Pomáhá kyselina hyaluronová na klouby?

cm kyselina2

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Během posledních let se ústy přijímaná kyselina hyaluronová (KH) stala dostupnějším produktem. Perorálně podávaná KH je volně dostupný přípravek bez předpisu a prodává se jako doplněk stravy. Výhody orální formy podání jsou zřejmé: nižší náklady, bezbolestná a pohodlná aplikace a nižší riziko. A byly to hlavně pozitivní zkušenosti pacientů – uživatelů, které tento produkt proslavily.

Nové možnosti v léčbě

Důsledkem častého výskytu artritidy bylo zvýšení obecného povědomí, ale také zájem na poli vědy a výzkumu. Nové léčebné procedury, a to je povzbudivé, nejsou zaměřeny jen na úlevu od bolesti. Ve skutečnosti nabízejí lepší funkčnost, ale zároveň i větší bezpečnost. Zatímco alopatické protizánětlivé léky způsobují mnohé vedlejší účinky (žaludeční krvácení, vředy, zvýšení rizika infarktu, mrtvice, nebo onemocnění ledvin), substance jako glukosamin a kyselina hyaluronová takové vedlejší účinky nemají.

Právě kyselina hyaluronová (KH) se během 90. let začala užívat v léčbě gonartrózy. Úlevu lidem trpícím artritidou kolenního kloubu přinášelo vstřikování KH do postiženého místa (kloubu). KH podávána injekčně (viskosuplementace) je přípravek na předpis a musí být aplikována zdravotníkem – lékařem, kdy většina postižených musí podstoupit sérii tří až pěti injekcí během jednoho týdne. Intravenózně aplikovaná KH se osvědčila jako bezpečná terapie, což potvrzuje i fakt, že je součástí směrnic Americké Revmatologické Akademie pro léčbu gonartrózy. Intravenózně podávaná KH působí celkem spolehlivě. Více než polovina pacientů, kteří podstoupili sérii injekcí, vykazuje zlepšení ve zmírnění bolesti i samotné funkčnosti, trvající po dobu až jednoho roku. Díky této dlouhotrvající úlevě, kterou injekčně podávaná KH přináší, mohou pacienti s osteoporózou předejít rizikům souvisejícím s příjmem protizánětlivých lékům, ať volně prodejným, či na předpis.

Avšak injekční aplikace KH má i značné nevýhody. Samotná injekce do kloubu není zcela bez rizika. Je to invazní postup doprovázený bolestí a je zde, byť nevelká, možnost zavedení infekce. Série injekcí KH také není zrovna levná záležitost, může se vyšplhat až na několik tisíc korun a pojišťovna zákrok nemusí vždy hradit. Nepohodlné jsou také časté návštěvy lékaře. Abyste přijali všechny injekce, chodíte i několik týdnů po sobě a je-li třeba, tak i opakovaně.

Během posledních několika let se KH stala dostupnou také pro perorální podání. KH pro orální podání je přípravek bez předpisu, který je dostupný jako doplněk stravy. Výhody orální formy podání jsou zřejmé: nižší náklady, bezbolestná a pohodlná aplikace a nižší riziko. A právě pozitivní zkušenosti pacientů – uživatelů tento produkt proslavily.

Jak vlastně Kyselina Hyaluronová působí?

Chceme-li zjistit přínos ústně přijímané KH, musíme se podívat, jak důležitou roli má pro zdravé klouby. V lidském těle se KH vyskytuje přirozeně v podobě skupiny velkých molekul, které jsou součástí mnoha tkání, nejen kloubů. KH je důležitým prvkem, který zajišťuje tkáním pružnost. Například, víte proč je lidské oko tak „houbovité, rosolovité“? Hlavně díky vysokému obsahu KH. A to samé platí o kloubní chrupavce. Kloubní chrupavka (to co lékaři nazývají kloubní chrupavkou) je lesknoucí se, hladká, průsvitná, bělavě zbarvená živá tkáň, sloužící jako zátka na konci každé kosti, které tvoří 230 kloubních spojení v lidském těle. Pokud je chrupavka zdravá, je krásně hladká, poskytuje prostředí s nízkým třením pro snadný pohyb a také plní funkci odpružení, či tlumení, aby chránila kosti před poškozením (zlomeninám) při zátěži.

