Pohled na zdraví očima čínské medicíny

Tradiční čínská medicína vychází z pentagramu – pěti živlů/orgánů, které spolu vzájemně souvisejí. Podle TČM je i náš organismus složen z pěti základních orgánů. Jsou jimi játra, slezina, plíce, ledviny a srdce. Jsou-li tyto jednotlivé cípy pentagramu ve vzájemné harmonii, jsme ve zdravotní i duševní pohodě.

Toxiny, toxiny, toxiny

Mít v dnešní době „čisté“ tělo je téměř nereálné. Dýcháme vzduch, který má řadu neblahých prvků, jíme potraviny s mnoha aditivy (často skrytými), býváme často vystavováni stresu. Náš organismus je pravidelně zahlcován toxiny všeho druhu. Ty se mohou usadit kdekoli v těle a způsobovat řadu fyzických i psychických potíží.

Dá se tedy říci, že nějakou zátěž si v sobě nese každý z nás. Někdo bude mít více „zanesené“ plíce, jiný játra, další zase ledviny.

Otestujte se 

Trápí vás zdravotní problém, který nemá viditelné opodstatnění? Nerozumíte tomu, proč jste z ničeho nic dostali alergii/ekzém, když jste byli celý život zdraví jako řípa? I za těmito projevy mohou stát usazené toxiny. Zkuste se otestovat. Níže se dozvíte, jak se taková zátěž na pěti základních orgánech pentagramu může projevit. Pokud se v některé sekci najdete, je třeba daný orgán vyčistit, třeba informační, detoxikační metodou!

Okruh jater

Detoxikovaná játra výrazně napomáhají k celkovému zlepšení zdravotního stavu. Nejvíce toxicky poznamenaná játra mívají lidé nervózní, obávající se o vlastní existenci.

Na špatný stav okruhu jater mohou upozornit tyto projevy:

 • bolest hlavy a krční páteře, bolesti kyčlí, slzení očí, slábnutí zraku
 • vyrážky na pohlavních orgánech, hučení v uchu, sucho v krku, záněty spojivek
 • agrese, zuřivost, samomluva, výbuchy smíchu, prudké reakce

Okruh sleziny

Slezina je největším orgánem lymfatického systému a zároveň zásobárnou energie. Nejvíce bude trápit lidi starostlivé a příliš přemýšlivé.  

Na špatný stav okruhu sleziny mohou upozornit tyto projevy:

 • obezita, hemoroidy, gynekologické výtoky, hormonální poruchy, opary, afty, mnoho hlenu na sliznicích, problémy s hrudní páteří
 • vodnatá rýma, únava především po jídle, chladné končetiny, krvácení z dásní
 • sny o jídle, nevolnosti při točivých pohybech (kolotoč)

Okruh plic

V tomto okruhu sídlí moc sebeuzdravování. Jakmile nastane v dýchacím ústrojí problém, tato energie nemůže být rozesílána dál – člověk se cítí unavený, nedokrvují se mu končetiny, těžko se mu dýchá. S plícemi mají potíže zejména lidé se sklony ke smutkům a depresím.

Na špatný stav okruhu plic mohou upozornit tyto projevy: 

 • kašel, ucpaný nos, dušnost, astma, krvácení z nosu
 • nadměrné pocení, zívání, tichý hlas, pocit staženého hrdla  
 • deprese, sebeponižování, sny o létání

Okruh ledvin

Tento orgán zastává důležitou úlohu – čistí krev od odpadních látek, které se do ní dostávají. Fungují-li špatně, je ohrožen celý krevní oběh a tím pádem také celý organismus. Na tento okruh by si měli dávat pozor úzkostliví a bojácní lidé.

Na špatný stav okruhu ledvin mohou upozornit tyto projevy: 

 • sucho v nose, gynekologický výtok, záněty močového měchýře, ranní otoky obličeje, pískání v uchu, ztuhlost šíje
 • poruchy menstruace, impotence, záněty nervů, odhalené krčky, bolest v třísle či bederní oblasti
 • sny o vodě, zapomnětlivost, roztržitost

Okruh srdce

Detoxikace tohoto okruhu je nesmírně důležitá. Zatímco ložiska v ostatních orgánech se projevují reálnými problémy (bolestmi, infekcí apod.), ložisko v srdci o sobě dlouhé roky nemusí dát vůbec vědět. Přitom jej v této oblasti nosí až 50 % lidí.

Na špatný stav okruhu srdce mohou upozornit tyto projevy:

 • bušení srdce, srdeční arytmie, dráždivý kašel, zadýchávání po krátké námaze
 • změny na špičce jazyka (především zarudnutí), sucho v nose, krvavé žilky v očích
 • úzkost, velké množství snů, zapomnětlivost

Pokud jste se v některé z těchto pěti sekcí našli, je čas na detoxikaci od toxinů zaneseného orgánu. Taková očista přinese rychlou úlevu a pomoc.

Redakce Joalis

Zpět nahoru

NOVÉ ČLÁNKY KAŽDÝ TÝDEN ZDARMA NA VÁŠ E-MAIL?

Přihlaste se zdarma k odběru novinek z webu Celostnimedicina.cz a už Vám neunikne ani jedna zajímavost ze světa celostní a alternativní medicíny.