Polyneuropatie

nerve cell 2213009 960 720 e1568630059807

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Polyneuropatie je nemoc, která postihuje, zjednodušeně řečeno, naše nervy. Jedná se o různorodou skupinu poruch nervového systému. Odborníci ji definují jako “vícečetné systémové postižení, které vzniká působením různých vnitřních i zevních vlivů”.

Jaké má příznaky?

Dochází ke snížení nebo mizení citlivosti v končetinách. Pacient pociťuje v těchto místech pálení a bolesti. K dalším projevům patří nejistá chůze, svalová slabost a křeče svalů. Typickým příznakem je možné ubývání svalové hmoty na končetinách.

K nejčastějším druhům tohoto onemocnění patří akutní a chronická zánětlivá demyelinizační polyneuropatie, polyneuropatie při revmatoidní artritidě, diabetická neuropatie (u cukrovkářů s poruchami nervově cévního systému), alkoholová polyneuropatie a další druhy.

Jaké jsou příčiny?

Při podezření na polyneuropatii provede lékař celkové vyšetření, vyšetření pomocí elektromyografie (EMG), laboratorní vyšetření a někdy i biopsii nervu, či svalu.

Nicméně až 30 % polyneuropatii skončí bez odhalení příčiny. Tyto jsou označovány jako idiopatická neboli vrozená polyneuropatie. A těch zbývajících 70 %?

Něco už se dá odvodit z názvů jednotlivých polyneuropatií. Může se jednat o metabolické a endokrinní vlivy (diabetes mellitus, porfyrie, selhání ledvin), takzvané zánětlivé-dysimunitní příčiny (Lymská borrelióza, HIV a další), nedostatek vitamínů ze skupiny B, celiakie, toxické vlivy (alkohol, cytostatika, těžké kovy), dědičné nemoci a další příčiny.

Jaká je léčba?

Je to takzvaná kauzální, tedy léčí se příčina, kterou polyneuropatie vyvolala.

Pokud se jedná o diabetickou polyneuropatii, léčba spočívá v léčbě příčiny, tedy udržování glykémie v normálních hodnotách. Samozřejmě nezbytnou podmínkou je pro udržování hladiny glykémie pod kontrolou a omezení dalšího poškozování nervů správný dietní režim.

K potlačení bolestí a dalších příznaků jsou užívány léky proti bolesti, antidepresiva, antikonvulzíva (léky proti křečím, například gabapentin), ale i opioidy, které mají účinek pouze u některých typů bolestí. U diabetické polyneuropatie lékaři někdy předepisují kyselinu thioktovou.

U neuropatií s motorickým a senzitivním postižením je lékařem doporučena rehabilitační léčba. Ta se zaměří na zlepšení stability, udržení hybnosti, kondici pacienta a ovlivnění bolesti.

Jaké je možné užívat doplňky stravy?

Jako doplněk léčby jsou doporučovány vitamíny ze skupiny B a to vitamín B1 (thiamin), B6 (pyridoxin) a B12 (cyanocobalamin). Byť se jedná o volně prodejné vitamíny, je třeba, aby jejich dávkování stanovil lékař (zde je třeba speciálního dávkování, které musí stanovit lékař). Jinak je ještě doporučován extrakt z ginkgo biloba (jinan dvoulaločný) a kyselina alfa-lipoová. Ale i zde bych doporučil to probrat s ošetřujícím lékařem.

Vitamíny jsou dostatečně známé, stejně jako ginkgo biloba, ale věnoval bych na závěr ještě několik slov kyselině alfa-lipoové. Tato kyselina je také označována jako thiooktová. Působí v organismu společně s enzymy při procesech povzbuzujících energii. Tato kyselina patří mezi významné antioxidanty neutralizujícím přirozeně se vyskytující vysoce reaktivní molekuly nazývané volné radikály, které mohou poškozovat tkáňové buňky.

Alfa-lipoová kyselina pomáhá jako doplněk při léčbě snížené citlivosti, pocitů brnění a jiných příznaků poškození nervů. Pravděpodobně pomáhá udržovat paměť při Alzheimerově chorobě. Uvažuje se o tom, že pomáhá zvyšovat imunitu a zmírňuje projevy některých onemocnění, jako je psoriáza nebo chronický únavový syndrom. Pomáhá vitamínům skupiny B, včetně thiaminu, riboflavinu, kyseliny pantotenové a niacinu, přeměňovat sacharidy, tuky a bílkoviny v potravě na energii, kterou může tělo ukládat do zásoby k dalšímu použití.