Rádi vám upravujeme nabídku na míru, ale abychom to zvládli, používáme k tomu soubory cookie.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
OK
prozdravi.cz
Vše pro vaše zdraví
krasa.cz
Vše pro vaši krásu
parfemy.cz
Značková parfumerie
hodinky.cz
Značkové hodinářství
sperky.cz
Značkové klenotnictví
vivantis.cz
Být sám sebou
logo  
lékařská poradnakatalog stránekobchod pro zdraví


Potřebujete energii? Najdete ji v přírodě!

19.07.2016
Potřebujete energii? Často se nám může přihodit (a dnešní doba a její životní tempo k tomu přispívá), že se cítíme unaveni a vyčerpáni. Hledáme způsob, jak bychom získali zpět ztracenou energii a nemuseli se spoléhat na přeslazené energetické nápoje. Výrazně nám mohou pomoci některé přírodní látky a potraviny. Je ale zapotřebí jim dát trochu čas, nezaberou většinou okamžitě, ale krátkodobě s možnými nežádoucími účinky jako zmíněné energetické nápoje.

Guarana

Nejblíže rychlému působení mají přírodní přípravky obsahující extrakt z guarany. Guarana je získávána z rostliny Paulinie opojná (Paulinia cupana), jejímž domovem je Jižní Amerika. Rostlina se ovšem musí nejprve složitě zpracovat a vlastní guarana jsou vlastně tyčinky získané zpracováním rozemletých upražených plodů. Základní složkou je kofein, který ovšem není zcela identický s kofeinem z kávy, ale na rozdíl od něho se pomaleji vstřebává. Jinak hraje stejnou roli jako ten z kávy - stimuluje nervový systém. Guarana ovšem obsahuje i další látky - guaranin, theobromin, theofyllin, které také podporují stimulaci nervového systému, což má za následek odstranění psychické a fyzické únavy, zlepšení mentálních funkcí, zvýšení výkonu organismu, chuti do cvičení a zlepšení sportovního výkonu.

 

DMAE

Další látkou stimulující koncentraci a soustředění je dimethylaminoethanol, známý pod zkratkou DMAE - jedná se o látku vyskytující se v malém množství i v lidském mozku. Pomáhá zlepšovat soustředění, bdělost a koncentraci. Jedná se o přírodní obdobu léků ze skupiny nootropik, jako je třeba piracetam, které působí stejně. V přírodě se vyskytuje hlavně v mase mořských ryb, například ančoviček nebo sardinek.

 

Brahmi

Z rostliny oblíbených v indické lidové medicíně lze zmínit bakopu drobnolistou (Bacopa monieri), známou pod názvem brahmi. Výtažek z ní (obsahující alkaloidy a saponiny) se používá jako nervové tonikum. Pomáhá zlepšovat paměť, zvyšovat koncentraci, ale také snižovat stres a nervové napětí.

 

Ginkgo

Paměť, koncentraci a soustředění pomáhá zlepšovat i výtažek z listů jinanu dvoulaločnatého (Ginkgo biloba). Princip jeho působení spočívá v tom, že pomáhá rozšiřovat cévy, které přivádějí krev do mozku, a zlepšuje jeho zásobení okysličenou krví.

 

Ženšen

Mohou pomoci i některé rostliny ze skupiny adaptogenů - adaptogeny jsou látky, které zvyšují, obecně řečeno, odolnost našeho organismu proti negativním vlivům - ať je to hrozba infekce, fyzická námaha či stres. Asi nejznámější z nich je ženšen - ženšen všehoj (Panax ginseng). Ten díky obsahu ginsenoidů pomáhá zvyšovat naši bdělost, soustředěnost a odolnost.

 

Ženšen ale není jediný. Dále do této skupiny patří klanopraška čínská (Schizandra sinensis), která pomáhá snižovat únavu, zlepšuje schopnost koncentrace a soustředění. Těchto rostlin je celá řada (výběr se často liší podle názoru autora), ale je možné se ještě zmínit o pupečníku asijském. Pupečník asijský (Centela asiatica), je také znám pod jménem Gotu kola. Stejně jako předchozí látky ze skupiny adaptogenů rovněž podporuje koncentraci a učení a harmonizuje práci mozkových hemisfér. Stejně tak i působí proti únavě a podporuje odolnost vůči stresu. Mezi jeho hlavní účinné látky patří triterpenické glykosidy a jejich kyseliny.

 

Maca

Nesmíme ale zapomenout třeba na macu. Maca peruánská je rostlina pocházející z centrálních jihoamerických And. Pozitivně působí v řadě oblastí našeho zdraví, ale z pohledu tohoto článku je důležité, že pomáhá i při  snížení fyzické a duševní únavy.

 

V závěru bych chtěl ještě zmínit, že energii nám mohou dodat i některé potraviny z našeho jídelníčku - klíčky, ovesné vločky, banány, semínka (například slunečnicová), čočka, brokolice, mandle, ořechy, čokoláda (v rozumném množství a kvalitě) a mnoho dalších. Takže možností je celá řada - jen si vybrat!

 

Celková nabídka přípravků na snížení únavy.


Související články:
Únava není nemoc, ale informace
Jak překonat únavu? Zdravěji s guaranou!
Maca - lepší než pověstný korejský Ženšen
DMAE
Brahmi pro skvělou paměť
Klanopraška čínská (Schizandra Chinensis)
Ginkgo biloba (jinan dvoulaločný) - účinky na zdraví


19.07.2016
autor: PharmDr.Tomáš Arndt
další články v rubrice: Přírodní léčba


 
Cukrovka - příznaky a hodnoty glykemie
Extrasystoly aneb bouchání či vynechávání srdce
Priessnitzův obklad
Nejčastější příčiny bolestí na hrudníku
Jak vyčistit ucpané cévy?
Hemoroidy - léčba, která zabírá
Štítná žláza – jak se přestat „léčit“ a raději se svépomocně uzdravovat - 1. část
Serotonin - osm přirozených způsobů, jak posílit jeho produkci a tím i dobrou náladu
Nízký krevní tlak
Warfarin - co vám u lékaře neřeknou
Správně dávkovaný chlad může snížit nemocnost o více jak 90 % (rozhovor s Liborem Mattušem)
Hemofilové nákazy
Hemoroidy - příznaky a fotky
Zvětšené uzliny na krku
Dornova metoda

599,- Kč
(c) 2004-2019 www.celostnimedicina.cz
O násRSS