Potlačuje záněty a bolest, hojí otoky, vyhlazuje jizvy. Co ještě umí DMSO?

cmurova

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

DMSO – zázračná tekutina? Paní Helena Cmurová, kterou již ze stránek Celostní medicíny znáte, dnes dopodrobna vysvětluje unikátnost této chemické sloučeniny pro zdraví. „Vlastnosti DMSO a jeho působení na organizmus jsou opravdu fascinující,“ říká. A to nejen na organismus lidský, ale i zvířecí. DMSO působí systémově, už v 60. létech bylo dokonce označeno jako „zázračný prostředek“, což logicky vyvolalo i nedůvěru a kritiku. Takže, jak to vlastně s DMSO je?

Předchozí článek s Helenou Cmurovou o olejovo-bílkovinové stravě a snídaňovém krému Dr. Johanny Budwig si můžete připomenout zde.

Paní Cmurová, co je vlastně DMSO?

DMSO (DiMetylSulfOxid) je čirá tekutina, přírodní látka, která vzniká jako vedlejší produkt při výrobě celulózy ze dřeva. Je to velice účinné rozpouštědlo, takže se používá v mnoha průmyslových provozech. Tam stačí technická kvalita. Jestliže se DMSO vyčistí na farmaceutickou kvalitu (označení Ph. Eur.), lze jí všestranně a velice úspěšně použít terapeuticky.

Jak jste se o DMSO dozvěděla? A co vás vedlo k tomu přeložit do češtiny o DMSO knihu?

Na jaře roku 2017 jsem se v rámci každoročního setkání poradců olejovo-bílkovinové stravy Dr. Budwig a alternativních způsobů léčení onkologických onemocnění setkala v Německu s Dr. Hartmudem Fischerem, autorem knihy o DMSO. Na programu setkání byl totiž i celodenní seminář na toto téma. Tehdy jsem o DMSO vůbec nic nevěděla a samozřejmě jsem ihned začala pátrat na internetu. Našla jsem mnoho protichůdných a evidentně nepřesných informací, takže jsem na seminář šla s velice smíšenými pocity a považovala jsem ho spíše za ztrátu času. Ovšem již během první hodiny jsem si uvědomila, jak jsem se mýlila. Pan Dr. Fischer, který se látkou DMSO zabývá již dlouhou dobu, je přímo studnicí vědomostí a zkušeností o tom, jak funguje lidské tělo, jak fungují buňky, a hlavně jakým způsobem působí DMSO na lidský i zvířecí organizmus. Jeho seminář způsobil, že jsem se prakticky ihned do DMSO zamilovala a již při první přestávce jsem pana doktora požádala, zda mohu jeho knihu přeložit do českého jazyka. Tak to všechno začalo.

Od té doby DMSO sama používám a z vlastní zkušenosti i zkušenosti mých blízkých mohu říci, že vlastnosti této látky a jeho působení na organizmus jsou opravdu fascinující. DMSO působí na tělo jako na celek, pomáhá buňkám správně pracovat, a přitom nemá žádné vedlejší účinky jaké známe při používání chemických léků.

Je samozřejmě třeba si důkladně knihu prostudovat a řídit se přesně návodem k použití. Pak je DMSO vynikajícím pomocníkem a terapeutickou látkou při prakticky všech malých i větších, akutních i chronických zdravotních potížích, onkologické nevyjímaje. 

Patří DMSO ke kontroverzním věcem, zaznívá vůči němu i nějaká kritika, nebo je naopak odborníky všeobecně dobře přijímané?

V tomto ohledu je na tom DMSO stejně jako všechny další terapeutické látky a postupy léčení či podpory organizmu: existují zarputilí odpůrci, dosti tolerantní pochybovači, ti, kterým je DMSO lhostejné či se k jeho použití mírně přiklánějí, a pak samozřejmě nadšení zastánci. Jelikož žijeme v relativně svobodném světě a nelze poručit nebo vnucovat člověku, co si má myslet, záleží na každém jednotlivci, jak bude DMSO vnímat a zda ho bude používat.

Faktem je, že počátek „slávy“ DMSO leží již v roce 1867, kdy o něm byl v tehdy důležitém vědeckém časopise Liebigs Annalen der Chemie und Pharmazie zveřejněn obsáhlý článek od ruského chemika A.M. Zajceva. Od té doby, v průběhu mnoha let intenzivní výzkumné činnosti, bylo zaznamenáno ohromné množství účinků na lidský i zvířecí organizmus. Mezi nejdůležitější účinky patří působení proti bolesti a zánětům, rozšíření cév, nastartování regeneračních a samouzdravovacích pochodů v těle, zrychlení hojení ran, uvolňování svalstva, všeobecně pomoc buňkám správně fungovat. Velice důležitým aspektem je i schopnost DMSO lehce pronikat biologickými membránami nebo kůží, a přitom s sebou nést další terapeutické látky.

DMSO působí systémově (na celý systém zvaný tělo), žádná jiná látka nemá takové vlastnosti. Důkazem vynikajících vlastností DMSO je i to, že právě v něm se převáží orgány určené k transplantaci.

