Poselství delfínů: Nejdůležitější je láska. Nemusíme se dusit v problémech a pořád se s něčím štvát.

AdobeStock 455210897 1

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Pohled na moře nám dodává obrovskou energii. A spatřit v moři delfína? To bylo již pro staré Řeky symbolem velkého štěstí. Delfíni totiž mohou člověka léčit, pomáhat mu, a dokonce stimulovat jeho duchovní růst. Jsou to nesmírně inteligentní a láskyplní tvorové. Jako by nám svou hravou povahou připomínali, že vše, co hledáme, je tady a teď přítomno a jediné, co potřebujeme, je si to uvědomit.

Ve světě delfínů neexistuje násilí, jaderné bomby a pochopitelně ani třeba banky a celý náš systém, jak ho známe. Delfíni mají úplně jinou frekvenci vědomí – nezatěžují se problémy a podle jednoho mého známého, mystika, zažívají neustálou radost, ba přímo něco, co se podobá nepřetržitému orgasmu.

Jak jsem se k delfínům dostal já sám? Před léty vstupovali nějakou dobu do mého vědomí. Vznikla z toho kniha Sedm poselství, která si poté bez jakékoliv placené reklamy, trochu skrytá a tichá jako delfíní svět, našla i přesto již tisíce čtenářů. Rád bych v tomto článku pár „delfíních myšlenek“ oživil a připomenul.  

Místo usilování o dokonalost otevři své srdce

Nemusíme se trápit. Nemusíme všemu rozumět. Nemusíme vědět proč. Delfín Mozy, který v knize vystupuje, říká hned na začátku studentce psychologie Šárce: „Buď volná, lítej jako pták, třpyť se jako kapka rosy.“ (s. 27)

Naše rozhodnutí, názory a myšlenky mají nad námi kolikrát až nestydatou moc. Vtahují nás do myšlenkových vírů – máme pocit, že musíme něco dokončit, něco vyřešit, za něco bojovat – a ztrácíme tím úplně svobodu. Delfíni říkají, že problémy jsou jen nástrojem ega, který nás odvádí od jediného úkolu, který máme – milovat. 

Bolest pramení z toho, že se bráníš

Rozbité koleno pochopitelně bolí proto, že jsme upadli. Jako psycholog mám teď ale na mysli emoční bolest. Trápení. Soužení. Chmury na duši. Zde platí, že veškerá nespokojenost vychází z nepřijetí přítomného okamžiku, nepřijetí situace; je to vzdor vůči životu. 

Delfíni nelpí na tom, co má nebo nemá být. Jak se k nám někdo má nebo nemá chovat. Trpět jim absolutně nedává smysl. Jak říká delfín Mozy: „Nikdy se netrap tím, že nevíš, co máš dělat. Vlna, na kterou je ti souzeno nasednout, se možná ještě nedostala na obzor. My si v takovém případě začínáme hrát.“ (s. 41)

Stupňuj svou extázi

Delfíni nás učí, že můžeme žít ve stavu neustálé zamilovanosti. Zabývat se radostí, nikoli sledováním zpráv. Vytvářením harmonie, nikoli kritikou. Bytím v jednotě, nikoli hledáním rozdílů. Shrnuto v poslední dnešní myšlence: „V mysli jsou problémy, v srdci láska.“ (s. 142)Více o knize Sedm poselství najdete zde.