Potravinové alergie v období těhotenství

potravinove alergie v tehotenstvi

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Těhotenství je pro ženu natolik energeticky náročné, že se během něj nedoporučují držet žádné diety. Vyjma té racionální, kdy budoucí maminka zařazuje vše, co není v rozporu se zdravým vývojem rostoucího děťátka.  A též, vyjma diety, která cílí proti potravinové intoleranci, alergii, případně též vysoké hladině krevního cukru, která spadá pod gestační formu diabetu. My se dnes však společně podíváme na to, jak se v těhotenství stravovat, trápí-li nás výše zmíněné intolerance či alergie. Rozdíl mezi těmito pojmy je takový, že, zatímco alergie je způsobena odezvou imunitního systému, potravinová intolerance je poruchou metabolismu.  Zde pak povětšinou chybí enzymy, které zpracovávají určité složky potravy, případně tyto enzymy nejsou dostatečně aktivní. Příkladem může být například laktózová intolerance, kdy chybí potřebný enzym laktáza.

Celiakie zjištěna během těhotenství

Budoucí maminka sice jí, nicméně hubne, trápí-li průjmy, bolesti břicha a někdy též, zvracení. Popravdě, v průběhu těhotenství se všechny tyto zmíněné stavy mohou velmi rychle prostřídat, aniž by tělo bojovalo se zmíněnou intolerancí. Pokud však maminka začne výrazně hubnout a průjmy po několik dlouhých týdnů nepolevují, je na čase svěřit se do péče odborníků. Protože, strádá-li živinami matka, nedostává se jich ani dítěti.

Při celiakii je třeba z jídelníčku vyloučit veškeré potraviny obsahující lepek, a to i takové, které s těmito potravinami přišly do úzkého kontaktu. Příkladem mohou být ovesné vločky, které jsou čistě bezlepkové, nicméně, zpracovává-li podnik také pšenici, riziko kontaminace lepkem se zvyšuje. Takových příkladů existuje nespočet, také v rámci jedné rodiny, kdy by budoucí maminka zatížená celiakií měla mít například svůj vlastní chlebník, své máslo, případně, skladování potravin zajistit tak, aby se zabránilo případné kontaminaci lepkem.

Lepek je bílkovinou, která se vyskytuje v obilovinách, jakými bude pšenice (všechny její odrůdy, takže i špalda), žito a ječmen. Lepek se označuje také pojmem gluten, který sestává ze dvou proteinů, gliadinu a gluteninu. Nežádoucí reakci u citlivých jedinců vyvolává právě gliadin. Z jídelníčku je tedy třeba vyjmout všechno zmíněné zrno, ať už ve své přirozené podobě, anebo v podobě zpracované. Takovými příklady může být například špaldová mouka, anebo špaldový perník. Nutno podotknout, že při celiakii vadí také stopové množství lepku, což znamená, že problémy pravděpodobně způsobí i kousek odlomeného rohlíku, uždibnutí z müsli tyčinky, která staví na pšeničném zrnku, případně, několik lžic hotového Karo nápoje. Pozor také na potraviny, ve kterých lepek není přímo vidět, nicméně, v potravině bude přítomen. A to i tehdy, aniž bychom jej tam čekali. Příkladem může být sójová omáčka, ve které namáčíme sushi, anebo, klasické Lentilky, v jejichž čokoládové náplni se dnes, již, lepek, bohužel vyskytuje. Pozor také na pivo, byť by se jednalo o nealkoholický Birell. V dnešní době jsou však možnosti také zde. Jen je potřeba hledat.

Jak uskládat přílohy na talíři?

Ve své podstatě budeme jídelníček stavět na čistě bezlepkových potravinách, jako jsou

  • Jáhly, pohanka, quinoa, amarant, čirok, slzovka, rýže, ovesné vločky (s nulovou kontaminací pšenicí, žitem či ječmenem)
  • Brambory, batáty
  • Luštěniny, kdy mezi ty méně nadýmavé řadíme červenou čočku, čočku belugu či výtečné zelené mungo fazolky.

Zatoužíme-li po chlebu, s troškou šikovnosti jej upečeme například z pohanky, ale i čiroku, případně, v obchodě lze zakoupit směsnou mouku, která staví na čistě bezlepkových ingrediencích. Osobně mám ráda mouky pod značkou Adveni. Těmito moukami lze i zahustit, ať už omáčky, polévky, těsto na placky. Osobně však zahušťuji nejraději zeleninou, bramborem, hrstí luštěnin. A tam, kde se to zrovna nebude hodit, lze rozvařit také sladkou cibuli, která pokrmu propůjčí krémovou konzistenci. Jedním z tipů by pak mohlo být též lahůdkové droždí, ovšem bez přidaného ječného sladu. Tuto informaci vždy najdeme vepsánu na obalu.

Jak by mohl vypadat jídelníček bez lepku pro nastávající maminku?

