Premenstruační syndrom

cm zena bez vrasek

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

PMS je definován jako soubor psychických a fyzických příznaků nepříjemných pro ženu, které se objevují před obdobím menstruace a ustupují s nástupem menstruačního období.

Hovoří se o mnoha faktorech, které se podílí na rozvoji těchto potíží:

  • hormonální teorie vidí původ příznaků v nesprávné produkci estrogenů a progesteronů. Jejich nerovnováha vede k otokům, návalům a psychickým poruchám.
  • teorie poruchy mozkových regulátorů (serotonin, dopamin, noradrenalin)
  • změny v produkci hormonů vaječníků
  • nedostatek vitamínu B6 – pyridoxinu
  • psychosomatické teorie
  • socio-ekonomické faktory

Toto onemocnění se nazývá „syndromem 150 obtíží“. Příznaky je možno rozdělit na tělesné a psychické. Povaha tělesných obtíží jsou rázu návalů a otoků. Nejčastěji bývají postižena prsa a to bolestivým napětím, zvětšením objemu a zvýšenou citlivostí (60 – 80 % pacientek), nafouknutím břicha s pocitem jeho tíže otoky postihující většinou víčka, prsty a kotníky. Bývá zvýšená hmotnost až o 1 kg, pocit těžkých nohou, cyklická bolestivost varixů nebo zhoršení hemoroidálních obtíží. Trávicí obtíže se projevují průjmy, zácpou, pocitem na zvracení, bulimií (sladké-čokoláda). Mezi neurologické příznaky patří závratě, bolesti hlavy a migrény. Na kůži se zhorší akné, ekzém. Objevují se poševní mykózy. Časté je také srdeční bušení. Psychické příznaky – nejčastější jsou poruchy nálady, neklid, agresivita, podrážděnost, nesnášenlivost, vyhledávání konfliktů, deprese a emoční labilita.

Terapie:
Hormonální léčba – estrogeny v kombinaci s progesterony=hormonální antikoncepce. Psychotropní látky, které působí na psychické příznaky. Při otoku se podávají léky na odvodnění, při varixech léky na cévy, analgetika. Mezi nefarmakologické metody patří dietní opatření, kde se nedává kofein, alkohol, soli, cukry a tuky. Doporučují se potraviny bohaté na vlákniny, vitamíny, minerály. Dále jsou vhodné aerobní cvičení, břišní tance a jiné relaxační techniky, hypnóza.

Z přírodních prostředků můžeme použít homeopatický prostředek Hormeel (Heel), nebo podle konstitučního rozboru bývají nejčastěji používány homeopatické léky Lachesis, Sepie, Pulsatila. Pro ochranu při bolestivé menstruaci je také vhodný Femiglandin GLA+E, který obsahuje pupalkový olej, kyselinu gama-linolenovou a vitamin E.