Rádi vám upravujeme nabídku na míru, ale abychom to zvládli, používáme k tomu soubory cookie.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
OK
prozdravi.cz
Vše pro vaše zdraví
krasa.cz
Vše pro vaši krásu
parfemy.cz
Značková parfumerie
hodinky.cz
Značkové hodinářství
sperky.cz
Značkové klenotnictví
vivantis.cz
Být sám sebou
logo  
lékařská poradnakatalog stránekobchod pro zdraví


Pomoc z přírody při kožním onemocnění vitiligo

18.09.2018
Pomoc z přírody při kožním onemocnění Řada zájemců o přírodní medicínu nám v poradně klade otázku: je možné používat přírodní kosmetiku či doplňky stravy při onemocnění vitiligo a doufat, že alespoň trošičku pomohou?

Odpověď není jednoduchá.

 

Co vlastně vitiligo je?

 

Jeho jméno pochází z latiny (vitium znamená vada a vitelis bílý). Je třeba zdůraznit, že vitiligo není infekční (Není tedy přenosné mezi lidmi.). Je to kožní choroba projevující se výpadky pigmentu. Dochází při ní k zániku buněk tvořících pigment – melanocytů. Donedávna byla lékaři považována sice za nepříjemnou, ale přeci jen konec konců za kosmetickou vadu. O tom, co vlastně způsobuje vznik vitiliga, vedou odborníci stále diskuze.

 

Jedna z teorií je, že tato nemoc je autoimunitního charakteru. Tedy jinými slovy, dochází k situaci, že imunitní systém vytváří protilátky proti vlastním pigmentotvorným buňkám (imunitní systém útočí na své tělo). To má za následek to, že protilátky a bílé krvinky napadají pigmentovou buňku, zničí ji a s ní zaniká i pigmentace. Tuto teorii podporuje fakt, že pacienti s vitiligem často trpí některými autoimunitními nemocemi (například lupénkou nebo revmatoidní artritidou).

 

Další teorie přichází s jinou hypotézou. Ta vysvětluje, že ke vzniku nemoci dochází v případě, že pigmentové buňky přicházejí o své obranné mechanismy. Při tvorbě kožního pigmentu vzniká v těchto buňkách (melanocytech) řada škodlivých metabolických látek (peroxid vodíku, oxid dusnatý, kyslíkové radikály). Tyto látky jsou za obvyklých okolností pomocí vlastních enzymů neutralizovány a zneškodněny. Pokud tato ochrana chybí, dojde k poškození pigmentu.

 

Roli hraje jistě i dědičnost nebo psychické vlivy (například dlouhodobý stres), které mohou vyprovokovat vznik a rozvoj vitiliga.

 

Příznaky

 

Ještě stručně připomenu, jakými příznaky se vitiligo projevuje. Na kůži se objevují typické mléčně bílé skvrny (bez obsahu pigmentu). Na okrajích mohou být tato ložiska rezavá až hnědá. Skvrny mají oválný tvar a mohou splývat ve větší ložiska. Nedochází ke tvorbě šupin a postižená místa nesvědí ani nebolí. Při pobytu na sluníčku se tato místa obvykle rychle spálí. Nejvíce bývají postiženy oblasti obličeje, okolo očí a úst, na končetinách na prstech a okolo kloubů, v tříslech a na genitálu. Důležité je uvědomit si, že ne každá bílá skvrna na kůži se nerovná vitiligu. Mohou to být skvrny zánětu, po poranění, popálení, u ekzémů, lupénky, plísní, albinismu a jiných chorob. Rozlišit je musí kožní lékař.

 

Lékaři obvykle nasadí masti nebo krémy s kortikoidy. Někdy nasadí fotoléčbu pomocí UVB záření (doplňovanou někdy koupelemi, například za použití solí z Mrtvého moře). Vzácně u nás používanou metodou je autotransplantace. Při ní se do ložisek vitiliga mikrochirurgicky přenášejí pigmentové buňky z jiných a nepostižených částí těla. Jedná se o metodu náročnou, jak po odborné, tak po finanční stránce.

 

A nyní k otázce z úvodu článku - může něco podniknout pacient?

 

Ano, může, i když v omezené formě a nesmí mít přeci jenom velká očekávání.

 

  • Lze aplikovat gely nebo krémy, které obsahují výše zmíněné potřebné enzymy, snižují množství peroxidu vodíku a dalších látek. Patří k nim krémy z oblasti přírodní bioinformační kosmetiky, jako je Cytovital nebo Protektin.

 

  • O kůži je třeba pečlivě pečovat, je třeba aby byla dobře hydratovaná. Důležité je také chránit kůži dobře oblečením a vyhýbat se pobytu na přímém slunci.

 

  • Je dobré také se snažit tvorbu volných radikálů. Zde je třeba užívat doplňky stravy z oblasti antioxidantů, které právě snižují působení škodlivých volných radikálů z okolního prostředí.

 

  • Je možné doporučit beta-karoteny, kyselinu paraaminobenzovou, koenzym Q10, vitamín E a další přírodní látky. Ze stopových prvků je dobré užívat zinek a selen.

 

  • Je třeba se snažit dodržovat zdravý a vyrovnaný životní styl, hlavně vyváženou stravu, pravidelný pohyb, dostatek spánku a vyhýbání se stresu. Na uklidnění je dobré užívat doplňky stravy, které obsahují rostlinná sedativa, jako jsou meduňka, kozlík, chmel nebo mučenka. Tyto látky zklidňují a pomáhají posílit psychickou rovnováhu.

 

  • Některé zdroje uvádějí, je podpořit celkovou léčbu posílením detoxikační činnosti jater pomocí přípravků s ostropestřcem mariánským. Také jsou doporučovány jako doplněk celkové léčby vitaminy ze skupiny B.

Související články:
Vitiligo – je stále ještě „nevyléčitelnou“ kožní nemocí?
Volné radikály a antioxidanty
Kožní onemocnění z pohledu TCM


18.09.2018
autor: PharmDr.Tomáš Arndt
další články v rubrice: Přírodní léčba


 
Cukrovka - příznaky a hodnoty glykemie
Extrasystoly aneb bouchání či vynechávání srdce
Priessnitzův obklad
Nejčastější příčiny bolestí na hrudníku
Jak vyčistit ucpané cévy?
Hemoroidy - léčba, která zabírá
Štítná žláza – jak se přestat „léčit“ a raději se svépomocně uzdravovat - 1. část
Serotonin - osm přirozených způsobů, jak posílit jeho produkci a tím i dobrou náladu
Nízký krevní tlak
Warfarin - co vám u lékaře neřeknou
Správně dávkovaný chlad může snížit nemocnost o více jak 90 % (rozhovor s Liborem Mattušem)
Hemofilové nákazy
Hemoroidy - příznaky a fotky
Zvětšené uzliny na krku
Dornova metoda

239,- Kč
(c) 2004-2019 www.celostnimedicina.cz
O násRSS