Potraviny rádoby zdravé, pryč však s nimi I.

cm zeleninovy salat

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Dnešní článek bych ráda věnovala potravinám, které si z nějakého důvodu vysloužily nálepku „zdravé,“ ač si ji vlastně vůbec nezaslouží. Povětšinou se jedná o vysoce opracované výrobky, prosté vitamínů, minerálů, ale také vlákniny, díky čemuž vykazují vyšší glykemický index. Vezměme třeba jen mnohé druhy ohlazené rýže, které naše zažívání uspokojí na chvíli, aby nám pak opět po hodině začalo kručet v břiše. Po správně seskládaném obědě bychom se měli cítit příjemně ještě dvě až tři hodinky po dojedení posledního sousta. A teď, ruku na srdce, kolik z nás již hodinu poté pořádá výpravy směr lednička či tajný šuplík ukrývající nenadálé poklady? Se složením příboru bychom se měli začít věnovat dalším aktivitám, mozek dostal příkaz, že jsme dojedli, začne se trávit, vstřebávat, transportovat, vyživovat, formovat a vylučovat.

Zatímco probíhají všechny tyto procesy, my již přirozeně fungujeme dále, pracujeme, studujeme, věnujeme se svým zálibám. To, s kolika energií můžeme počítat, záleží více méně na stravě. Proto, abychom doběhli co nejdále a hlavně, v půli cesty stále ještě vystačili s dechem, stravě se věnujme, přemýšlejme a nezhltněme vše, co nám přijde pod ruku. Vždyť většinu z toho bychom ani nesnědli, pokud bychom viděli, z čeho je pokrm seskládán.

Pufované rýžové chlebíčky

První potravinou, kterou jsem pro nás vybrala, jsou pufované rýžové chlebíčky. Mnozí je křoupou v rámci redukčních, diabetických či bezlepkových diet. Pravdou je a taktéž jejich jedinou výhodou, onen bezlepkový charakter, nicméně, tím to končí. Během procesu extrudace ztrácejí chlebíčky vodu, jsou zatíženy vyšší teplotou, tlakem, mění se struktura rýže. Navíc, rýže, která bývá použita, je z těch nejlacinějších. Občas se tyto chlebíky fortifikují, to znamená, opatřují vitamíny či minerálními látkami, mne však i přesto přijdou naprosto zbytečnou potravinou, která nám tak leda rozhází hladinu krevního cukru. Když jsem si změřila hodinku po konzumaci 4 kousků glykémii, její hodnota dosáhla čísla 16 mmol/l krve. Do dvou hodin pak klesla na 2,5 mmol/l. Jsem sice diabetikem 1. typu, nicméně, takto se nechová téměř žádná z potravin, kterou jsem tady testovala. Proto pozor, vždyť přeci máme stále na výběr a raději, než tento produkt, namažme si dobrý kváskový či žitný chléb, v případě celiakie pak upečme svůj vlastní, z pohankové mouky, opatřené psylliem, semínky či jablečnou vlákninou. Pro zajímavost zmíním také fakt, že na 100 g potraviny, tyto chlebíčky obsahují až 83 g sacharidů. A to je již panečku pěkná cukerná nálož.

Zde recept na přirozeně bezlepkové toasty

  • 100 g pohankové mouky
  • 100 ml plnotučného kefíru
  • lahůdkové droždí, cibulka, majoránka, himalájská sůl

Pohankovou mouku smícháme s kefírem, cibulku nakrájíme na-jemno a zapracujeme do směsi, stejně tak i zbylé ingredience. Pečeme 12-15 minut v toustovači vymazaném kokosovým olejem.

Třtinový cukr

„Nebojte, já jsem tam dala cukr třtinový a ten je zdravý, klidně si tu buchtu dejte…“ Tak tohle slyším opravdu často. Víte, asi teď zklamu všechny ty, co v dobré víře, v rámci zdravého životního stylu, upřednostňovali cukr třtinový, ten má však úplně stejný glykemický index jako obyčejná klasická sacharóza, tedy cukr bílý. Jedinou výhodou hnědého cukru je zanedbatelné množství minerálních látek, jako je vápník, hořčík či železo. To je však díky kyselinotvornému charakteru cukru zcela nepodstatné. Proto raději ušetřeme za předražený cukr třtinový a investujme do kvalitního domácího medu, jehož s mírou užívejme do sladkých ranních kaší, případně do čaje, je-li nám sladké chuti stále potřeba.

