Podzim plný rakytníku

sea buckthorn 2798599 960 720 e1570445360629

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Kdo by jej neznal, podzimní dárek plný vitamínů, náš český citrón, první pomoc při chřipce. Rakytník, který lze zpracovat desítkou různých způsobů, ať už v rakytníkový olej, čaj, sirup či šťávu. Použít lze plod, semena, květy, kůru, čerstvé listy, které jsou doporučovány ke zmírnění projevů artritidy, žaludečních vředů, dny. Ač je rakytník úžasným lékem na podporu imunity, u nás se stále netěší takové přízni, jako například v Číně, Indii, na Sibiři, kde platí za významný elixír mládí a života. Dokonce se zde traduje, že rakytník u koní vhání lesk do srsti, člověku pak upevňuje jasný zrak.

Rakytník řešetlákový, lidově nazýván žlutozob či žlutý zob, je ve své podstatě rozložitý keř se stříbrnými, podlouhlými listy, nenápadnými květy a s výraznými oranžovými bobulemi. Tento keř je dvoudomý, samčí a samičí rostliny rostou odděleně. Pěstované odrůdy vykazují různou velikost, barvu, vůni, chuť a pevnost plodů.

Ona jedna oranžová kulička, o které bude dnes řeč, dokáže pokrýt téměř 100 % doporučenou denní dávku vitamínu C. Jen pro informaci, porovnáme-li s rybízem, oněch kuliček by bylo třeba zkonzumovat 40. A to už je, panečku, pořádný rozdíl. Kromě vitamínu C nabídne rakytník taktéž i vitamíny skupiny B, dále pak E, vitamín života, protikrvácivý vitamín K. Z minerálů pak najdeme železo, vápník, draslík, sodík, mangan, hořčík či fosfor. Mimo to, rakytník nabídne taktéž karoteny, lykopen, zeaxantin, z flavonoidů pak kvercetin či rutin, látky s výtečným dopadem na naše cévy. Další složkou, která stojí za zmínku, bude určitě betain, zlepšující látkovou výměnu v buňkách.

Použití plodu

Plody se velmi často využívají jako prevence proti infekcím, k celkovému posílení imunitního systému, při zvýšené hladině cholesterolu. Díky zajímavému množství zeaxantinu a luteinu upevňují zrak. Celkově předcházejí sklerotickým změnám, zpomalují stárnutí. Rozemletá semena, případně olej z nich, se používají jako výtečný prostředek k podpoře odkašlávání, při astmatu, onemocněních oběhového systému a stejně jako plod, působí preventivně proti vzniku sklerotických plátů, stabilizují imunitní systém. Olejem lze léčit těžší formy dekubitů, popáleniny, kůži poškozenou pravidelným ozařováním, různé ekzémy a těžké formy vředů. Přípravky lze užívat po delší čas, nereagujeme-li alergicky, lze je podávat nepřetržitě.

Jak jsem uvedla již v úvodu, sklízíme listy, zralé, ale i ještě pevné plody a semena. Plody lze zamrazit, taktéž i sušit. Důležité je, abychom nepřekročili teplotu a zachovali jejich původní barvu a vůni. Z čerstvých i mražených plodů rakytníku můžeme na odšťavňovači vylisovat šťávu, kterou lze doplnit vlažný čaj.  Z listů se připravuje nálev a z plodů se obvyklým způsobem vaří sirup a kompoty.

Rakytníkový olej

1 l zralých plodů rakytníku

1 l olivového oleje

Plody rakytníku rozdrtíme, zalijeme olejem, snažíme se, aby olej pokryl veškeré kousky. Louhujeme zhruba 4 týdny, nejlépe ve skleněné nádobě, na okenním parapetu. Několikrát za týden směs protřepeme. Po uplynutí dané doby olej přecedíme, nejlépe přes sítko a následně ještě přes plátýnko, abychom docílili nejčistší konzistence. Skladujeme v tmavé sklenici, na tmavém místě. Užíváme 3 x denně 1 lžičku.

Rakytníkový čaj          

2 lžíce plodu rakytníku

250 ml vody

Plody rozmačkáme, zalijeme vroucí vodou, necháme 15 minut louhovat, následně pijeme. Lze jemně přisladit, v období chřipkové sezóny medem.

 

Rakytníkový sirup

1 kg rakytníkového plodu

600 g cukru

 

Plody rakytníku odšťavníme, smícháme s cukrem, přelijeme do čistých, vyvařených sklenic a 25 minut sterilizujeme. Rovněž je možno plody smíchat s cukrem a odstavit na 24 hodin. Druhý den zalijeme vodou, povaříme 20 minut, propasírujeme a plníme do sklenic. Používáme raději zavařovací sklenice, nežli láhve, protože rakytník rosolovatí. Uchováváme v chladu a temnu.

Rakytník je skutečně úžasný, udělejte si zásoby a v průběhu zimy jej kombinujte s lípou, černým bezem, čajem z měsíčku lékařského, oreganovým olejem. Prohřívejte se, teplými polévkami, dýní, pokrmy z jáhel, naložte si domácí prokvašenou zeleninu. Teple se oblékejte, dostatečně spěte, živte v sobě lásku, radost a pocit těšení se. Pak život plyne, bez zbytečných neduhů, které nám na cestě mohou brát dech…

 

V článku jsou použity informace z knihy:

Trnková, Klára. Zázračné bylinky. STUDIO trnka, s.r.o., 2017. 79 str. ISBN 978-80-87678-53-4.