Pravidla podzimní detoxikace

cm zena podzim2

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Jarní detoxikace, to je téma, o kterém se toho ví víc než dost. Podzimní detoxikace zůstává neprávem v pozadí. Přitom právě ona dokáže tělo úžasně připravit na dlouhou zimu. Proč je to důležité? Slunečních paprsků ubývá, nálada obvykle klesá, energie také, naopak se zvyšují šance chytit kdejakou virózu…

Detoxikace je ideální způsob, jak tělu vrátit ztracenou energii, jak jej před zimou prohřát a nastartovat imunitní systém. Stejně jako jarní detoxikace i podzimní očista má jako hlavní úkol pročistit organismus od nahromaděných toxinů a povzbudit detoxikační orgány. Ruku v ruce s tím jde také zrychlení metabolismu, lepší trávení a harmonizace sliznic (které bývají příliš přesušené, nebo naopak nadměrně zahleněné).

Proč podzim?

Protože je předzvěstí zimy. Je obdobím, kdy se příroda i mnohá zvířata dostávají do útlumu, ba dokonce se uchylují k dlouhému spánku. Detoxikace na podzim připraví organismus k pomyslnému spánku, dovolí mu relaxovat a nabírat síly, až se ohlásí dravé jaro.

  • Podle čínského pentagramu je podzim obdobím, kdy se do největší aktivity dostávají plíce. Vládne-li v plicním okruhu nerovnováha, pravděpodobně se právě v tomto období zhorší respirační potíže, jako jsou záněty průdušek, astma i chronická onemocnění plic.
  • Očista by měla být zaměřena na plicní okruh, k němuž se váže i tlusté střevo.
  • Zapomínat bychom neměli ani na emocionální očistu. Převládají pocity smutku, melancholie, tísně…

Šlápněte na brzdu

Nikoli na plyn. Plyn sešlápněte na jaře, kdy jsou k tomu ideální podmínky. Na podzim a během zimních měsíců si dopřejte čas. A dopřejte ho také detoxikaci. Možná že se cítíte unavení. A je běžné, že během prvních dnů až týdnů detoxikace se můžete cítit unaveni ještě víc. Nebojujte proti tomu. Únava bývá častou známkou toho, že se toxiny, nahromaděné uvnitř organismu, daly do pohybu.

Nespěchejte. Detoxikace vyžaduje prostor a čas a ten samý čas a prostor dopřejte také sobě. Zaměřte pozornost na signály vlastního těla, na pocity, které zrovna prožíváte… I to vám pomůže nasměrovat detoxikaci tak, aby splnila svůj účel.

Svěřte se

Deníčku, který si budete pravidelně psát, anebo třeba zkušenému terapeutovi, který se v detoxikaci vyzná a pomůže vám sestavit detoxikační kúru na míru vašim problémům. Ty totiž mívají dlouhé a spletité kořeny, které je třeba odhalit a začít „kopat hezky od základů“. K tomu slouží metoda řízené a kontrolované detoxikace.

Další detoxikační tipy:

  • Zahřejte se. Podle ajurvédy přichází s podzimem čas na změnu stravování. Do jídelníčku zařaďte potraviny a pokrmy, které pomohou podpořit spalování i metabolismus. Dejte přednost jídlu tepelně upravenému před syrovými potravinami. Zvyšte konzumaci dužnatých plodin a sezónní zeleniny a ovoce.
  • Chcete-li doplnit dávku vitaminů, sáhněte po kvašené zelenině.
  • Zahřejte se teplou kaší! Ideální jsou ovesné, rýžové, jáhlové i pohankové. Doplňte je meruňkami, hruškami, semínky a ořechy.
  • Zaměřte se na očistu střev. Tu podpoří dostatek rozpustné vlákniny, užívání probiotik a prebiotik.
  • Odkyselujte se! Překyselení organismu zpomaluje detoxikaci a výrazně přispívá k rozvoji civilizačních onemocnění.