Polyneuropatie

Polyneuropatie je nemoc, která postihuje, zjednodušeně řečeno, naše nervy. Jedná se o různorodou skupinu poruch nervového systému. Odborníci ji definují jako “vícečetné systémové postižení, které vzniká působením různých vnitřních i zevních vlivů”.

Jaké má příznaky?

Dochází ke snížení nebo mizení citlivosti v končetinách. Pacient pociťuje v těchto místech pálení a bolesti. K dalším projevům patří nejistá chůze, svalová slabost a křeče svalů. Typickým příznakem je možné ubývání svalové hmoty na končetinách.

K nejčastějším druhům tohoto onemocnění patří akutní a chronická zánětlivá demyelinizační polyneuropatie, polyneuropatie při revmatoidní artritidě, diabetická neuropatie (u cukrovkářů s poruchami nervově cévního systému), alkoholová polyneuropatie a další druhy.

Jaké jsou příčiny?

Při podezření na polyneuropatii provede lékař celkové vyšetření, vyšetření pomocí elektromyografie (EMG), laboratorní vyšetření a někdy i biopsii nervu, či svalu.

Nicméně až 30 % polyneuropatii skončí bez odhalení příčiny. Tyto jsou označovány jako idiopatická neboli vrozená polyneuropatie. A těch zbývajících 70 %?

Něco už se dá odvodit z názvů jednotlivých polyneuropatií. Může se jednat o metabolické a endokrinní vlivy (diabetes mellitus, porfyrie, selhání ledvin), takzvané zánětlivé-dysimunitní příčiny (Lymská borrelióza, HIV a další), nedostatek vitamínů ze skupiny B, celiakie, toxické vlivy (alkohol, cytostatika, těžké kovy), dědičné nemoci a další příčiny.

Jaká je léčba?

Je to takzvaná kauzální, tedy léčí se příčina, kterou polyneuropatie vyvolala.

Pokud se jedná o diabetickou polyneuropatii, léčba spočívá v léčbě příčiny, tedy udržování glykémie v normálních hodnotách. Samozřejmě nezbytnou podmínkou je pro udržování hladiny glykémie pod kontrolou a omezení dalšího poškozování nervů správný dietní režim.

K potlačení bolestí a dalších příznaků jsou užívány léky proti bolesti, antidepresiva, antikonvulzíva (léky proti křečím, například gabapentin), ale i opioidy, které mají účinek pouze u některých typů bolestí. U diabetické polyneuropatie lékaři někdy předepisují kyselinu thioktovou.

U neuropatií s motorickým a senzitivním postižením je lékařem doporučena rehabilitační léčba. Ta se zaměří na zlepšení stability, udržení hybnosti, kondici pacienta a ovlivnění bolesti.

Jaké je možné užívat doplňky stravy?

Jako doplněk léčby jsou doporučovány vitamíny ze skupiny B a to vitamín B1 (thiamin), B6 (pyridoxin) a B12 (cyanocobalamin). Byť se jedná o volně prodejné vitamíny, je třeba, aby jejich dávkování stanovil lékař (zde je třeba speciálního dávkování, které musí stanovit lékař). Jinak je ještě doporučován extrakt z ginkgo biloba (jinan dvoulaločný) a kyselina alfa-lipoová. Ale i zde bych doporučil to probrat s ošetřujícím lékařem.

Vitamíny jsou dostatečně známé, stejně jako ginkgo biloba, ale věnoval bych na závěr ještě několik slov kyselině alfa-lipoové. Tato kyselina je také označována jako thiooktová. Působí v organismu společně s enzymy při procesech povzbuzujících energii. Tato kyselina patří mezi významné antioxidanty neutralizujícím přirozeně se vyskytující vysoce reaktivní molekuly nazývané volné radikály, které mohou poškozovat tkáňové buňky.

Alfa-lipoová kyselina pomáhá jako doplněk při léčbě snížené citlivosti, pocitů brnění a jiných příznaků poškození nervů. Pravděpodobně pomáhá udržovat paměť při Alzheimerově chorobě. Uvažuje se o tom, že pomáhá zvyšovat imunitu a zmírňuje projevy některých onemocnění, jako je psoriáza nebo chronický únavový syndrom. Pomáhá vitamínům skupiny B, včetně thiaminu, riboflavinu, kyseliny pantotenové a niacinu, přeměňovat sacharidy, tuky a bílkoviny v potravě na energii, kterou může tělo ukládat do zásoby k dalšímu použití.

 

Zpět nahoru

NOVÉ ČLÁNKY KAŽDÝ TÝDEN ZDARMA NA VÁŠ E-MAIL?

Přihlaste se zdarma k odběru novinek z webu Celostnimedicina.cz a už Vám neunikne ani jedna zajímavost ze světa celostní a alternativní medicíny.