Bohužel paradoxně právě proto, že seznam zveřejněných pozitivních farkmakologických vlastností DMSO je velice dlouhý, provokuje kritiky. A když bylo v šedesátých letech minulého století označeno DMSO jako „zázračný prostředek“, bylo to vlastně spíše na škodu než k užitku.

A tak nezbývá každému, kdo se o tuto látku zajímá, nastudovat literaturu, vyzkoušet a posoudit sám.

Jakou máte s DMSO vy sama zkušenost a proč na něj nedáte dopustit?

Já osobně mám s DMSO jen ty nejlepší zkušenosti. Jsem při jeho používání samozřejmě velice opatrná, respektuji jeho vlastnosti účinného rozpouštědla …

Mohu uvést několik příkladů ze své zkušenosti:

  • Bodnutí hmyzem: to je pro mne vždy dost nepříjemné – velký, několik dní trvající otok a silné svědění. Proto mám doma po ruce vždy několik lahviček s různě silnými roztoky DMSO. Potřu-li si ihned místo poštípané hmyzem cca 80% roztokem DMSO, sice ještě chvilku svědí, ale otok se nevytvoří a za chvilku ani nevím, že mě něco štíplo.
  • Jakékoliv zranění: podle umístění opět potřu odpovídajícím roztokem DMSO, samozřejmě i přímo do rány, hojení je neuvěřitelně rychlé.
  • Modřiny po potření roztoku DMSO mizí velice rychle.
  • Již nejméně 2 roky používám odpovídající roztok DMSO a sterilního fyziologického roztoku jako oční kapky. Oči jsou projasněné, svěží, zmizely sklivcové zákalky, zmizely oční chlamydie. Vliv na dioptrie jsem ovšem nezaznamenala.
  • Při systémovém použití (každý den 1 kávová lžička DMSO do 300 ml vody) se člověk cítí velice dobře, lépe se mu dýchá, je pružnější, svižnější. V tomto případě je ovšem prakticky vždy nutné počítat se zvláštním odérem, vznikajícím metabolizací DMSO v játrech i „rozpouštěním“ usazených toxinů ve tkáních a jejich následnému vylučování.
  • Vymknutý kotník mé kamarádky: verdikt lékaře: 4-6 týdnů trvající léčba. Po pravidelném natírání ca 80% roztokem DMSO byla noha za 10 dní v pořádku.
  • Hučení – pískání v uších jiné mojí kamarádky: po 3 týdnech pravidelného kapání 20% roztoku DMSO problém zmizel.
  • Přímo geniální je využití DMSO (respektive jeho vlastností jako rozpouštědla) při výrobě bylinných tinktur. Pak se spojí vlastnosti byliny s vlastnostmi DMSO a účinek je fascinující.

Ještě jednou upozorňuji, že je nutné přesně dodržet veškerá pravidla použití!

Důležité: praxe ukazuje, že akutní problémy řeší DMO velice efektivně a rychle. Ovšem při chronických nemocích a potížích je vždy třeba kromě použití DMSO nastolit změny v každodenním životě (stravování, práce, odpočinek, myšlení).

Jaké jsou další pozitivní účinky DMSO?

Cituji z knihy Dr. Fischera (s vědomím, že mnoho čtenářů si řekne: „to není možné“):

DMSO aktivuje membrány, potlačuje záněty, potlačuje bolest, působí jako analgetikum, zabraňuje růstu bakterií, zmenšuje otoky, pozitivně formuje a zesiluje účinek jiných léků, zamezuje chorobné tvorbě vaziva, podporuje průnik jiných látek, působí jako nosič, uklidňuje a podporuje koncentraci, podporuje vznik imunitních buněk, rozšiřuje cévy (když je to třeba), zlepšuje výkon srdce, chrání buňky, např. před mrazem, ozářením či mechanickým poškozením, působí jako antioxidant – loví volné radikály, podporuje funkci a činnost buněk, zmírňuje srážení krve (když je to žádoucí), upravuje krevní tuky, chrání při potížích s prokrvením, při podchlazení a ozáření, stabilizuje buněčné membrány, např. při ztrátě plazmy, podporuje rychlé hojení ran, vyhlazuje jizvy, působí antiskleroticky, prohlubuje sílu nádechu a výdechu, moduluje (pozitivně formuje) cyklus buněk, jejich dělení i apoptózu (buněčnou smrt), ovlivňuje propustnost tkání, nahrazuje v buňce vodu, působí proti chudokrevnosti.

Paní Cmurová, moc Vám děkuji za rozhovor a přeji i do dalšího roku vše dobré!

I já děkuji a přeji Vám a všem čtenářům pevné zdraví a radost ze života.

Webová stránka Heleny Cmurové: https://www.rakovina-komplexni-poradenstvi.cz/

Autor ani redakce nenesou odpovědnost za praktikování čehokoliv v článku zmíněného. Vždy konzultujte s lékařem!