Pozor na prach: protiroztočová pohotovost u dětí s alergiemi  

uklid roztoči prachh

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Máme-li doma malého alergika, zajisté víme, jak moc je potřeba udržet domácnost čistou. Zvláště, pokud dítko negativně reaguje na prachové částice, které se též velmi často pojí s alergenními roztoči. Záchvaty kašle, kýchání, vodnatá rýma, ucpaný nos, slzící oči případně i ekzém, to vše mohou být dopady, na jejichž začátku stojí zmíněné alergeny. Jak se proti nim bránit? A je to vůbec v našich silách? Které zbraně použít, abychom své příbytky co nejlépe chránili?  

2 miliony roztočů v matraci

Prachem ve své podstatě rozumíme shluk drobounkých částic, které jsou menší nežli 500 mikrometrů. Tyto částice se sbírají různě, některé jsou z půdy, jiné plynou z pouštního písku, další vznikají sopečnou činností, převážnou část má ale na svědomí člověk. V období jarních měsíců v prachových shlucích nacházíme také pyl.  

Jeden gram prachu poskytne útočiště pro několik tisíc roztočů. A tito roztoči produkují výměšky, které jsou dalším alergenním strašákem. Uvážíme-li, že jeden okem nepozorovaný roztoč žije zhruba 4 měsíce, kdy každá samička může za svůj život přivést na svět 40-80 jí podobných raubířů, není se čemu divit, že v jedné jediné matraci žije až na 2 milióny roztočů.

Proč tam vůbec jsou a proč zrovna v matracích? Protože se živí převážně odumřelou kůží. A té se nám během noci odloupne klidně i 1,5 g. A přesně tohle množství pak nakrmí jeden milion zmíněných strávníků.  

Prach jako výtečný dopravní prostředek  

Už Louis Pasteur říkal, za vším hledej prach. Zjistil totiž, že prach funguje jako výtečné taxi. Mikroorganismy prostřednictvím prachu cestují. Cestují na něm tedy i roztoči a nejen oni, také jejich výměšky. Následně stačí jen prach zvířit, ať už natřepáním peřiny, odhrnutím závěsu, poskakováním na koberci, aby počal poletovat vzduchem a doplachtil brzy do dýchacích cest. Pokud jsme alergičtí, pravděpodobně se rozkašleme, rozkýcháme, možná nám také začnou slzet oči.  

Jak se zbavit prachu? 

Prach bydlí s námi, je to tak. A čím jsme blíže městu, tím toho prachu bude také víc. Potrápí nás v zimě, ale také v létě, kdy raději a mnohem déle větráme a prachové částice tak mají takřka nonstop otevřený vstup. Jak na prach vyzrát? Pojďme ho setřít.  

1. Když úklid, tak pěkně odshora dolů 

Úklid je hlavní zbraní proti prachu. Prach lze vysát, ale také setřít. A pokud ho stíráme, je vždy lepší, použijeme-li mokrý způsob úklidu. Na mokrý hadřík se prach snáze přilepí, protože ztěžkne a nemá již tendenci se dále vířit. Pokud však prach pouze stíráme, většina z něj se dostane do vzduchu, kde bude plnit funkci již zmíněného taxi. Osobně prostory vysaju, abych je následně ještě setřela. Vlhkým mopem, hadříkem atd. Někdo též k úklidu využívá vysavače na bázi vody. I to je možné a určitě pomůže.  

Dalším z tipů je, abychom příbytky uklízeli odshora dolů. Jakmile prach opustí vrchní police, bude mít pravděpodobně tendence padat dolů. To samé platí i u úklidu jednotlivých pater. Chceme-li mít čisto, začněme od střechy.  

uklid prach roztoči

2. Minimalizujme  

Tohle pravidlo pokládám za zlaté. Čím méně věcí, tím také snazší práce s úklidem. Každá soška, džbánek, lampa či hračka platí za vítanou přistávací plochu, na které prach ulpí nebo se do ní zavrtá. Čím méně věcí, tím také méně úklidu, a tedy i větší úspora naší energie. Znám domácnosti, které jsou sběratelské, sbírá se tu kdeco, ale pokud má pak uklízející každou věc zvednout, otřít, omýt, frekvence úklidu se pozvolna snižuje. 

Pokud doma máme alergické dítko, o to více se zaměřme na jejich pokojíčky a vše co jde, ukliďme do skříněk. Stírání prachu tak bude mnohem snazší a můžeme jej provozovat i několikrát týdně.  

