Potravní doplňky v denní praxi

bylinky e1592909249193

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

O pomocné části léčení

Z mého pohledu je nejprve nutné zamyšlení nad příčinou problému. Pak sestavení programu, který má příčinu eliminovat. Léčivo má být použito jako pomocné, doplňující. Pokud je léčivo bráno jako hlavní krok, a přitom není pojmenována příčina a není odstraňována, pak nelze očekávat zásadní řešení problému. Text tohoto článku je tedy zaměřen jen na tu pomocnou část léčení.

Vnímavost jedince na zvolené léčivo může být různá. Setkáváme se s účinky okamžitými. To se většinou týká chemických léků, které daný příznak dovedou viditelně zmírnit, ale u potravních doplňků je třeba vědět, že ingredience obsažené v tabletce podporují v těle proces tak, aby se tělo mohlo s problémem samo lépe vyrovnat. Takže účinek je pomalejší, vyžaduje dlouhodobější postup. Někdo vnímá tento postup citlivě, jinému se zdá, že efekt nevidí, ale při zpětném pohledu zjistí, že mu potíže ustoupily, a již zapomněl, že nějaké měl.

Uvedu příklad u migrény


Jestliže je předchozím vyšetřením vyloučena organická či anatomická podstata problému a lze předpokládat, že bolest hlavy způsobuje přetížení, vazomotorická reakce a podobně, pak potravní doplněk má šanci se uplatnit.

Byliny jako máta peprná, rozmarýn a řimbaba, jsou známé a stále používané léčivky našich babiček. V herbářích a encyklopediích jsou jim připisovány posilující a uklidňující účinky, které jsou využívány i v současné farmacii.


Máta peprná je jednou z nejstarších léčivých bylin a znali ji již staří Egypťané. Pěstuje se v různých odrůdách téměř po celém světě. Podle starých herbářů toto větrové koření nechybělo v žádné domácí lékárničce, neboť „má vůni příjemnou, jeho chuť je chladící, kořenatá a zahřívající“.


Rozmarýn obsahuje éterické oleje (verbenon, borneol, cineol, kafr, limonen aj.), flavonoidy (luteolin, apigenin, diosmetin aj.), diterpeny, hořké látky (pikrosalvin, rosmanol, rosmadial aj.), přírodní organické kyseliny, taniny. Rozmarýn má velmi intenzivní aromatickou vůni a pryskyřičnou, lehce hořkou chuť, která připomíná kafr a eukalyptus. Na základě této své podobné vůně je rozmarýn používán jako náhražka kadidla a byl také součástí prvních destilovaných parfémů, ve kterých se kombinují éterické oleje a alkohol. Směs se jmenovala podle maďarské královny Elizabety „maďarská voda“. Legenda praví, že jeden poustevník dal královně tuto „vonící vodu“ a ujistil ji, že tím její krása bude zachována až do její smrti. Důkazem toho nám může být skutečnost, že ji polský král žádal o ruku v jejích dvaasedmdesáti letech. Hlavní účinné látky rozmarýnu jsou terpeny a kafr, glykosid saponin a dále i cholin. V aromaterapii se rozmarýn doporučuje jako povzbuzení pro nervy a mozek. Také se pije čaj, rozmarýnové víno a dává se jako přísada do koupele. Má osvěžující účinky, povzbuzuje mozek i tělesný celek. Je výtečným a zdravým kořením do pokrmů, dodá jim vůni a následně i energii strávníkům.

Řimbaba obecná je jako léčivka známa od pradávna. Podporuje jasnou mysl, „čistou a nebolavou hlavu“ a je důležitá pro odpočinek a odehnání únavy. Podílí se na vytváření příjemné a klidné atmosféry a nové nabrání duševních sil.

Jestliže do problému zasahuje i spasmus svalů, vazomotorická reakce cévní a pokud převažuje psychický tlak, stres, lze pomoci ještě přidáním potravních doplňků s komplexem přírodních látek minerálů a vitaminů. Podporují fyzickou i psychickou odolnost a zmírňují následky stresových podnětů.

Zde jsem popsal možnost využití potravních doplňků v případě migrenosních stavů. Účinek není stejný jako analgetikum nebo antimigrenotikum, ale specifické byliny ovlivní mechanizmy způsobující chybnou reakci cév, a tím projev migrény. Uplatňuje se tedy princip popsaný výše. Není potlačen příznak, nýbrž jsou odstraněny mechanizmy vedoucí k projevu nemoci.

Hlavní příčina však tímto zásahem vyřešena není. Na té musí zapracovat pacient změnou svého života. Byliny mu pomáhají tento stav řešit překonáváním krizí, a to bez nutnosti používat chemické léky, tedy bez vedlejších účinků.

Pokud existuje nějaký příznak, je léčen a příznak pokračuje, pak to znamená, že není řešena příčina.



Příklad žlučníkových potíží

Uvedu nyní možnost využití potravních doplňků u žlučníkových potíží. Vlastní vznik žlučových kamenů, jež je většinou hlavní podstatou žlučníkových potíží, je podmíněn výskytem patologických změn v játrech a žlučníku, k čemuž často přispívá špatná životospráva: nadměrný příjem cholesterolu v potravě, obezita. Vzniku mohou přispět i některé léky užívané na snižování cholesterolu či estrogeny (ženské pohlavní hormony), dále nemoci, třeba jaterní cirhóza, zvýšená hladina krevních tuků a tak dále. Také v těhotenství je zvýšené riziko vzniku žlučových kamenů, protože kvůli zvýšené hladině progesteronu dochází ke zhoršenému vyprazdňování žlučníku.

Můžeme použít šťávu z černé ředkve, která je u moderních doplňků získávána ultramoderní metodou studené extrakce z čerstvé úrody černé ředkve. Bezprostředně po zapracování se naplní do ampulí, což zaručuje, že ve šťávě zůstanou všechny aktivní rostlinné látky, zdroje účinku a proslulosti černé ředkve.

Podporuje činnost jater a žlučníku, řeší trávicí potíže, jako je zácpa, nadýmání či pocit těžkosti po jídle, podporuje trávení a tvorbu žluči a lze ji proto použít i ve snaze „rozpustit“ žlučové kaménky, zvláště při nedostatečné funkci jater či při jaterních obtížích, které se projevují bolestmi hlavy, páchnoucím dechem, obtížným trávením a nažloutlým jazykem či bělmem.
Nelze tvrdit, že tímto způsobem rozpustíte žlučníkový kámen, který je zaklíněn ve žlučníkových cestách, a pacient má koliku. Taková situace a řešení patří do rukou chirurga. Ale můžeme tímto způsobem pomoci z dlouhodobého pohledu měnit jeho život. Má také nastat postup a úprava vnitřního prostředí střeva.

Je na místě použít vyzkoušený systém probiotik a prebiotik, ale hlavně se dotyčný musí zbavit stresu, musí zahájit jinou životosprávu a podobně. Lépe je používat potravní doplněk pro prevenci popsaných procesů společně s uplatněním zásad zdravého životního stylu, než nechat dojít situaci do krajnosti, kdy jediným řešením je chirurgický zákrok či nasazení chemického léku.