Snídaně: jahelná kaše s dušeným jablkem, skořicí, kokosovým cukrem, lněným semínkem, konopným proteinem/tvarohem

Desátá: Jahodový Skyr, miska borůvek + ovesná sušenka

Oběd: pečený losos v jogurtovo koprové krustě, vařený brambor s pažitkou, salát z rajčat a pekingského zelí

Svačina: pohankový chléb s tvarohovým žervé, ředkvičky

Večeře: hovězí vývar s amarantem a zelenou natí

večeře: Salát z hrušky s mandlemi

Ale, co když nás trápí intolerance laktózy či kaseinu?

Laktózou rozumíme mléčný cukr, pro jehož natrávení bude třeba enzymu laktázy. Ten dále laktózu rozštěpí na cukry jednodušší, a to glukózu a galaktózu. Konzumujeme-li mléčné výrobky, a přitom trpíme absencí laktázy, pravděpodobně se budeme potýkat s průjmy, ekzémy, ubýváním na váze, bolestí břicha, případně též zvracením.

Podíváme-li se na kasein, ten už s mléčným cukrem nebude mít vůbec nic společného, neboť se jedná o mléčnou bílkovinu. Tato bílkovina se v mléce vyskytuje v několika frakcích, tak například kravské mléko je dáno alfa kaseinovou frakcí, kozí mléko zase pro změnu beta kaseinovou frakcí. Jen pro zajímavost, mateřské mléko, stejně, jako to kozí, jsou prosty alfa kaseinové frakce, která je vlastní mléku kravskému a také ovčímu. Z mé zkušenosti plyne, že pokud dítě jako malé velmi dobře tolerovalo mateřské mléko, avšak na mléko kravské reaguje záporně, ať už zmíněným nadýmáním, průjmy, lze předložit mléko kozí. Vše je však třeba vyzkoušet. Z mé nutriční praxe však vyplývá, že lidé s nesnášenlivostí kravské bílkoviny kozí mléko bez problémů natráví. Během těhotenství však skutečně opatrně a tedy, budeme-li reagovat negativně i na mléko kozí, případně výrobky z něj, snažme se přejít na výrobky rostlinné. Zařadit lze kokosové či ovesné jogurty a chybějící vápník pak dožeňme potravinami jako jsou mandle, ryby, brokolice, kapusta, mák, kopr, petrželka, pažitka.

Produkty s laktózou lze v jídelníčku nahradit bezlaktózovými produkty, které jsou obohaceny o enzym laktázy. V dnešní době již není problém zakoupit bezlaktózové mléko, jogurt, zákys, tvaroh, máslo, dokonce i sýr. Opatrně však u výrobků, ve kterých bude laktóza skryta, často totiž doprovází masné výrobky, bývá též součástí nejrůznějších léků a potravinových doplňků.

Objeví-li se v těhotenství zmíněné alergie či intolerance, žádný strach, i zde dotáhneme jídelníček ke hvězdám.

Jídelníček bez laktózy

Snídaně: ovesná kaše s dušenou hruškou, skořicí, mandlemi a bezlaktózovým tvarohem, případně proteinem

Desátá: mrkvový koláč s hořkou čokoládou, bílá káva s kokosovým mlékem

Oběd: pečené kuřecí stehno, batátové pyré, pekingský salát s pomerančem a oříšky

Svačina: žitný chléb, brokolicová pomazánka s bezlaktózovým sýrem, kedlubna

Večeře: vaječná omeletka s vysokoprocentní šunkou, rukolou a rajčaty, dušené jáhly

večeře: bezlaktózový zakysaný mléčný výrobek

A jak by to pak vypadalo bez kaseinu?

Snídaně: banánové lívance (bez mléka) s kokosovým jogurtem a malinami

Desátá: žitno špaldový chléb s vajíčkovou pomazánkou, rajče

Oběd: cizrnový hummus s lahůdkovým droždím, s mrkví a řapíkatým celerem

Svačina: proteinový nápoj (bez mléka) s banánem a borůvkami

Večeře: dýňová polévka s kokosovým mlékem a amarantem (při snášenlivosti kozího mléka pak také kozím sýrem)

večeře: Ovesný jogurt, ječná houska

A jak by mohlo vypadat při kombinované alergii či intoleranci na lepek a mléko?

Snídaně: Pohanková palačinka s ovesným mlékem, oříškové máslo, ovoce

Desátá: bezlepkový chléb z čiroku, rybičková pomazánka, okurka

Oběd: Dušené mungo s rýží basmati a se zeleninou, lahůdkovým droždím, zeleninový salát

Svačina: Jahelný dezert s mandlovým mlékem, jahodami a oříšky

Večeře: Batátové hranolky s krůtím masem a hráškem, dip z avokáda

večeře: Lehký salát s amarantem a pomeranči

Všem budoucím maminkám přeji krásné a pohodové těhotenství, nechť všichni prospíváte ve zdraví a lásce.