Poklady z přírody: Nejznámější životabudiče

Příroda je plná zázraků. Dnes si představíme ty, které dokáží podpořit naši vitalitu, elán, životní sílu i paměť. A navíc ještě podporují naši imunitu. V hlavní roli se dnes představí silné trio: kustovnice čínská, ženšen a ginkgo biloba.

Kustovnice čínská (Lycium chinese)

Kustovnice neboli „goji“ je trnitý keř, dorůstající do výšky až 2,5 metru a svůj původ má v Asii. Libuje si na slunných a teplých místech, ale statečně odolává i mrazu. Plody tohoto keře, oranžovo-červené bobule dorůstající délky 1–2 cm, v sobě skrývají neuvěřitelnou sílu. Tu ráda využívá čínská medicína, která kustovnici označuje za „plod dlouhověkosti“. Také při detoxikaci organismu se tento malý zázrak ukázal jako skvělý doplněk, a to hlavně z těchto důvodů:

Kustovnice
 • Jedná se o silný antioxidant, zlepšuje paměť.
 • Obsahuje 18 druhů aminokyselin, na 21 stopových prvků a minerálů (zejména železo, zinek, vápník a selen) a množství vitaminů.
 • Vitaminu C obsahuje až 500x více než pomeranč.
 • Stimuluje meridiány jater a ledvin, podporuje detoxikaci.
 • Dodává výživu krvi a potřebnou vlhkost sliznicím dýchacích cest.
 • Je považována za přírodní afrodiziakum.

K pokrytí doporučené denní dávky všech tělu potřebných látek postačí jedna malá hrstička sušených plodů, případně malinká dávka 100% sirupu.

Ženšen (Panax ginseng)

Tato rostlinka získala různé přívlastky, nejvíce ji ale vystihuje: hřejivá. Ženšen, konkrétně jeho čínská verze, byl objeven před více než pěti tisíci lety v čínských horách Manžuska. Jeho sláva se rychle šířila světem a už ve 3. tisíciletí před naším letopočtem se stal produktem mezinárodního obchodu. Ceněn je zejména pro své posilující a omlazující účinky. Díky svému vzhledu, připomínajícímu siluetu lidského těla,  se stal symbolem božské harmonie a síly. Proč je vyhledávaný?

Ženšen
 • Povzbuzuje více a lépe než kofein.
 • Silně podporuje libido a posiluje tělesnou i duševní schránku člověka.
 • Pomáhá roztržitým a nesoustředěným lidem, podporuje imunitu.
 • Má vysoký obsah vitaminů B1, B2 a B6, vitaminu A nebo zinku.

Užívá se ve formě tablet, kapslí, tinktur i čajových směsí. Pokud jej budete chtít užívat, dejte si však pozor, zda se jedná o původní druh, tedy ženšen čínský.

Jinan dvoulaločný (Ginkgo biloba)

Pokud potřebujete podpořit paměť, zbystřit si mysl a prokrvit organismus, je tato rostlinka tím pravým. Tento jehličnan (ano, čtete správně), patří k nejstarším stromům na světě. První jinany začaly rašit z půdy již před 300 miliony let a odolaly přírodním katastrofám i klimatickým změnám. Listy této rostliny jsou právem ceněné. Kvůli čemu?

Jinan
 • Mají vysoký obsah vitaminu C a flavonoidů.
 • Rozšiřují cévy a podporují krevní oběh, a tudíž působí blahodárně na celý kardiovaskulární systém a slouží jako podpora při poruchách, způsobených špatným prokrvováním (oslabení paměti, potíže se sluchem, chronická závrať, studené končetiny aj.)
 • Odvar či tinktura z listů slouží také k ochraně respiračního ústrojí a stimuluje zažívání.

Pokud vám chybí energie nebo chcete napomoci detoxikaci, vyzkoušejte některý z těchto přírodních pomocníků. Příště se podíváme na chmel obecný – rostlinu, která nás dokáže ukonejšit a uspat…

 

Zpět nahoru

NOVÉ ČLÁNKY KAŽDÝ TÝDEN ZDARMA NA VÁŠ E-MAIL?

Přihlaste se zdarma k odběru novinek z webu Celostnimedicina.cz a už Vám neunikne ani jedna zajímavost ze světa celostní a alternativní medicíny.