Příběh 5 elementů dle tradiční čínské medicíny

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Tento příběh je příběhem našeho zdraví. Hovoří o správném a přirozeném proudění energií v nás, v přírodě, ve vesmíru a všech živých i neživých věcech.
Je příběhem, který nám lépe pomůže chápat souvislosti mezi námi a přírodními cykly. A to tak, abychom energie jednotlivých elementů přírody, i těch v nás, dokázali prožívat a transformovat v náš prospěch a aby naše mentální i fyzické zdraví mohlo kvést tak, jak to přináleží naslouchání vlastnímu bytí a přírodním cyklům.

Každý z 5 elementů má svoje vlastnosti, které se viditelně projevují v těle na fyzické úrovni i v naší mysli, tedy na úrovni psychické. Proto jejich dysbalance může způsobit různé nemoci na obou úrovních.

V přírodě můžeme jejich projev pozorovat v rozličnosti ročních období. Přechod jednoho období do druhého by měl být přirozený a energie by měly proudit volně, bez stagnací, v nejlepším případě směrem do spirály a nikoliv pořád dokola.

Nechat přirozeně zrodit nové věci (stejně jako to vidíme na jaře), ale i dokázat nechat odejít a nechat umřít věci v našich životech nepotřebné (stejně jako příroda nechává zamrznout a odejít led v zimě), to je správné žití, naslouchání koloběhu života a neprotivení se přírodním cyklům.

Jestli se těmto cyklům budeme protivit a nebudem tak vědět, kdy si můžeme dovolit plýtvat naší jangovou energií a naopak kdy zpomalit a zahloubat se do sebe v období jinovém, budeme velmi pravděpodobné nemocní. A to jak na duši, tak i na těle.

V průběhu roku si postupně představíme 5 jednotlivých elementů. A to vždy v období, ve kterém daný element nejvíc působí. Řekneme si o jeho vlastnostech, o jeho dysbalancích, jak fyzických, tak i mentálních, a taky o doporučeném chování k sobě samému, abychom mohli celým rokem projít zdraví a s úsměvem na tváři .

Další zajímavé články s tématikou tradiční čínské medicíny naleznete ZDE. 

Zpět nahoru

NOVÉ ČLÁNKY KAŽDÝ TÝDEN ZDARMA NA VÁŠ E-MAIL?

Přihlaste se zdarma k odběru novinek z webu Celostnimedicina.cz a už Vám neunikne ani jedna zajímavost ze světa celostní a alternativní medicíny.