Přeborníci bez lepku – jáhly

cm jahly

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Není původem ze střední Evropy, přesto se o prosu mluví jako o plodině starých Slovanů. Dostalo se na naše území už při stěhování národů. Přišlo z Asie, kde proso seté vyšlechtili zřejmě v Mongolsku nebo Číně z planého prosa. Samotná zrníčka prosa se přitom konzumovat nedají, slupka je příliš tvrdá a nepoživatelná (ale ptáčkům to nevadí). Proto se odjakživa loupalo, čímž vzniknou jáhly. Jáhly, stejně tak jako pohanka, patřily k těm nejběžnějším potravinám, které se u nás po celá staletí jedly, především ve formě kaší, také se z nich dělaly placky. Proso z polí později vytlačily pšenice a žito, obiloviny, které měly vyšší výnosy. Jako příloha si jáhly svou oblibu také neudržely, brambory a dovozová rýže nastoupily na jejich místo.

Stravitelné pro každého

Jednou z hlavních předností jáhel je dobrá snášenlivost a stravitelnost. Jsou obilovinou, která má nejnižší alergizující potenciál, někdy se uvádí, že jsou zcela nealergizující. Zároveň jsou dobře stravitelné. Proto se hodí třeba i pro miminka, už v rámci prvních příkrmů. Také vyhovují lidem, kteří mají horší zažívání, a trávení obilovin jim dělá obtíže. Samozřejmě jsou ale jáhly vhodné a dobré pro každého. V rámci směrů, které se zabývají potravinami z hlediska kyselinotvornosti nebo zásadotvornosti, jsou jáhly považovány za nejvíc zásadotvorné obiloviny, a tedy nepřispívají k nechtěnému okyselení organizmu. Jáhly nemají kompletní bílkoviny jako např. quinoa, v pestrém jídelníčku to však ve skutečnosti nepředstavuje nevýhodu. Mají poměrně hodně vitaminů skupiny B, proto prý přispívají ke šťastnému a spokojenému životu (což je samozřejmě jen s nadsázkou formulovaný fakt, že díky vitaminům skupiny B pomáhají správnému fungování nervového systému). Jáhly jsou také poměrně bohaté na různé minerály.

Jak je připravovat

Často se doporučuje jáhly před vařením spařit horkou vodou. U drobných jáhel, které jsou nejběžnější a o kterých také píšeme, to však není nutné. Stačí je propláchnout studenou vodou, tak jako každou jinou obilovinu.

Základní recept – propláchnuté jáhly zalijte dvojnásobným množstvím studené vody (tedy na 100 g jáhel použijte 200 ml vody), přikryjte pokličkou a bez míchání vařte na mírném ohni doměkka, trvá to asi 15 minut.

Krémovité až kašovité jáhly – na jeden díl jáhel použijte trojnásobek nebo i čtyřnásobek vody (nebo jiné tekutiny) a vařte 20–25 minut.

Sypké jáhly – propláchnuté jáhly opražte nasucho nebo na troše oleje, zalijte dvojnásobným množstvím vroucí vody a na velmi mírném ohni vařte bez míchání15–20 minut, pak načechrejte vidličkou.

Jáhlová kaše (hotový výrobek) – kaši stačí zalít horkou vodou nebo rostlinným či živočišným mlékem.

Tipy na použití

  • Příloha, do rizot, zavářka do polévky, do salátů.
  • Kaše ke snídani nebo svačině – uvařte jáhly podle návodu zde, můžete přimíchat čerstvé ovoce (např. nastrouhaná jablka), sušené ovoce (rozinky, brusinky, nasekané datle, švestky), ořechy a semínka, ozdobit a obohatit ořechovým máslem, osladit sirupem, např. datlovým, javorovým, ochutit skořicí, karobem, kakaem.
  • Krémy (dezerty, poháry) – uvařené jáhly rozmixujte spolu z libovolnou rostlinnou smetanou, jogurtem nebo tvarohem, oslaďte sirupem a pro krásně voňavou variantu přidejte trochu pravé mleté vanilky.
  • Jáhly zapečené na-sladko – připravuje se z jáhel uvařených na kaši, peče se 30–40 minut při 180°C.
  • Jáhly zapečené na-slano – můžete připravovat z jáhel uvařených podle základního receptu (pak bude nákyp sypký), z těchto jáhel zalitých omáčkou (viz. náš recept na smetanové) nebo z jáhel uvařených na kaši (pro hutný nákyp, který se dá krájet), pečte 30–45 minut také při 180°C.

Trvanlivost

Jáhly mají tendenci snadno žluknout. To platí pro zrno a ještě víc pro jahelné vločky. Skladujte je v chladné spíži nebo, pokud ji nemáte, dávejte jáhly a vločky v teplejších dnech klidně do lednice. Jahelné vločky nekupujte příliš do zásoby.

Zapečené smetanové jáhly s houbami

Pokud máte rádi zapečená jídla, lahodnou kombinaci smetany, špenátu a hub, tento pokrm vás zaručeně dostane. Častěji děláme jáhly nasladko, ale tento recept jsme okamžitě zařadili do seznamu oblíbených.

zapékací forma 20×25 cm 30 minut + 45 minut pečení
Potřebujeme:

  • 250 g jáhel
  • 250 g čerstvého nebo mraženého špenátu
  • 250 g čerstvých hub (žampiony, hlíva)
  • 2 větší cibule
  • 4 stroužky česneku
  • 3 lžíce tamari
  • 3 lžičky chia semínek
  • 400 ml rostlinné smetany
  • 3 lžíce lahůdkového droždí
  • 1/2 lžičky soli
  • 4 lžíce olivového oleje

Postup:

  1. Jáhly uvařte podle návodu, po uvaření je občas promíchejte vidličkou, aby se nevytvořily velké hrudky.
  2. Sójovou nebo jinou smetanu smíchejte s tamari, lahůdkovým droždím, solí a chia semínky. Promíchejte a nechte chvíli odležet.
  3. Na kostky nakrájenou cibuli osmahněte na olivovém oleji, po chvilce přidejte česnek a nakrájené houby. Po 5 minutách přidejte špenát a ještě dalších 5–10 minut restujte.
  4. Smíchejte jáhly, restované houby se špenátem a ochucenou smetanu. Důkladně promíchejte a nasypte do olivovým olejem vymazané zapékací misky. Směs uhlaďte stěrkou nebo lžící.
  5. Pečte 45 minut při 180 °C. Podávejte studené nebo teplé s listovým salátem nebo kvašenou zeleninou pickles.

Tipy:

*Směs můžete péct i v malých zapékacích miskách a rovnou v nich pokrm servírovat.

*Přidejte hrst předem namočených slunečnicových semínek.

Zapečené jáhly