Rádi vám upravujeme nabídku na míru, ale abychom to zvládli, používáme k tomu soubory cookie.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
OK
prozdravi.cz
Vše pro vaše zdraví
krasa.cz
Vše pro vaši krásu
parfemy.cz
Značková parfumerie
hodinky.cz
Značkové hodinářství
sperky.cz
Značkové klenotnictví
vivantis.cz
Být sám sebou
logo  
lékařská poradnakatalog stránekobchod pro zdraví

Najdete nás na facebooku
Zdravá výživa


Super česnek

Přeslička rolní

09.03.2015
Přeslička

Přeslička rolní, latinsky Equisetum arvense, je vytrvalá bylina dorůstající výšky až 70 centimetrů. Má charakteristický vzhled, její letní lodyha je mělce rýhovaná a složitě (odborníci uvádějí přesleně) se větví. V každé uzlině se nacházejí přeslenitě, bočně srostlé, uspořádané listy označené jako pochva. Na vrcholu jarní lodyhy můžeme najít takzvaný strobilus, což je maximálně 4 cm dlouhý elipsoidní výtrusnicový klas. Patří do čeledí přesličkovité (latinsky Equisetaceae).

Jako rostlinná droga se z přesličky rolní používá nať (herba equiseti). Z účinných látek je třeba zmínit zejména kyselinu křemičitou. Právě soli kyseliny křemičité jsou důležitými stavebními kameny pojivových tkání, například vazů, kostí, chrupavek, vlasů a nehtů. Jejich nedostatek nebo poruchy jejich využití mohou způsobovat lámavost nehtů, vypadávání vlasů a svědění kůže. Kromě přesličky ji obsahují také některé řasy. Z dalších látek je možno jmenovat flavonoidy (flavonové glykosidy), deriváty kyseliny kávové, saponiny, equisetonin, kyselinu equisetovou (akonitovou), třísloviny, flobafen, hořčinu, pryskyřici, tuk, organické kyseliny a flavonové glykosidy. Kyselina kávová patří mezi fenolické sloučeniny a je řazena mezi antioxidanty.

 

Jaké jsou účinky přesličky rolní v případě některých nemocí?

Lze zmínit zejména její mírný močopudný účinek. To je vhodné při infekcích močových cest, při vzniku ledvinových kamenů a kamínků (tzv. písku), kdy pomáhá tím, že vlastně “proplachuje” močové cesty. V lidovém léčitelství se přeslička využívala k zástavě menstruačního krvácení, při křehkých lámavých nehtech, ztrátě vlasů, revmatických onemocněních, dně nebo při špatně se hojících ranách a vředech.

 

Nať z přesličky se nesmí užívat k léčbě otoků, pokud vznikly jako následek nedostatečnosti srdce a ledvin. Je třeba být velmi opatrný při zevním použití přesličky rolní v případech rozsáhlejších poranění kůže, akutních zranění pokožky neznámého původu, při vyšší teplotě spojené s infekčním onemocněním, srdeční nedostatečnosti a zvýšeném krevním tlaku. Jinak nebyly dosud zaznamenány žádné nežádoucí účinky ani ovlivnění účinků léků.

 

Čaj z přesličky

Čaj k vnitřnímu použití se připraví ze 2-3 g drogy, kterou přelijeme vroucí vodou a povaříme 5 minut, po 10 minutách scedíme. Nálev si připravíme přelitím 1,5 g drogy 150 ml vroucí vody a po 10 minutách scedíme. Denně se smí vypít maximálně dva až tři šálky čaje denně a tři až čtyři šálky nálevu denně (nezaměňovat prosím nálev a čaj!). Doporučuje se pít mezi jídly a nemá se užívat dlouhodobě.

 

Na závěr důležité upozornění - pokud bychom se rozhodli sbírat přesličku rolní sami, během sběru ji nesmíme zaměnit za jiné druhy přesliček, např. lesní (E. silvaticum), mokřadní (E. limosum) nebo bahenní (E. palustre), které jsou jedovaté!

 

Celková nabídka přípravků obsahující Přesličku rolní.

 

Přeslička rolní Doporučujeme produkt Přeslička rolní 500 ml značky Ekomedica Czech.

Související články:
Přeslička rolní (Equisetum arvense)
Záněty močových cest
Bylinky a čaje


09.03.2015
autor: PharmDr.Tomáš Arndt
další články v rubrice: Bylinky


 
Drtič kamenů… Chanca Piedra
Jak se rychle zbavit hněvu – extrémně jednoduchá japonská technika
Cukrovka - příznaky a hodnoty glykemie
Nejste špatní, protože jste nemocní!
Priessnitzův obklad
Alfa-lipoová kyselina
Jak snížit hladinu škodlivého LDL cholesterolu přirozenou cestou
Hořčík - symbol klidu a míru v těle
Zdravé nepečené vánoční cukroví
Stresové zatěžování (Tarlovova cysta)
(c) 2004-2018 www.celostnimedicina.cz
O násRSS