Pro zdravou funkci chrupavky je KH velmi důležitá. Je „chemickým tmelem“ pojícím molekuly, podobně jako chondroitin sulfát, který chrupavku tvoří a dává kloubní chrupavce její specifické vlastnosti. KH vyživuje kloubní chrupavku, aby byla co nejhladší a tření bylo minimální, tak jako žádná jiná přírodní substance. Nic uměle vytvořeného se nevyrovná možnostem tohoto tkáňového pojiva. Jakýkoliv kloub, kost, chrupavka, vazy a šlachy, jsou obklopeny, drží pohromadě a jsou spolehlivě chráněny kloubním pouzdrem vláknité struktury. Buňky se zvláštní funkcí, nazývající se synoviocyty, vyplňují vnitřní část kloubního pouzdra a zajišťují produkci synoviální tekutiny – hutné, čiré látky, která je podobná syrovému vaječnému bílku. Tento kloubní maz vyplňuje prostor uvnitř kloubu a stejně jako vazelína promazává kulový kloub automobilu, promazává kloubní chrupavku. Kloubní maz je také důležitý pro tlumení nárazů v kloubech, podobně jako funkce hydraulického tlumiče automobilu. A jelikož klouby nemají vlastní přísun krve, kloubní mazivo také „dopravuje“ kloubům výživné látky a odvádí ty nepotřebné.

Kyselina hyaluronová

Kyselina hyaluronová a osteoporóza

Jak KH prospívá zdraví kloubů? Je základní funkční složkou kloubního mazu, činí jej hustým a lepkavým (viskózní). A právě takové vlastnosti jsou zásadní pro normální funkci kloubů. Když propukne osteoporóza, ovlivní to také kyselinu hyaluronovou v kloubech. Stane se to tímto způsobem: kloubní chrupavky kostí se začínají obrušovat, samotná kost pod chrupavkou podléhá změnám (kostní výrůstky, bolest) a kloubní maz mění své vlastnosti. Konkrétně obsah KH v kloubu klesá. V závažných případech může obsah kyseliny hyaluronové v kloubním mazivu klesnout až o 75%, nebo i více. Jelikož KH plní také funkci při tlumení nárazů, nemělo by být překvapující, že tak významný pokles obsahu této důležité molekuly, bude mít nepříznivé důsledky. Tak například při poklesu hladiny KH v kolenu, můžeme v kloubu vnímat pocity jako vrzání, skřípání či tření. Tento zdravotní stav vzniká u postižených gonartrózou, když je osoba po dlouhou dobu v sedící pozici s kolenem ohnutým v ostrém úhlu (několikahodinová jízda autem, nebo sledování delšího filmu). Když náhle vstane, pocítí ostrou, bodavou bolest v koleni. Bolest obvykle ustoupí po několika krocích, protože zbývající mazací tekutina v koleni zaplaví povrch chrupavky a sníží tření.

Jak vybrat kvalitní KH?

V současnosti máme tři hlavní zdroje ústně podávané KH ve formě doplňku stravy:

  • ne příliš čistý výtažek zvířecího původu, smíchaný s velkým obsahem (poměrně neúčinného) kolagenu
  • biologická fermentace
  • koncentrovaný výtažek z ptačí chrupavky

Objevování nových způsobů, jakými KH účinkuje při úlevě od bolesti nebo lepší mobilitě u pacientů s osteoporózou, se děje díky cílevědomé práci výzkumníků, jež v této oblasti rozvíjejí své poznatky. Mimo jiné zjistili, že ústně přijímaná KH ve formě doplňku stravy, může být velmi účinná, ale jen v případě, že jde o kvalitní produkt, věrně napodobující KH, kterou produkuje lidský organizmus. Diskuse a testy, které by stanovily nevíce účinný zdroj KH neustále probíhají, ale mezi dostupnými výsledky a závěry neexistuje jasná shoda.