Rádi vám upravujeme nabídku na míru, ale abychom to zvládli, používáme k tomu soubory cookie.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
OK
prozdravi.cz
Vše pro vaše zdraví
krasa.cz
Vše pro vaši krásu
parfemy.cz
Značková parfumerie
hodinky.cz
Značkové hodinářství
sperky.cz
Značkové klenotnictví
vivantis.cz
Být sám sebou
logo  
lékařská poradnakatalog stránekobchod pro zdraví

Najdete nás na facebooku
Zdravá výživa


Ryze ženská přitažlivost

Pomoc bílkovin při hubnutí

15.08.2008
Vztah mezi bílkovinami (proteiny) a hubnutím je mnohem těsnější, než se na první pohled zdá. V jídelníčku člověka, který chce hubnout, by měly bílkoviny zvýšit svůj podíl. U žen – vzhledem k tomu, jak se většina z nich v ČR stravuje – dokonce na dvojnásobek! Myslím tím ovšem proteiny kvalitní – nikoliv uzeniny, prorostlá masa, záplavu vajec a tavených sýrů. Paradoxně platí: kdo chce zhubnout, nesmí se v jídle odbývat! V současné době ženy v ČR konzumují přibližně 14 % bílkovin z celkového energetického příjmu, muži zpravidla o něco více (uvádím výsledky vlastních rozborů). Část z těchto bílkovin je však buď nevhodná (uzeniny), nebo – pro hubnutí – nevhodně upravená (oblíbená česká úprava masa je smažení v trojobalu).

 

Velmi častým jevem je, že pokud chce žena hubnout, drasticky sníží především – podíl masa! Živí se obvykle: jogurty blíže nezkoumané kvality, syrovou zeleninou (v oblibě je syrová mrkev), trochou ovoce, těstovinami, cornflakes s nízkotučným mlékem, tu a tam plátkem šunky. Je pravdou, že váha při takové stravě obvykle jde dolů, svalovina však také. Nohy se začínají podlamovat, nastupuje únava, a co je snad nejhorší – nenápadně se zpomaluje metabolismus. Výsledkem je hladová nevýkonná bytost, která při sebemenším vybočení z obvyklé „diety - polohladovky“ přibírá neúměrné kilogramy. A „žádná dieta nezabírá“, jak samy tyto ženy říkají.

 

Postup při redukci váhy by však měl být zcela jiný. Do jídelníčku je třeba zařadit dostatek bílkoviny, a to 20 – 30 % z celkového denního energetického příjmu! U vegetariánů je řešení o něco složitější – nechť tedy prominou, že v tomto článku se zabývám těmi ostatními. Kdo chce s váhou pohnout směrem dolů, měl by zařadit kvalitní protein minimálně jednou až dvakrát denně: libová masa (kuře, krůta, králík, hovězí maso, ryby – treska, štika, pstruh), nízkotučné jogurty a zakysané mléčné výrobky, nízkotučné sýry, nízkotučný tvaroh, to-fu. 1 - 2x týdně vejce – žloutek je obtížněji tráven. Bílkoviny jsou energeticky výhodné a výborně zasycují. Napomáhají tvorbě svalové hmoty, a ta zajišťuje rychlý metabolismus. A toto všechno při hubnutí potřebujeme!!!

 

Dopřejte si např. k snídani nízkotučný nebo středně tučný jogurt a kousek tmavého pečiva, ke svačině ovoce, k obědu dušená kuřecí prsa s přílohou (kopeček rýže a zbytek vařená zelenina podle chuti). Svačinu může tvořit ovoce a nízkotučný sýr nebo tvarohový dezert a k večeři např. těstoviny, kvalitní tuňák ve vlastní šťávě a zeleninový salát. Pokud vám trávení masitých jídel dělá problémy, neváhejte sáhnout po trávicích enzymech – např. po přírodním Super Bromelin plus Papain. Pomůže vám dokonce minimalizovat chuť na sladké, která se při problematickém trávení bílkovin může objevit.

 

Přidáte-li pohybovou aktivitu (stačí i svižné procházky trvající alespoň 40 minut bez zastávky, 3 - 4x týdně) a zohledníte-li při výběru pečiva a masa svoji krevní skupinu, můžete být opravdu příjemně překvapeni! Výkonností, změnou svých křivek, úbytkem faldíků a pevným tělem.

 

A chuť na sladké? Kromě výše uvedeného - v případě akutní potřeby si ulomte proužek hořké čokolády, která neobsahuje mimo kakaového másla žádný další přidaný tuk, a zajezte jogurtem – třeba i slazeným. Na pomoc proti těmto „sladkým“ chutím vám můžeme nabídnout především trojmocný chróm – konkrétně výrobky Chromium Star, L-Carnitin Chrom Cardio a po odborné konzultaci v naší internetové poradně i mnohé další.

 

Celková nabídka přípravků určených na hubnutí.


Související články:
Přehled potravin a prostředků pro hlídání hmotnosti
Vitamíny řady B a hubnutí
Desatero zdravého hubnutí
Vliv bílkovin na život člověka
VIDEO: Vím, co jím - chci se najíst i po padesátce!


15.08.2008
autor: RNDr. Jana Šmýdová
další články v rubrice: Výživa


 
Nikdy nezapomenu na ten pocit beznaděje, strachu co ve mně lékaři vyvolali, na to jak jsem byla jen další nemocná
Co dělají lidé, kteří vypadají mladší, jinak
Cukrovka - příznaky a hodnoty glykemie
Priessnitzův obklad
Nejčastější příčiny bolestí na hrudníku
Pravidla podzimní detoxikace
Věř si! Jsi krásná a máš velkou hodnotu
Hemoroidy - léčba, která zabírá
Když se řekne přerušovaný půst
Pro delší a lepší život s vitaminem C
(c) 2004-2018 www.celostnimedicina.cz
O násRSS