Pověry a mýty kolem hubnutí

cm hubnuti 1

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Hubnutí je velmi diskutované téma (zejména pro ženy), ale je s ním spojeno několik mýtů a pověr. Ve svém článku bych chtěl některé z nich zmínit a na závěr uvést některé typy přírodních přípravků na podporu hubnutí.

Mýtus malého množství jídla

Hubnout neznamená jíst jenom malé porce jídla, ale mít správně sestavený jídelníček. To je spíše kámen úrazu, protože bohužel mnoho osob, které se rozhodnou hubnout, mají podvědomý pocit, že prostě musí jíst málo. To je ovšem velmi špatný názor, který může také nakonec skončit jako mentální anorexie. Jídelníček může být klidně bohatý, ale vyvážený.

O různých jídelníčcích se napsaly možná už miliony knih, ale platí stále základní pravidlo – musí obsahovat všechny živiny, které tělo potřebuje – vitamíny, minerály, vlákninu, stopové prvky, aminokyseliny a další. Popisovat složení jídelníčku podrobněji by přesáhlo možnosti tohoto článku, ale je nutno zdůraznit, že by měl obsahovat nezbytně syrovou zeleninu a ovoce, potraviny s výrazným obsahem vlákniny (což jsou kromě ovoce a zeleniny celozrnné výrobky nebo luštěniny), minimum jednoduchých cukrů a tuků tvořených nasycenými mastnými kyselinami (minimum ale neznamená žádný, ale omezit!), z masa hlavně drůbeží a rybí, kvalitní sójové výrobky a podobně. Důležitý je dostatek komplexních sacharidů (zasytí, ale nebudete po nich přibírat) a těch správných bílkovin (z rybího nebo kuřecího masa či alternativních rostlinných produktů u veganů a vegetariánů). Vtip je v tom, že je třeba nejen změnit dočasně jídelníček, ale natrvalo celý životní styl, jinak se shozená kila zase objeví zpět na svém místě.

Výrobky bez tuku a cukru

Takových výrobků na trhu je celá řada a obvykle lákají na obrázek ženy s výrazně útlým pasem. Zde je ale zapotřebí si uvědomit, že tuky nebo cukry jsou to, co přidává jídlu jeho atraktivnost. Pokud je výrobce nahradí něčím jiným, může se jednat o syntetické náhražky, které mohou být ještě horší variantou pro naše zdraví než cukry a tuky.

Cukry a tuky naše tělo potřebuje. Tuk udržuje tělesné teplo a je důležitý pro vstřebávání vitamínů rozpustných v tucích (vitamín A, D, E a K). Důležité je ale vybírat si tuky s vyšším podílem nenasycených mastných kyselin – například olivový, slunečnicový olej či tuky obsažené v rybách či ořeších. Je třeba výrazně snížit konzumaci tučného masa, uzenin nebo sádla. V případě cukrů je třeba dodržet pravidlo jíst potraviny, které obsahují složené cukry (komplexní polysacharidy), nikoliv potraviny, které obsahují cukry jednoduché (například slazené limonády, zákusky nebo sušenky).

Detoxikace a hubnutí

V řadě dotazů od příznivců zdravé výživy se objevují otázky, zda je nutné hubnutí doprovázet detoxikací. Není – jedná se jistě o užitečný proces, ale váhu neovlivní. V případě detoxikace se, zhruba řečeno, jedná o očistu našeho těla od cizorodých prvků, které mohou mít různou podobu. Může se jednat o toxiny ze životního prostředí, některé chemické látky obsažené v potravinách, škodlivé volné radikály nebo také tukové pláty, které se nám tvoří v cévách následkem nevhodné stravy bohaté na nasycené mastné kyseliny, ochranu jaterních buněk a další negativně působící látky. Správným složením jídelníčku vlastně i detoxikaci podpoříme – vláknina ve stravě pomůže očistit trávicí trakt od některých škodlivých látek a také má příznivé účinky na zažívání a pomáhá udržovat tlusté střevo v kvalitním stavu. V ovoce a zelenině jsou obsažené (kromě samozřejmě řady dalších důležitých živin) antioxidanty, které nás pomáhají chránit před negativním vlivem škodlivých volných radikálů z okolního prostředí. Pozitivně působí pití zeleného čaje (mimo jiné obsahuje také antioxidanty) a některých bylinkových čajů.

V noci se nesmí jíst aneb kdy jíst

Existuje několik tvrzení ohledně časového rozvrhu dietního režimu během hubnutí. Důležité je si uvědomit, že záleží na hodnotě jak přijatých, tak vydaných kalorií, ne na tom, kdy jíme. Pokud ovšem zcela vynecháme snídani, tak máme během dne obvykle vyšší příjem energie, než pokud snídani poctivě sníme. Snídaně naopak, lidově řečeno, nastartuje náš organismus a dodá tělu po ránu potřebnou energii. Rovněž není třeba jíst po určitých intervalech, například po třech hodinách. Náš organismus vydrží bez potravy déle – ale pokud přeci jenom chceme něco sníst, tak nejlepší je kousek zeleniny nebo ovoce.

Mýtů a pověr kolem hubnutí je mnohem více, ale to by už bylo na další články.

Přípravky na podporu hubnutí

Stručně bych připomněl základní skupiny přípravků na podporu hubnutí a zástupce těchto skupin.

Jedna skupina jsou přírodní přípravky, které obsahují složky, které v žaludku nabobtnají a tím mírní pocit hladu. Může to být vláknina, polysacharidový komplex či psyllium neboli oplodí z jitrocele indického a len.

Další skupina obsahuje látky, které podporují snižování chuti na sladké. Patří sem například chróm. Ten bývá i kombinován s dalšími složkami podporujícími proces hubnutí jako například extrakt ze zelené kávy.

Třetí skupinou jsou tzv. spalovače tuku, které se užívají současně s intenzivním fyzickým cvičením. Tyto látky podporují zvyšování výdeje kalorií a odbourávání tukových zásob ve spojitosti se cvičením. Patří k nim kapsaicin, dále karnitin ve spojení s cholinem a dalšími aminokyselinami, například samostatný karnitin.

Úplně závěrem je třeba uvést důležitý fakt, že na podporu hubnutí je také dodržovat vhodný dietní a pohybový režim přiměřený zdravotní stavu toho, kdo se rozhodne hubnout. Ne všechny diety a ne všechna cvičení či sporty jsou vhodné pro všechny – na to nezapomínejme!