Prevence, to je vnitřní čistota

cm palec nahoru

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Vážení a milí. Věřte, že není jiné prevence před nemocemi, nežli čistota našeho vnitřního prostředí. Vnější prostředí tak důležité není. Žijeme ve světě mikrobů a nelze se jim nijak vyhnout. Mnozí z nich jsou nám dokonce prospěšní. Nemoc vyvolají pouze v případě narušené imunity. Pokud tato naše vnitřní inteligence ztrácí sílu nedostatečným odstraňováním různých jedů z těla, mikrosvět má zelenou. Jedovaté látky do našeho organizmu vnikají špatnou stravou a chemikáliemi, většinou v podobě produktů farmakoprůmyslu.

Tak za prvé, málokdo (bohužel včetně odborníků) má ponětí o zdravé stravě. Jídlo v nemocnicích a školních jídelnách, tedy v místech, kde by zdravotníci mohli uplatnit své znalosti a vliv, je nezdravé!

Pacienti s žaludečními vředy např. dostávají k snídani rohlík se šunkou, do škol se zavádí mléko a tolerují se klamavé reklamy na různé mléčné a čokoládové pochoutky. Studium starých orientálních zdravotních systémů člověku otevře oči. I když každý potřebuje poněkud jiné složení stravy, v závislosti na jeho metabolickém typu (chystám na toto téma rozsáhlejší článek o ayurvedě), je zde několik zásadních pravidel, jež platí pro všechny. Naše tkáně se neustále musejí potýkat s překyselením.

Buňky by nemohly přežít, pokud by se zvýšila jejich kyselost. Zde je pět nejkyselejších potravin, kterých bychom se měli vyvarovat, pokud si chceme uchovat dobré zdraví. Kravské mléko a jeho výrobky kromě másla a podmáslí. Zakysané výrobky jsou problematické vzhledem k nízké kvalitě mléka a výrobních postupů. Zdravé zakysané výrobky mají v Bulharsku a Turecku, pokud je mi známo. U nás jen ekofarmy.

Další jedovatá potravina je cukr. A to i hnědý, třtinový. Slaďte sirupy, medem či fruktózou, eventuálně hroznovým cukrem. A ne příliš. Další jed je káva. Velmi silně okyseluje a dehydratuje. Vhodná je kávovina, tedy žito (např. Caro). Problém je i tropické ovoce. Není pro nás vhodné. Okyseluje, ochlazuje a podporuje nezdravý nárůst buněk. Výjimkou je citron, který ač kyselý na chuť, kyselost sráží. No a poslední problém je tvrdý alkohol a nekvalitní kyselá vína. Zvýšená acidita nutí sliznice produkovat více hlenu, což se velmi líbí bakteriím a také plísně si libují v kvasném prostředí. Dále nedoporučuji konzumaci našich uzenin a kuřecího a krůtího masa. Samé hormony a stresy. Varuji vás před margarínem! Nevěřte tzv. odborníkům, kteří ho naopak doporučují. Nevědí, co činí. Byli jsme oklamáni potravinářským průmyslem. Transmutované nenasycené mastné kyseliny, základ margarínu, naše játra neumějí rozložit a tak se ukládají. Mohou způsobit nejrůznější chronické choroby, typicky cukrovku 2. typu.

Radím vám dále, pijte čistou vodu a to teplou nebo alespoň vlažnou. Voda (tvoří cca 70 % našeho těla) má úžasnou schopnost přijímat informace. Naše životní síla používá vnitřní vodu jako nosič povelů k udržování zdraví. Pokud budeme pít vodu, kde už nějaké informace jsou (káva, čaje, džusy, pří-chutě…), je pro náš organizmus z tohoto hlediska nepoužitelná! Radím vám, pijte čistou vodu! Alespoň litr denně, 2 litry jsou lepší, zejména, nejste-li zdrávi.

Vzniká otázka, co tedy jíst? Základní pilíře zdravé stravy jsou zelenina a celozrnné obiloviny. Blíže se stravou budeme zabývat v povídání o ayurvedě.