Pokojové rostliny, které zatočí s toxiny!

cm rostlina 1

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Toxická domácnost? Zní to hrůzostrašně, pravdou však je, že se jedná o zcela běžný jev. Toxické látky se uvolňují z lepidel, parket, barev a laků, z „prachovek“, jako jsou koberce, záclony a závěsy, produkují je plastové výrobky, nábytek z dřevotřísky, cigaretový kouř a v neposlední řadě i kosmetika – zejména laky na vlasy.

Tyto, běžným okem neviditelné, látky proudící vzduchem jsou s námi prakticky v nepřetržitém kontaktu. Lidský organismus je odolný, proto velkou část z nich dokáže odrazit. Avšak oslabený imunitní systém svou roli zdaleka tak dobře nezvládá – tyto látky postupně pronikají do organismu a mohou tam způsobit pořádnou neplechu.

Vysoké koncentrace toxinů, běžně se vyskytujících v domácnosti, mohou:

  • vyvolat bolesti hlavy, dráždění sliznic dýchacích cest, nosu i očí
  • dát impulz k rozvoji alergických reakcí a respiračním potížím
  • přispět k duševní nepohodě, roztržitosti a únavě
  • některé z nich, například obávaný formaldehyd, jsou spojovány s karcinogenními účinky

Zelená domácnost

Ideální by bylo zbavit se všech těchto toxinů – jenže v dnešní době, kdy jsou tyto látky přidávány prakticky do všeho, co nás obklopuje, je výběr velice omezený a náročný. Naštěstí existují pomocníci, kteří s toxiny dokáží bojovat, ba je přímo pohlcovat. Chcete svému domovu a svému zdraví ulevit? Začněte pěstovat pokojové rostliny! Výzkumy naznačují, že některé rostliny, přezdívané „čističky vzduchu“, dokáží zpracovat až na 90 % toxických látek z domácnosti. Které to jsou?

Když je prostor…

Všude tam, kde je více místa (vstupní hala, obývací pokoj), si bez obav postavte větší květiny, jako jsou palma datlová, palma areková nebo fíkus. Také ony vzduch perfektně pročistí. Fíkus je dokonce známý svou „oblibou“ v cigaretovém kouři. Všimli jste si někdy, že v domácnostech kuřáků (a kdysi také v restauracích a hospodách, kde se kouřilo) se této rostlině dařilo lépe než kdekoli jinde?

  • Pokud vás trápí nedostatek prostoru (např. v ložnici nebo dětském pokoji) nebo chcete rostlinku dát do míst, kam nechodí příliš slunka (např. chodba), pořiďte si dracénu nebo filodendron.

Do kuchyně patří barvy

V kuchyni obvykle není dostatek prostoru pro velké palmy nebo fíkusy. Zkuste však na poličky šikovně naaranžovat například chryzantému nebo gerberu. Budou nejen krásnou a barevnou dekorací, ale pomohou likvidovat formaldehyd i benzen. Obě kytičky sice nevydrží příliš dlouho, zato jsou velice dobře cenově dostupné, a tak je můžete obměňovat podle chuti a nálady.

  • K dlouhotrvajícím rostlinám, které mají stejnou schopnost jako výše zmíněné dvě, je břečťan. Můžete jej dát na horní polici a nechat volně padat dolu, nebo mu pořídit speciální konstrukci, po které se bude pnout. Rostlinka je navíc až směšně nenáročná a její pěstování bude hračka.

TIP: Jako zcela hvězdný, co do schopností pohlcovat toxiny, se ukázal být ledviník – nenápadná pokojová kapradina. Kromě všech výše uvedených toxických látek dokáže bojovat s xylenem (součást odmašťovadel a tkanin). Tahle krasavice se ráda potí, a proto ji bez obav můžete usadit i do prostředí vlhké koupelny.

Dalšími květinami, které čistí domov, jsou:

  • azalka indická, lopatkovec
  • amoniak dobře likviduje krásná anturie
  • oxid uhelnatý (z kotlů a krbů) zase potos (pozor na děti – je jedovatý!) nebo zelenec
  • tyto dvě rostliny se hodí také do ložnic a blízkosti toaletních stolků: dokáží pohlcovat toluen, často skrytý v deodorantech, parfémech i barvách

Podpořte detoxikaci

Detoxikace může fungovat jako skvělá prevence! Má za úkol zařídit, aby se nějakým způsobem poškozený nebo oslabený organismus dokázal postavit na vlastní nohy a atakům toxinů se opět začal bránit sám. A v plné síle!

  • Myslete na očistu dýchacích cest a namáhaných sliznic.
  • Samostatnou kapitolou je škodlivé záření, produkované nejrůznějšími spotřebiči, vysílači a zařízením v domácnostech. Ty produkují zvláštní patologickou energii, která pro organismus přestavuje silnou zátěž.