3. Uklízejme chytře  

Zde bych ráda vytipovala několik fíglů, jak nad prachem a roztoči vyzrát 

  • Oblečení nenechávejme viset volně, nevyužívejme funkci němých sluhů či obnažených věšáků, tzv. štendrů, které jsou výtečným lapačem prachu. Namísto toho oděvy uložme do skříně, kde se kontaminace prachem o něco sníží.  
  • Ruční vysávání můžeme zkombinovat s prací robotických vysavačů, které nám též udělají dobrou službu. 
  • Postele nezastýlejme, protože pokud matrace přikryjeme peřinou, o to výhodnější klima vznikne v lůžku pro roztoče 
  • Pravidelně perme záclony, závěsy, polštáře, čistěme sedačky, klepejme koberce či běhouny.
  • Z lůžkovin volme takové, které lze vyprat alespoň na 60 stupňů, výborná je bavlna.  
  • Péřové peřiny vyměňme za ty z dutého vlákna, případně z ovčí vlny, se kterými máme doma výbornou zkušenost. Ovčí vlna obsahuje lanolin, který peřinu chrání. A pokud ji chceme vyčistit, nechme ji vyvětrat na čerstvém vzduchu.  
  • Nezapomeňme také na květiny, na jejichž listy sedá prach. 
  • V domovech udržujme vlhčí vzduch. Pokud je ovzduší suché, prach má opět tendenci více poletovat. Výtečným tipem zde budou různé ionizátory či aroma difuzéry, do kterých lze nakapat éterické oleje. U alergiků můžeme zvolit například levanduli, mátu peprnou či citrón.  
  • Úklid si plánujme. Není totiž příjemné přijít po těžkém dnu domů, abychom ještě dům obráželi s vysavačem. Pokud však budeme uklízet pravidelně a úklid si usnadníme, může se stát dokonce relaxační činností.  

4. UV vysavače  

Jelikož byl náš syn jako malé dítě alergický na prach a roztoče, čehož jsme se postupem času zbavili, v prvotních fázích neustálého kýchání a smrkání jsme zakoupili vysavač s UV zářením. Takový pomocník vysaje nejen prach, ale také roztoče, které navíc usmrtí. Pokud se již pro UV vysavač rozhodneme, vysávejme jím pravidelně celou postel, a to několikrát týdně, dále též koberce, případně i automobilové sedačky, které jsou rovněž významným lapačem prachu.  

5. Využívejme přípravky proti roztočům  

V dnešní době se dají koupit i ekologické přípravky proti roztočům, které jsou šetrné jak k textiliím, tak také našemu zdraví a k přírodě. Po ošetření postele nechejme přípravek několik hodin pracovat, abychom pak postel vysáli, například vysavačem s UV filtrem.  

TIP Celostní medicíny: Podívejte se na nabídku ekologických úklidových prostředků za dobrou cenu.

6. Děti a plyšáci  

Malí plyšoví kamarádi jsou dalším výtečným lapačem prachu, a tedy i roztočů. Přesto si troufám říci, že se malí alergikové plyšáčků vzdávat nemusí. Jen je třeba opět dodržet několik pravidel a plyšáky pravidelně čistit a prát. Pokud máme strach, aby se častým praním neopotřebovali, můžeme je umístit do speciálních vaků, které jednoduše zavážeme a tím zamezíme odírání citlivých plošek hračky. Plyšáky lze umístit také do mrazničky a poté je dobře vysát, například UV vysavačem, jehož součástí bývají také drobné násady, které se vyloženě hodí k ošetřování hraček.  

7. Větrat, ale s rozumem  

Jak jsme si již pověděli, okna a dveře jsou vstupem pro prach. Čím častěji větráme, tím také více prachu do domovů pozveme. Nicméně, větrat se musí. Čiňme tak však vždy jen krátce, zato intenzivně, zároveň se snažme v domě nevytvářet průvan. Za sebe doporučuji větrat spíše za deště, kdy vlhký venkovní vzduch přitlačí prach dolů. Pokud dlouho neprší, větrejme tehdy, pokud příliš nefouká.  

...

8. Pořiďme si ionizátor 

I s ionizátorem mám velmi dobrou osobní zkušenost a často využívám jeho služeb společně s difuzérem. Primární funkcí ionizátoru je snížení polétavých částic prachu a pylu ve vzduchu. Nicméně, tím, že ionizátor vytváří malé množství ozonu, doporučuji jej neumisťovat v blízkosti dětských postýlek. Lze jej například pravidelně zapínat v průběhu dopoledne, které děti stráví ve školce.  

Přeji tedy, ať je i obyčejný úklid příjemnou zábavou a třeba i relaxací. A rovněž přeji, aby se vaše alergie minimalizovaly na nepodstatné minimum.