rudbeckie)(Echinacea purpurea)
Klíšťata a Lymeská borelióza


19.04.2016
autor: PharmDr.Tomáš Arndt
další články v rubrice: Nemoci


 
Cukrovka - příznaky a hodnoty glykemie
Extrasystoly aneb bouchání či vynechávání srdce
Priessnitzův obklad
Nejčastější příčiny bolestí na hrudníku
Jak vyčistit ucpané cévy?
Hemoroidy - léčba, která zabírá
Štítná žláza – jak se přestat „léčit“ a raději se svépomocně uzdravovat - 1. část
Serotonin - osm přirozených způsobů, jak posílit jeho produkci a tím i dobrou náladu
Nízký krevní tlak
Warfarin - co vám u lékaře neřeknou
Správně dávkovaný chlad může snížit nemocnost o více jak 90 % (rozhovor s Liborem Mattušem)
Hemofilové nákazy
Hemoroidy - příznaky a fotky
Zvětšené uzliny na krku
Dornova metoda

243,- Kč
(c) 2004-2019 www.celostnimedicina.cz
O násRSS