Poruchy spánku u dětí

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Děti mají svůj vlastní rytmus a berou jako úplně normální, když usnou nebo se probudí. Vyrušení se cítí jen rodiče. Miminko spí v prvních šest měsíců jen zhruba 4 – 6 hodin v kuse. Potom spí přes den zhruba 2 – 3 hodiny a v noci často ne déle než asi 8 hodin. Až do věku čtyř let děti často neprospí celou noc. Jednou až dvakrát za noc rodiče probudí. Přes den už někdy jen odpočívají, aniž by skutečně spaly. Od šestého až sedmého roku života spí normálně všechny děti celou noc. Potřebují mezi 8 – 14 hodinami spánku za noc.

Špatný nebo neklidný spánek je často následek rozčilujících denních zážitků, které bývají v noci ještě zpracovány. Nebo příliš napínavých příběhů na dobrou noc či jiných nezpracovaných událostí, které vedou ke strachům a starostem dětí.

Děti mají velmi jemný cit pro neshody, hádky a konflikty ve vztahu rodičů, i když je před dítětem otevřeně neukazují a nevyřizují si je. Někdy na ně reagují tím, že se v noci vzbudí a volají rodiče, jako by chtěly vidět, že tam oba ještě jsou.

Také příliš teplý pokoj, příliš teplá přikrývka, velké nepravidelnosti v denním režimu, cesty, změny místa, návštěvy, dětské oslavy nebo jiné nové a nezvyklé věci a rovněž přecpané nebo sladkostmi plné bříško mohou vést k neklidnému spánku.

I zde je opět velmi důležité rozhodnout, jestli se opravdu jedná o poruchu spánku nebo jestli dítě něco netrápí.

OPATŘENÍ:

  1. Čím jistější a bezpečnější se děťátko ve své rodině cítí, tím snáze usíná.
  2. K té jistotě přispívá rovněž výchovné chování rodičů. Musejí říkat to, co si myslí a také dělat to, co říkají. Rodiče musí také stát jeden za druhým. Jestliže jeden zakáže a druhý povolí, v dítěti to vyvolá zmatek a nejistotu.

BYLINKY:
Děťátko by mělo vypít asi hodinu před spaním „čajík na dobrou noc“. Jeho složení je: 10 g chmele, 10 g mučenky, 10 g ovsa a 20 g meduňky, to vše se smíchá. Jednu čajovou lžičku zalijeme 1 šálkem vařící vody a necháme 5 minut louhovat. Nejlépe je čaj podávat neslazený, jestliže ho dítě odmítá, zkusíme přisladit medem či ječným sirupem. Dobře může působit i čaj jenom z meduňky.

Dobré služby prokáže rovněž heřmánkový či levandulový polštářek do postýlky.

AROMATERAPIE:
Dítě může ke spánku dobře naladit i éterický olej z levandule, heřmánku nebo meduňky. Nakapeme 2 – 3 kapky do aromalampy, smícháme s vodou a zapálíme. Necháme působit asi 15 minut. Éterické oleje musí být 100% přírodní! Musí to být uvedeno na etiketě na lahvičce.

DALŠÍ MOŽNOSTI:

  1. Masírujte dítěti nožičky, bříško a zádíčka levandulovým olejem (buďto si ho kupte v lékárně či bylinkářství nebo si ho můžete připravit doma: do 3 lžic mandlového či olivového oleje nakapejte 2 kapky 100% přírodního levandulového oleje).
  2. Do pokoje je vhodné velmi tlumené noční světýlko. Přináší dítěti pocit bezpečí.
  3. Obecně spánek povzbuzuje chladný, čerstvý vzduch v pokoji, kde dítě spinká a lehká večeře.
  4. Také je velmi vhodné dítěti před spaním přečíst malou pohádku a popovídat si o právě proběhlém dni. Dítě má možnost vám v klidu sdělit, co ho tíží.
  5. Může i pomoci, posunutí postele na jiné místo. Postel může stát v rušivé geopatogenní zóně (vodní žíla, pukliny v půdě) nebo dát dítěti pod matraci jutovou látku (ta zóny přeruší).
  6. Elektrické přístroje jako radiobudík, stereo, televize, počítač nemají v prostoru, kde dítě spí, co pohledávat. Elektrické vyzařování těchto přístrojů narušuje klidný spánek a působí negativně na zdraví.

Hodně dětí vypráví, že se jim zvlášť dobře usíná, když můžou při otevřených dveřích slyšet večerní zvuky – jako hlasy nebo chrastění nádobí a nemusejí se tak cítit osamocené.