Rádi vám upravujeme nabídku na míru, ale abychom to zvládli, používáme k tomu soubory cookie.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
OK
prozdravi.cz
Vše pro vaše zdraví
krasa.cz
Vše pro vaši krásu
parfemy.cz
Značková parfumerie
hodinky.cz
Značkové hodinářství
sperky.cz
Značkové klenotnictví
vivantis.cz
Být sám sebou
logo  
lékařská poradnakatalog stránekobchod pro zdraví


Popáleniny

08.10.2009
Popáleniny patří k nejtěžším úrazům lidské traumatologie, často zanechávající jizvy nejen fyzické, ale i psychické. Vyžadují nejkomplikovanější, nejdelší a nejnákladnější léčbu. Celková závažnost poškození závisí na rozsahu, hloubce, věku (problémy u dětí a starších lidí), umístění a příčině (přímý kontakt nebo sálání).

Rozlišují se tři stupně:

  • Při I. stupni je kůže je zarudlá a silně pálí. Hojí se vcelku rychle - řádově dny.
  • U II. stupně tvoří se puchýře vyplněné plazmou, které silně bolí. Je to nejbolestivější stupeň, protože dochází k poškození podkoží. Hojí se několik týdnů.
  • V případě nejhoršího, III. stupně dochází k odumření tkáně (zuhelnatění), je méně bolestivější než druhý stupeň, protože došlo ke zničení receptorů vnímajících bolest. Často je nutná transplantace kůže. Zůstávají jizvy, hojí se měsíce. Někdy bývají popáleniny děleny do 4 stupňů, kde 3. je kombinací puchýřů a začínající nekrózy a 4. je naprosté zničení tkáně.

 

V tomto článku se budeme věnovat nejmírnější formě popálenin, I. stupni. Ty těžší již patří do působnosti lékaře a podrobnosti se dočtete o nich v příručkách první pomoci. Horší průběh popálenin je u dětí (jemná kůže) a starších lidí (suchá atrofická kůže). Vždy je horší přímý kontakt s předmětem (žhavý kov), než přenos energie (sluneční paprsky). Rozhodující je výška teploty a doba působení tepla. Popáleniny 1. stupně mohou vzniknout v důsledku působení tepla již od cca 50° C.Technická první pomoc, o které se stručně zmíním, je u všech stupňů stejná. Spočívá v uhašení ohně, svlečení horkého, či mokrého oděvu (pokud není přiškvařen), odstranění vodičů tepla z postiženého (prsteny, náušnice, náramky) též kvůli možnosti otoku. Také je nutné zabránit dalšímu působení tepla tzn. dostat postiženého z horkého prostředí. I. a II. stupeň dostatečně dlouho chladíme (dokud přináší úlevu), alespoň však 20 minut. Chladíme nejlépe tekoucí studenou vodou. U velmi malých dětí chlazení neprovádíme z důvodu hrozícího chladového šoku.Ve vážnějších případech platí, že puchýře nepropichujeme a příškvary (oděv, dehet) nestrháváme, pouze na volném okraji odstřihneme. V těchto případech nikdy nepoužíváme žádné masti, zásypy či léky proti bolesti. Mohou zkreslit pozdější lékařskou diagnózu. Dáváme obzvlášť velký pozor na příznaky šoku, u rozsáhlejších popálenin provádíme preventivní protišoková opatření.K nejčastějším mírnějším popáleninám patří popáleniny při neopatrném opalování či při práci od horkých předmětů, hlavně v kuchyni. Ke zmírnění jejich následků, tj. k regeneraci lze použít některé přírodní přípravky. Je třeba podtrhnout, že se jich používá jen k doléčení mírnějších popálenin. V případě infekcí je třeba neodkladně vyhledat lékaře (stejně jako v případě silných popálenin). K regeneraci se třeba používá rakytníkový olej. Má vysoce regenerační účinky po ozařování, popáleninách a drobných poranění. Ke stejnému účelu se dá použít i krém Cytovital.Jedná se o bioinformační krém pro výživu buněk pokožky a pro její silnou regeneraci, který je zdrojem energie pro kůži a pravým přírodním omlazovadlem. Z dalších přípravků se dá použít Klíčkový olej, krém Ruticelit či Propolisový krém s panthenolem a bambuckým máslem. Vnitřně se dá užívat Mumio, které je univerzálním prostředkem. Současné výzkumy dokázaly, že mumio působí na organismus velmi blahodárně, protože má silné protizánětlivé a bakteriocidní účinky a urychluje regeneraci poškozených tkání.Celková nabídka přípravků určených na popáleniny.


Související články:
Popáleniny u dětí, štípnutí hmyzem, kousnutí klíštětem
Jizvy
Jizvy - jak zlepšit průběh hojení
Bambucké máslo
Kolagen
Mumio
Přírodní látky ze skupiny epitelizancií
Rdesno hadí kořen


08.10.2009
autor: PharmDr.Tomáš Arndt
další články v rubrice: Prevence


 
Cukrovka - příznaky a hodnoty glykemie
Extrasystoly aneb bouchání či vynechávání srdce
Priessnitzův obklad
Nejčastější příčiny bolestí na hrudníku
Jak vyčistit ucpané cévy?
Hemoroidy - léčba, která zabírá
Štítná žláza – jak se přestat „léčit“ a raději se svépomocně uzdravovat - 1. část
Serotonin - osm přirozených způsobů, jak posílit jeho produkci a tím i dobrou náladu
Nízký krevní tlak
Warfarin - co vám u lékaře neřeknou
Správně dávkovaný chlad může snížit nemocnost o více jak 90 % (rozhovor s Liborem Mattušem)
Hemofilové nákazy
Hemoroidy - příznaky a fotky
Zvětšené uzliny na krku
Dornova metoda
(c) 2004-2019 www.celostnimedicina.cz
O násRSS