Popáleniny, odřeniny, pohmožděniny, poštípání hmyzem – jak ošetřit poraněnou kůži

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Letní měsíce znamenají, alespoň pro většinu z nás, dobu dovolených. Velmi často je dovolená spojená s pobytem v přírodě, kde se můžeme setkat s drobným poraněním, popálením, hmyzím poštípáním či otoky. Ačkoliv se jedná často o banální záležitost, může mít v některých případech její zanedbání vážnější následky (například pokousání klíštětem).

V tomto článku se budu věnovat především lehčím typům různých komplikací, s kterými se musíme během dovolených vyrovnat, vážnější stavy již patří zcela do rukou lékaře.

Spáleniny od slunce

Zřejmě nejčastější jsou spáleniny od slunečního záření, zapříčiněné neúměrným pobytem na slunci či chybnou volbou opalovacího krému.

Sami ošetřujeme pouze spáleniny I. stupně, které se vyznačují tím, že je kůže zarudlá a silně pálí. Při správném ošetřování se pokožka za jeden či více dní zahojí. V úvahu pro ošetření bez zdravotnické pomoci připadají ještě drobnější spáleniny od ohně. Silnější popáleniny již musí ošetřit lékař.

Nejčastěji se používají pro ošetření mírně spálené kůže různá tělová mléka, krémy, gely, pěny či spreje s obsahem panthenolu. Panthenol (též označovaný jako dexpanthenol) se při aplikaci do kůže mění na kyselinu pantothenovou (vitamín B5), která má posiluje optimální hydrataci kůže a podporuje produkci kolagenových a elastinových vláken, čímž udržuje kůži pružnou a zdravou. Působí také protizánětlivě a pomáhá při hojení jizev. V přípravcích je někdy panthenol kombinován s výtažkem z aloe vera nebo rakytníku řešetlákového.

Aloe vera působí na kůži příznivě hned v několika směrech – proniká do hlubokých vrstev kůže, vyživuje, regeneruje a hydratuje ji a rovněž zbavuje odumřelých buněk.

Z rakytníku řešetlákového se používá olej, který příznivě působí na regeneraci pokožky, zabraňuje jejímu vysoušení a rovněž působí mírně baktericidně (pomáhá ničit baktérie při infekcích).

Klíšťata

V případě klíšťat je zde možnost přírodní prevence, která sníží pravděpodobnost přisátí klíštěte. Není všemocná, je třeba dodržovat další preventivní opatření. Z přírodních olejů lze na kůži či na oděv použít několik kapek čajovníkového nebo levandulového oleje.

Olej z levandule lékařské odpuzuje nejen moly, ale hmyz obecně.

Totéž platí o čajovníkovém oleji (z kajeputu střídavolistého, latinsky Melaleuca alternifolia, též známého pod anglickým názvem Tea Tree Oil). Silice v něm obsažené odpuzují hmyz, ale pomáhají také ošetřit poraněnou kůži – působí antisepticky. Čajovníkový olej rovněž působí proti dermatofytům, houbám, původcům plísňových onemocnění nebo proti kandidám. Dá se jím potřít i místo po štípnutí hmyzem.

Jako prevenci proti hmyzu, zejména proti klíšťatům, je dobré užívat přírodní přípravky obsahující silnější dávku vitamínů skupiny B. Tyto vitamíny ovlivňují vlhkost kůže, člověk se méně potí a stane se pro klíště (či jiný hmyz, jako jsou třeba komáří) méně přitažlivým.

Úrazy

Při výletě se může přihodit i nepříjemnost v podobě vymknutého kotníku či naražených prstů u nohou, které poté začínají otékat. Chladné obklady jsou první pomoc, pokud je na místě studená voda. Jinak pomohou přípravky obsahující octan hlinitý.

Krém nebo gel se natřou (v případě gelu spíše vetřou) na postižené místo. Octanový gel mírně chladí a promašťuje a o něco hůř se smývá než krém, který sice také mírně chladí a promašťuje, ale zároveň i částečně zvlhčuje. Třetí léková forma octanu je rozpustný prášek, který slouží k přípravě obkladů. V balení přípravku jsou dva sáčky – jeden je označený A, druhý B. Zde je zapotřebí mít k dispozici studenou vodu. Do třetiny až půl litru chladné vody se vysype a rozpustí obsah sáčku A. Po rozpuštění se do již vzniklého roztoku vysype obsah druhého sáčku (B) a opět se rozpustí. Vše se důkladně promíchá. Roztok se nalije na kus látky, například kapesník nebo šátek a obklad je hotov. Je důležité si pamatovat, že takto připravený roztok je třeba spotřebovat do 24 hodin.

Přípravky s octanem hlinitým mohou pomáhat nejen při výronech, ale i při pohmožděninách, mechanicky způsobených otocích, a dokonce i při poštípání hmyzem. Při otocích ochladí, zklidňují a zabraňují narůstání otoku.

Drobná poranění a odřeniny

Při poraněních a drobných odřeninách je v každém případě dobré, pokud je to možné, omýt ránu studenou, čistou vodou. Drobnější rány lze poté potřít čajovníkovým olejem nebo použít léky jako jódovou tinkturu, Septonex nebo Betadine.

K hojení již uzavřené rány je vhodné použít masti či krémy obsahující panthenol, o kterém již byla řeč, jež pomáhá regenerovat („obnovovat“) poškozenou kůži. Vhodná je také k potírání takové rány měsíčková mast. Měsíček lékařský působí protizánětlivě, snižuje tvorbu otoků, působí také ale i hojivě a antibakteriálně.

V případě pohmožděnin po různých pádech a podobných typech úrazů, po kterých zůstane většinou bolestivá modřina, lze z přírodních přípravků doporučit kostivalovou mast či gel nebo přípravky s jedlovým olejem. Kostival lékařský působí protizánětlivě a má hojivé účinky. Hlavní hojivé účinky jsou vyvolány přítomností allantoinu. Protizánětlivé působení je také doplněno přítomností látky zvané kyselina rozmarýnová.

Dá se aplikovat, mimo jiné, v případě pohmožděnin, otoků, podlitin, výronů nebo hojení uzavřených ran. Jedlový olej ze chvojí a výhonků sibiřské jedle se používá nejen v případě pohmožděnin (aplikuje se 2x denně), ale také například v případě popálenin a některých druhů poranění kůže – řezné rány a škrábance. Velké rány se jedlovým olejem nesmějí ošetřovat!).

Z výše uvedeného vidíme, že přírodní přípravky nám mohou v případě dovolené pomoci v mnoha různých případech. Takže zbývá jen popřát krásné, pohodové a bezpečné léto!