Rádi vám upravujeme nabídku na míru, ale abychom to zvládli, používáme k tomu soubory cookie.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
OK
prozdravi.cz
Vše pro vaše zdraví
krasa.cz
Vše pro vaši krásu
parfemy.cz
Značková parfumerie
hodinky.cz
Značkové hodinářství
sperky.cz
Značkové klenotnictví
vivantis.cz
Být sám sebou
logo  
lékařská poradnakatalog stránekobchod pro zdraví


Prarodiče a vnoučata

29.06.2016
Rodina
Vzhledem k tomu, že do naší poradny přicházejí dotazy prarodičů, kteří se snaží pomoci vnoučatům, je vhodné se tímto prvkem zabývat.

Starost prarodičů je pochopitelná, všichni to známe. Jenže to přináší i úskalí. Mladí rodiče mají vlastní pohled na výchovu a přístup k léčení nemoci svých dětí, který se od názoru prarodičů liší. Podle nich je názor prarodičů zastaralý, nemoderní, dávno překonaný. Prarodiče mají zase zkušenosti a vidí dále než mladí rodiče. Přitom je ideální, pokud se dokážou obě generace dohodnout. Žel, nebývá tomu tak. Prarodiče vidí ze svého úhlu pohledu a zkušeností jistý nedostatek, ale protože nemohou nebo nechtějí zasahovat do rodinných záležitostí mladých rodičů, píší alespoň své stesky a obavy do poradny.Naše poradna je však závislá na poskytnutých informacích, a ty většinou prarodiče nemají...
Vidí, že má vnouče určitý problém a v dotazu jej popíší jen velmi obecně: Ten náš vnuk je pořád nemocný. Nebo: Na tělíčku má strašný ekzém... Žádají: Doporučte nám nějaký vitamin, aby se to zlepšilo… A neznají detaily, nevědí, jaká vyšetření dítěte jeho rodiče společně s jejich lékařem již podnikli a jak to řeší, které léky užívají atd.Výsledná odpověď, která není podložena konkrétními fakty, může pak být jen obecná, neurčitá a orientovaná třeba na lidovou moudrost, zkušenost, doporučení obecného vitaminu apod. Někdy nám píší rozhněvaní rodiče dítěte, že si nepřejí, abychom zasahovali do jejich problému, je to prý jejich věc a z dotazu prarodičů vznikají nepříjemné události.Pokud se prarodiče a rodiče dítěte dohodnou, je možné osobní setkání společně s pediatrem. Smyslem je, aby byli všichni, kterých se to týká, při tom. Je třeba si udělat čas na diskusi, demonstraci jiných, osvětlujících případů, přehled léčebných možností a vytvořit tak širokou mozaiku informací, které odhalují příčiny a konkretizují léčbu.

 

Tento krok je hodně podstatný, neboť je zřejmé, že se často zdravotní problém netýká jen nemocného dítěte, ale evidentně zasahuje do celé rodiny včetně prarodičů. Všichni se proto mají sjednotit a vytvořit program, aby např. matka měla čas se dítěti věnovat, tedy se zde mohou prarodiče zapojit do pomoci, převzít na chvíli za pečující matku díl prací v domácnosti. Otec dětí zase může změnit pracovní podmínky tak, aby byl doma včas, aby se mohl věnovat dítěti a aby si mohla matka zajít do fitness, zacvičit si, jít na masáže, aby načerpala další síly.

 

Společně by se měli dohodnout na jídelníčku. Je nemyslitelné třeba, aby rodiče doma dodržovali skladbu jídel bez sladkostí, ale když je dítě u babičky, aby sladkosti mělo povoleno, podobně s díváním se na televizi, ve způsobu mluvení, oblékání se, otužování apod.

 

Mladí rodiče se mají sdílet s radostí kolem malého dítěte s prarodiči, protože to dítě je jejich krev a jejich odměnou je, že vidí své vnouče, že si jej mohou pochovat atd. Naopak tam, kde jsou různá striktní omezování návštěv nebo příkazy, co se smí a nesmí, to určitě klapat nebude. Je to vždy citlivé téma: Prarodiče si svůj díl výchovy dítěte již vykonali, když bylo jejich dítě malé, a také si prožili střety názorů s prarodiči. Nyní se situace pootočila, oni jsou v roli prarodičů a jejich dítě je v roli rodiče. Tak to bylo vždy a bude i nadále. Prarodiče tedy musí respektovat, že rozhodování o způsobu výchovy aktuálních rodičů je prioritní.

 

Povzbuzuji mladé rodiče a povzbuzuji i prarodiče, aby si našli společnou a spokojenou cestu ke svému dítěti a k vnoučeti, protože se bude podle toho vytvářet také vztah dítěte k rodičům a prarodičům. Všichni jsou jedna rodina.


Související články a videa:
Zdraví rodiče - zdravé děti
Prarodiče - jejich význam a důležitost
VIDEO: Knihy pro rodiče
Život v extrémech


29.06.2016
autor: MUDr. Pavel ŠÁCHA
další články v rubrice: Filosofie zdraví


 
Cukrovka - příznaky a hodnoty glykemie
Extrasystoly aneb bouchání či vynechávání srdce
Priessnitzův obklad
Nejčastější příčiny bolestí na hrudníku
Jak vyčistit ucpané cévy?
Hemoroidy - léčba, která zabírá
Štítná žláza – jak se přestat „léčit“ a raději se svépomocně uzdravovat - 1. část
Serotonin - osm přirozených způsobů, jak posílit jeho produkci a tím i dobrou náladu
Nízký krevní tlak
Warfarin - co vám u lékaře neřeknou
Správně dávkovaný chlad může snížit nemocnost o více jak 90 % (rozhovor s Liborem Mattušem)
Hemofilové nákazy
Hemoroidy - příznaky a fotky
Zvětšené uzliny na krku
Dornova metoda

199,- Kč
(c) 2004-2019 www.celostnimedicina.cz
O násRSS