Poklady z přírody: Nejznámější životabudiče

cm vatalita2

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Příroda je plná zázraků. Dnes si představíme ty, které dokáží podpořit naši vitalitu, elán, životní sílu i paměť. A navíc ještě podporují naši imunitu. V hlavní roli se dnes představí silné trio: kustovnice čínská, ženšen a ginkgo biloba.

Kustovnice čínská (Lycium chinese)

Kustovnice neboli „goji“ je trnitý keř, dorůstající do výšky až 2,5 metru a svůj původ má v Asii. Libuje si na slunných a teplých místech, ale statečně odolává i mrazu. Plody tohoto keře, oranžovo-červené bobule dorůstající délky 1–2 cm, v sobě skrývají neuvěřitelnou sílu. Tu ráda využívá čínská medicína, která kustovnici označuje za „plod dlouhověkosti“. Také při detoxikaci organismu se tento malý zázrak ukázal jako skvělý doplněk, a to hlavně z těchto důvodů:

Kustovnice
  • Jedná se o silný antioxidant, zlepšuje paměť.
  • Obsahuje 18 druhů aminokyselin, na 21 stopových prvků a minerálů (zejména železo, zinek, vápník a selen) a množství vitaminů.
  • Vitaminu C obsahuje až 500x více než pomeranč.
  • Stimuluje meridiány jater a ledvin, podporuje detoxikaci.
  • Dodává výživu krvi a potřebnou vlhkost sliznicím dýchacích cest.
  • Je považována za přírodní afrodiziakum.

K pokrytí doporučené denní dávky všech tělu potřebných látek postačí jedna malá hrstička sušených plodů, případně malinká dávka 100% sirupu.

Ženšen (Panax ginseng)

Tato rostlinka získala různé přívlastky, nejvíce ji ale vystihuje: hřejivá. Ženšen, konkrétně jeho čínská verze, byl objeven před více než pěti tisíci lety v čínských horách Manžuska. Jeho sláva se rychle šířila světem a už ve 3. tisíciletí před naším letopočtem se stal produktem mezinárodního obchodu. Ceněn je zejména pro své posilující a omlazující účinky. Díky svému vzhledu, připomínajícímu siluetu lidského těla,  se stal symbolem božské harmonie a síly. Proč je vyhledávaný?

Ženšen
  • Povzbuzuje více a lépe než kofein.
  • Silně podporuje libido a posiluje tělesnou i duševní schránku člověka.
  • Pomáhá roztržitým a nesoustředěným lidem, podporuje imunitu.
  • Má vysoký obsah vitaminů B1, B2 a B6, vitaminu A nebo zinku.

Užívá se ve formě tablet, kapslí, tinktur i čajových směsí. Pokud jej budete chtít užívat, dejte si však pozor, zda se jedná o původní druh, tedy ženšen čínský.

Jinan dvoulaločný (Ginkgo biloba)

Pokud potřebujete podpořit paměť, zbystřit si mysl a prokrvit organismus, je tato rostlinka tím pravým. Tento jehličnan (ano, čtete správně), patří k nejstarším stromům na světě. První jinany začaly rašit z půdy již před 300 miliony let a odolaly přírodním katastrofám i klimatickým změnám. Listy této rostliny jsou právem ceněné. Kvůli čemu?

Jinan
  • Mají vysoký obsah vitaminu C a flavonoidů.
  • Rozšiřují cévy a podporují krevní oběh, a tudíž působí blahodárně na celý kardiovaskulární systém a slouží jako podpora při poruchách, způsobených špatným prokrvováním (oslabení paměti, potíže se sluchem, chronická závrať, studené končetiny aj.)
  • Odvar či tinktura z listů slouží také k ochraně respiračního ústrojí a stimuluje zažívání.

Pokud vám chybí energie nebo chcete napomoci detoxikaci, vyzkoušejte některý z těchto přírodních pomocníků. Příště se podíváme na chmel obecný – rostlinu, která nás dokáže ukonejšit a uspat…