Podzim, to je čas karmínových hložinek

hložinka e1601636572223

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Příroda se již podzimně zbarvuje a dozrávají plody, na které založilo jaro, ani ne tak ovoce, jakožto spíše malé drobné bobule, malvičky či nažky. Jedním z plodů budou právě hložinky, na které radost pohledět, neboť svou příjemnou červení prozařují kraj. Kdeže je jaro se svými typickými bílými kvítky, které střídají zralé karmínové malvičky.

Hloh je dřevinou, která dorůstá výše dvou až pěti metrů, jako strom pak desíti metrů s červenohnědými, pichlavými větvemi. Řapíkaté listy jsou na líci lysé, leskle tmavozelené, narubu světlejší, v mládí chlupaté, později téměř lysé. Pravidelné pětičetné květy jsou bílé s nápadnými červenými prašníky. Květy měří až 1,5 cm v průměru, vyznačující se nezaměnitelnou vůni. Kvetou v květnu až červnu. Plodem je pak zmiňovaná červená malvička, vejčitého tvaru, dorůstající zhruba 12 mm. Jejich čas nadešel právě teď.

Hloh je evropským druhem, rostoucím převážně v mírném pásu, do Severní Ameriky byl zavlečen a lze jej potkat i v severní Africe. U nás je dosti hojný, oblíbenými stanovišti bývají křovinaté stráně, okraje a světliny lesů, pobřežní křoviny, kamenité svahy, zarůstající paseky a okraje cest. Může se vyskytovat do nadmořské výšky 800 m n. m. Na hloh není těžké natrefit. Pokud zatoužíme po červených hložinkách, doporučuji vyjít za město, do luk, do strání, kde se projděme, pochytejme poslední záplavu končícího léta.

Co kdy a jak sbíráme

Sbíráme mladé nezdřevnatělé letorosty včetně lístků a květů. Od června do září pak sbíráme list, od září do října plody. Z důvodu pichlavých kolců, doporučuji použít rukavice. Koncová květenství s listy se zdrhují z větví na počátku rozkvětu, snadno se zapařují, proto je co nejdříve sušíme ve stínu na slabých vrstvách na sítech. Sušíme-li uměle, doporučuji využít teploty do 35 °C. Jelikož hlohové kvítky schnou poměrně rychle, netřeba využívat sušících přístrojů. Ty ponechme například na bez či šípek, který v přirozených podmínkách schne velmi dlouho.

Plody, hložinky, se sbírají ručně nebo setřásáním v plné zralosti před příchodem prvních mrazíků. Zdravé, nepoškozené plody bez stopek sušíme umělým teplem do 70 °C, musí si však zachovat tmavočervenou barvu a nepřipálit se.

Lidové léčitelství

Květy, plody, ale i listy hlohu působí zejména na srdce a krevní oběh. Hloh rozšiřuje věnčité tepny, snižuje krevní tlak, mírní žilní sklerózu, srdeční neurózu, vyrovnává arytmii, přispívá k doléčení infarktu myokardu a v prevenci ischemické choroby srdeční. Pomáhá při angině pectoris. Mírní otoky srdečního původu, migrény i klimakterické potíže. Příznivé účinky hlohu byly zaznamenány zejména při jeho dlouhodobém užívání starými lidmi postiženými srdeční slabostí.

Pietro Andrea Gregorio Matthioli ve svém díle Herbář neboli bylinář, Praha 1562 píše: Voda pečlivě vypálená z čerstvých bobulí, které slovou hlohyně, jest na mnohých místech v Sasku známá a jest dobrým lékem proti ledvinovým kaménkům. Hlohyně požívané v nápoji nebo v jídle zastavují přílišné stolice i ženský výtok. Jader pak se též používá proti kamenu. Kořen hlohový nadrobno utlučený a přiložený na tělo vytahuje z těla ven třísky, trny, šípky a podobné věci. Někteří píší, že žena těhotná byvši velmi lehce po třikráte udeřena nebo jen po břiše přejeta hlohovým kořenem, potratí.

POZOR, NESMÍ SE UŽÍVAT SOUČASNĚ S LÉKY NA SRDCE!!!

Recept na čaj proti kornatění tepen

30 g listu hlohu
20 g krušinové kůry
10 g nati rosnatky
10 g kořene lékořice
10 g jahodníkového listu

Dvě kávové lžičky vsypeme do 250 ml vody, přivedeme k varu a 10 minut vaříme na mírném ohni. Necháme vychladnout, přecedíme a chladný nápoj popíjíme během dne.

Protože miluji přípravu marmelád, kdy se do nich snažím zapracovat bylinky, ale také koření, letos se obzvláště těším na chystání marmelády, jejímž základem bude hloh, ale také sůl a pepř. Co bude potřeba?

Marmeláda z hlohu se špetkou soli, ale také pepře

1 kg čerstvých hložinek
400 g cukru
10 g citrusového pektinu
5 PL citrónové šťávy
citrónová kůra z 1 bio citrónu
sůl
pepř

Hložinky omyjeme, vložíme do pomalého hrnce a dusíme zhruba 3 hodiny. Po uvaření hložinky umixujeme, přepasírujeme přes jemné sítko. Přecezenou dužninu provaříme s pektinem, následně cukrem, citrónem, citrónovou kůrou, solí a pepřem. Plníme do sklenic, zavařujeme 20 minut na 80 °C.

Hlohový likér

300 g hlohových plodů
150 g cukru
2 kusy skořicových smotků
1 l kvalitní pálenky

Plody hlohu podrťme, posypme cukrem, zalijme pálenkou, přidejme skořici, tři měsíce macerujme. Následně přeceďme. Používejme jako lék při slabém srdci a srdečních chorobách.

V článku jsou použity informace z knihy:

Bednářová, Jaroslava. Herbář aneb od anděliky k žindavě. Fortuna Libri, spol. s r. o., 2015. 353 str. ISBN 978-80-7321-943-7.

Knihu Zdravou stravou proti únavě od Zuzany Švédové naleznete zde.