Prevence a výživová opatření při cévní nedostatečnosti

nohy e1603282093691

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Název žilní nedostatečnost značí neschopnost žilně-svalové pumpy dolních končetin adekvátně odčerpat krev zpět k srdci. Jde o degenerativní onemocnění, které se většinou projevuje až u 90 procent populace starší 30 let. Takže se Vás to určitě může týkat, zvláště v dnešní sedavé době a při tomto uspěchaném nezdravém životním stylu. Toto chronické onemocnění je nevyléčitelné, ale mějte na paměti, že je to na Vás a můžete rozvoj této nemoci zmírnit a zpomalit úpravou životního stylu a ve spolupráci s odborníky, kteří Vám nastaví adekvátní léčbu.

Je to nejčastější indikace k operaci na cévním systému u dospělých!

Chronická žilní insuficience (CHŽI) je onemocnění velice běžné a proto jsou obecně vynakládány vysoké prostředky na jeho diagnózu a léčbu. Onemocnění má vliv na kvalitu života a bývá spojena s častými pracovními neschopnostmi.

Onemocnění se dělí na:

  • primární žilní nedostatečnost (PVI) – degenerativní proces stěny žil a chlopní, který začíná jako reflux v povrchním systému
  • sekundární žilní nedostatečnost (SVI) – jde o s časem nabyté zánětlivé onemocnění, začínající jako obstrukční proces žil a tepen, který se pak vyvíjí v kombinaci s refluxem a obstrukcí v rámci hlubokého systému.

Počáteční projevy tohoto onemocnění jsou multifaktoriální. Klienti udávají nejčastěji tyto subjektivní příznaky: pocit těžkých a unavených nohou, v noci se přidávají i křečové bolesti (odtud název křečové žíly). Klienti udávají největší bolesti večer, nejhorší je letní období. Problémy na chvíli ustanou při nastavení nohou do horizontální polohy. Klientky udávají horší stav v průběhu těhotenství a i menstruace. Dlouhé stání a sezení bývá subjektivně bolestivější. U klientů jsou zřejmé nejdříve výrazné modré žíly na povrchu nohou, které časem postupně přechází v uzlovité ztluštěné žíly. Dále se k tomu přidávají bolesti i otoky.  Dalšími změnami na kůži jsou pigmenty, ekzémy. Kvůli změnám v podkoží poslední stadiem insuficience mohou být až bércové vředy. V rozšířených žilách dochází ke zpomalení krevního průtoku, což je dispozice ke vzniku krevních sraženin, tyto sraženiny se zvětšují, až žílu ucpou, což je již komplikace křečových žil.

Důležitá je včasná péče a prevence zánětu žil. Pokud máte nějaké z projevů insuficience, jako jsou bolest nohou, mikrovarixy, ale i kmenové varixy, což jsou ty uzlovité útvar na nohou, měli byste navštívit angiologa. Angiolog vše vyšetří ultrazvukem a doporučí vhodný postup. Základní je pomoc žilám působit preventivně a předcházet vzniku zánětů žil a bércovým vředům v posledním stadiu.

Dalo by se říci, že kompresní léčba je základem i módní záležitost v této době. Osobně ji doporučuji všem klientkám i klientům, co mají s dolními končetinami očividný problém, plus mnoho času tráví sezením v autě nebo v kanceláři u PC. Nebo naopak dlouho stojí. Komprese odstraňují otok, bolesti a zpomalují rozvoj onemocnění. Každý si ale představí ty ošklivé neforemné kompresní punčochy, které nesedí, zařezávají se ve stehnech a velice nepříjemně se nosí. To už je dnes bez problémů. Existují různé značky a druhy krásných silonek a kompresních legín, co se příjemně nosí a vypadají jako klasické legíny a hodí se tak i do kanceláře i na procházky, ale i do společností. Pro muže doporučuji i jen kompresní podkolenky, které se používají třeba i na běh, turistiku, horolezectví, nebo jiné sporty. Doba a technologie jdou dále, ale naneštěstí my jsme se jako lidstvo posadili. Když nechceme, nemusíme ani vyjít z domu třeba týdny. Vše se dnes dá dovézt až do domu, od jídla z krabičkového stravování, až po elektroniku. Dnes se už vesměs nemusí ani do banky, vše funguje online. Ale naše cévy a lymfatický systém trpí. Pokud se problémy stupňují, je důležitá i farmakologická léčba. Ta má za úkol zabránit dalšímu poškozování žilního systému a odstranit, nebo omezit průvodní problémy.

