Pořiďte si „vnitřní“ sluneční brýle!

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Každý den nám zprostředkovává nespočetně vjemů, jak ale opravdu funguje, tuší jen málokdo z nás. Možná víte, že se v lidském oku nachází čočka či duhovka nebo že obraz z oka dopadá na sítnici, která ho zpracuje a posílá zrakovým nervem do mozku. Slyšeli jste ale slovo „makula“? Říká se jí také „žlutá skvrna“ a jedná se o centrální část sítnice. Díky ní vidíme ostře, můžeme řídit auto, rozeznávat obličeje nebo číst. Právě v makule jsou obsaženy látky lutein a zeaxanthin, které působí jako „vnitřní sluneční brýle“.

Lutein a zeaxanthin chrání sítnici před negativními vlivy okolního prostředí – před poškozením vlivem UV záření ze slunce, počítačů a televizorů. Zároveň působí jako účinné antioxidanty – vychytávají a zneškodňují volné radikály poškozující sítnici. Další důležitou ochranou buněk fotoreceptorů v sítnici jsou Omega-3 mastné nenasycené kyseliny (EPA, DHA), které rovněž působí jako antioxidanty a zejména snižují riziko zánětu sítnice.

Množství luteinu a zeaxanthinu v oku se však společně s věkem a dalšími negativními vlivy snižuje. Tímto častým problémem jsou tak ohroženi lidé starší padesáti let, kuřáci, ženy po menopauze, lidé vystavení vlivům znečištěného životního prostředí a ti, kteří mají ve stravě nízký podíl zeleniny. V počátku tohoto onemocnění nastává pomalý úbytek vidění a časem může docházet až k výpadkům zorného pole.

Prevence proti takové postupné ztrátě zraku naštěstí existuje. V tomto roce přichází do lékáren novinka – doplněk stravy Visilut, který přináší komplexní program péče o oči. Mimo již zmiňovaného luteinu a zeaxanthinu obsahuje Omega-3 nenasycené mastné kyseliny, Aescin a rovněž vitamin E.

Aescin má protizánětlivé účinky, snižuje prostupnost kapilár a zvyšuje pružnost cévních těl jak v oku, tak v celém organismu. Potlačuje také tvorbu otoků. Vitamin E je pro změnu nejdůležitější antioxidant v těle. Jako takový chrání buňky před oxidačním stresem a účinky volných radikálů. Tím pomáhá zpomalovat stárnutí a prokazatelně působí i jako prevence proti nádorovému bujení.