Nízkotučný tvaroh

Tvaroh pokládám za velmi kvalitní zdroj plnohodnotných bílkovin, ne však ve své odtučněné formě. Od nízkotučných výrobků opravdu ruce pryč, vím, jsou doporučované v rámci nejrůznějších redukčních, případně pak žlučníkových, pankreatických či jaterních diet, pokud se však nejedná o akutní atakový stav, sáhněme spíše po výrobcích polotučných. V nízkotučném produktu je množství tuku uměle sníženo, což se může zdát fajn, zvláště, hlídáme-li váhu. Platíme však více méně za vodu, prostou omega 3 a 6 nenasycených mastných kyselin, které se vážou na tuk a kterých jsou nízkotučné výrobky téměř prosty. Dále, nízkotučné záležitosti jsou známy vyšším podílem, dnes čím dál více alergenní laktózy, neboť ta vázána na vodu, které je v odtučněných výrobcích, jak jsem již zmínila výše, více.

Sladké pečené müsli

Obyčejné müsli z krabice obsahuje nejrůznější vločky, povětšinou pšeničné, které jsou ze všech vloček těmi nejméně hodnotnými. Dále zde často nacházíme vyšší obsah bílého cukru, sířené sušené ovoce, protože ovoce oxidu siřičitého prosté bývá mnohonásobně dražší, což se výrobci neoplatí. Vím, ono je mnohem snazší ráno müsli nasypat z krabice, než věnovat několik minut přípravě kaše domácí. Pojďme to však alespoň zkusit, vždyť to vše zabere pouhou chvíli. Do větší nádoby nasypme ovesné vločky, nesířené rozinky, sušené švestky, meruňky, Goji, kokos, lněné semínko a mandle, promíchejme se skořicí, případně sušenou vanilkou. Takto nachystanou směs nasypme každé ráno do misky, zalijme vroucí vodou, nechme pět minut odpočinout. Mezitím přistrouhejme jablko, přidejme pár kapek medu. A užívejme, věřím, že za takovou snídani nám naše tělo poděkuje.

Zpracované zeleninové saláty

O benefitech čerstvé zeleniny netřeba psát dlouhé statě, kromě vitamínů, minerálů, enzymů a vlákniny, obsahují rovněž antioxidanty, její zelené části pak navíc také protizánětlivý chlorofyl, jenž čistí naši krev. To je však zelenina čerstvá, nezpracovaná, tím, jak s ní pak dále nakládáme, krájíme, strouháme, odkryté plochy přicházejí do kontaktu s kyslíkem, vitamíny se začínají pomalu vytrácet a taktéž i životodárné enzymy. Veškerou zeleninu se snažme zpracovávat těsně před její konzumací. Pokud by měla, například v podobě doma uchystaného salátu odpočívat chvíli v lednici, nezapomeňme ji pokapat citrónovou šťávou. Tím proces oxidace mírně zpomalíme.

Spíše opravdu chystejme doma, než abychom upřednostňovali saláty kupované, které jsou povětšinou plné soli, vinného protizánětlivého octu, nejlevnějších druhů zeleniny, mnohdy i konzervované.

Rychlý zeleninový salát

  • rukola
  • cherry rajčátka
  • černé olivy
  • 1 mrkev
  • slunečnicové semínko
  • pomerančová šťáva

Rukolu omyjeme a vložíme do mísy, přidáme na půlky překrojena cherry rajčátka, olivy, nastrouhanou mrkev, zakapeme pomerančovou šťávou, posypeme semínky.

Strava nás utváří, popohání kupředu, klidní naši mysl, pomáhá regenerovat, vyživovat, zpevnit naše tělo, ať už se jedná o kůži, šlachy, kosti či svalovou složku. Věnujme jí tedy určitou pozornost a z té široké záplavy vybírejme to, co si naše tělo skutečně zaslouží.