Není vyloučena ani lehčí či větší operativní procedura. Ideálně řešit tyto problémy včas a ani operace nedá garanci, že se problém nevrátí, jak jsem psala na začátku, tento problém je nevyléčitelný. Ideální je proto prevence od 30. let života.

Pokud ale, hlavně ženám, z kosmetického hlediska projevy tohoto onemocnění vadí, tak metličky a drobné žilky lze řešit sklerotizací.

Provádí se tak, že do křečové žíly se malými vpichy aplikuje roztok, který způsobí její slepení tím, že aktivuje prorůstání cévy vazivem a tím se tato céva uzavře.

Používá se také radiofrekvenční ablace, což je zákrok, kdy se do povrchového žilního kmene zavede sonda, která vysílá laser nebo bipolární radiofrekvenční proud. Tato metoda je skvělá, protože nepoškozuje okolní tkáně.

U velkých varixu je prováděna chirurgická léčba, kdy se postižené cévy odstraní. Tato operace nezaručuje, že se problém neobjeví jinde, takže proto je prevence a raná intervence důležitější, než to nechat dojít tak daleko, že už by Vás bolestivost ovlivňovala i při běžných činnostech.

Důležité:

  • nekuřte cigarety
  • omezte alkohol
  • udržujte si přiměřenou hmotnost a kondici
  • hýbejte se pravidelně, ale šetrně
  • hlídejte si nohy v období těhotenství

Co můžete udělat z hlediska výživy:

  • jíst dostatek ovoce a zeleniny, které dodávají antioxidanty a vitamin C, doporučuji jako součást prevence lipozomální vitamin C po cvičení nebo večer před spaním
  • mít v jídle dostatek kolagenu – jezte vývary, vařené hovězí maso 1x týdně
  • mějte v jídelníčku dostatek zinku a selenu
  • mějte v jídelníčku dostatek potravin s obsahem síry – cibule, česnek, pórek
  • jezte dostatek ryb s vysokým obsahem omega 3, pokud jste však hákliví na kvalitu ryb u nás, můžete zařazovat kvalitní doplňky s omega 3
  • To samé platí pro kvalitní oleje, snažte se vyhledávat v extra panenské kvalitě, ideálně řepkový a olivový s lněným kvůli dobrému poměru omega 3 a 6 MK
  • zařazujte do stravy flavonoidy – najdeme je ve všech zelených potravinách, ovoci, zelenině a bylinkách. Chrání buňky před volnými radikály, brání růstu nádorových buněk, posilují imunitní systém a působí preventivně proti srdečním chorobám. Tyto sloučeniny najdeme hlavně v mladém ječmeni, spirulině, chlorelle, celeru, zeleném čaji, brokolici, zelí, hroznovém vínu, cibuli, červeném vínu a kakau. Mezi další zdroje bohaté na flavonoidy patří červené grapefruity, arónie, maliny, borůvky, ostružiny a granátová jablka. Ze zeleniny potom olivy, rajčata, česnek, pórek nebo petržel. Flavonoidy najdeme i v červeném víně a čokoládě (čokolády s vyšším obsahem kakaa).
  • Mějte v jídelníčku dostatek rutinu – pohanka, můžete zařadit ženšen, kurkumu, skořici, skvěle působí i ostropestřec v akutních fázích a diuretické bylinky.
  • Omezte přepalovaná masa, tučné uzeniny, klobásy, paštiky a další potraviny s vysokým obsahem nasycených nebo trans-nenasycených tuků
  • Vyhněte se sladkostem, velkým dávkám cukrů, nekvalitním čokoládám, oplatkám a limonádám, dnes jsme v době, kdy je všeho dostatek, takže i kvalitních potravin je velice mnoho, stačí si jen vybrat.