Rádi vám upravujeme nabídku na míru, ale abychom to zvládli, používáme k tomu soubory cookie.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
OK
prozdravi.cz
Vše pro vaše zdraví
krasa.cz
Vše pro vaši krásu
parfemy.cz
Značková parfumerie
hodinky.cz
Značkové hodinářství
sperky.cz
Značkové klenotnictví
vivantis.cz
Být sám sebou
logo  
lékařská poradnakatalog stránekobchod pro zdraví


Podzim a dýchací potíže

16.11.2016
Rýma Pro podzimní období je typické onemocnění dýchacích cest. Jedná se vlastně o zánět sliznice dýchacích cest horních, tedy sliznice v nose a nosohltanu. Jejich příčina je infekce, vyvolaná zejména viry (či ne tak často baktériemi).

Infekce dýchacích cest

Pokud dojde k infekci, objeví se typické příznaky, které trvají tři až sedm dní. Pak obvykle následuje další fáze, označovaná jako bakteriální. Charakteristickým příznakem onemocnění horních cest dýchacích je vodnatá až hlenovitá sekrece z nosu. K dalším příznakům patří pocit neprůchodnosti nosu, kýchání, zvýšená teplota, dráždivý kašel a bolesti v čele. Pokud nedojde k včasné léčbě, může se tato nemoc rozvinout v zánět vedlejších nosních dutin. Tu poznáme podle typických symptomů, ke kterým patří bolest v oblasti čela a okolo očí a také hnisavý výtok z nosu. Zánět dutin není jedinou komplikací, k dalším patří zánět středního ucha, průdušek nebo plic.

 

Vůbec nejčastějším příznakem je kašel. Kašel není jen příznak infekce, ale jedná se také o obranný reflex našeho těla, který slouží k zajištění průchodnosti dýchacích cest. Velmi často se tím organismus snaží odstranit hlen, který může být málo viskózní a špatně se vykašlává (což vede k opakovaným, vyčerpávajícím záchvatům kašle). Pokud kašel nevymizí do několika dní, je třeba navštívit lékaře, aby mohl vyloučit (nebo potvrdit), že se jedná o infekci způsobenou viry nebo baktériemi. Zdravotní situace se může zhoršit, pokud se nepodaří včas vykašlat viry, které mohou být infikované a způsobit další komplikace, jako je zánět dolních cest dýchacích (průdušnice, velkých průdušek nebo pohrudnice).

 

Přírodní léčba infekce dýchacích cest

Přírodní prostředky mají v tomto případě efekt jednak jako prevence i jako podpora a doplněk celkové léčby. Preventivně je dobré používat takové přípravky, které podporují náš imunitní systém - z nejčastěji užívaných je možné uvést vitamín C, ženšen, echinaceu (třapatku nachovou), rakytník řešetlákový, hlívu ústřičnou, beta-glukany, bakteriální lyzáty, šišák bajkalský, klanopraška čínská, reishi, laktobacily a celou řadu dalších.

 

V případě léčivých rostlin a hub je jejich příznivý efekt na naše zdraví dán působením obvykle celého komplexu obsažených látek. Jejich společné působení se označuje jako synergické, tj. vzájemně se posilující (polysacharidy, glukany, flavonoidy a další). Mechanismus působení se liší, někdy se jedná o stimulaci účinnosti a aktivity některých druhů bílých krvinek, které zasahují do fagocytárního systému (makrofágy a neutrofilní granulocyty). Některé léčivé rostliny působí jako antioxidanty a likvidují nadbytečné volné radikály v organismu. Jiné jsou řazeny k adaptogenům, které obecně zvyšují odolnost organismu proti infekci a proti negativním vlivům z okolního prostředí (stres, zvýšená psychická a fyzická námaha apod.).

 

Všechny tyto přírodní přípravky je možné užívat i jako doplněk celkové léčby horních cest dýchacích k posílení imunity a lehčímu průběhu nemoci.

 

Kromě toho jsou k dispozici přípravky, které pomohou zmírňovat i jednotlivé symptomy onemocnění. V případě neprůchodnosti nosu lze doporučit některé spreje, jako Aloe nosní sprej či Grepofit Nosol Aqua

 

Ke zmírnění dráždivého kašle či ke zlepšení vykašlávání hlenu (jako možného zdroje infekce) lze užívat celou řadu léčivých rostlin, které můžeme pít jako čaj nebo pohodlněji užívat jako extrakt v přírodních přípravcích. Důležité přírodní látky v léčivých bylinkách jsou slizy, silice, saponiny a další. Slizy jsou obsaženy v jitroceli kopinatém (Plantago lanceolata) nebo slézu lesním (Malva silvestris). Podporují lepší vykašlávání, tím že zlepšují viskozitu hlenu. Hlen se “naředí” a lépe ho vykašláváme. Silice mírní průběh kašle a přispívají k jeho zklidnění. Tyto silice jsou obsaženy například v tymiánu (Thymus vulgaris) nebo mateřídoušce úzkolisté. Tymián obsahuje silice tymol, karvakrol nebo cineol. Podobné silice má i mateřídouška. Tyto silice jsou také často používané v aromaterapii. Extrakty z jitrocele, tymiánu a mateřídoušky lze najít v přípravku Medový sirup s jitrocelem, mateřídouškou a tymiánem.

 

Flavonoidy, třísloviny a, zejména pro léčbu kašle užitečné, saponiny obsahuje divizna velkokvětá (Verbascum desnsiflorum). Divizna díky obsaženým látkám pomáhá jak u suchého, tak i u vlhkého kašle. Díky saponinům zředění hlenu a jeho lepší vykašlávání, což pomáhá při produktivním kašli. Ovšem také pomáhá na sliznici dýchacích cest ochranný film, který brání jejímu vysychání a tím snižuje nucení ke kašli.

 

Celková nabídka přípravků pro dýchací cesty.


Související články:
Rýma
Bylinky a kašel
Co nejvíce podpoří imunitu na podzim a v zimě?


16.11.2016
autor: PharmDr.Tomáš Arndt
další články v rubrice: Prevence


 
Cukrovka - příznaky a hodnoty glykemie
Extrasystoly aneb bouchání či vynechávání srdce
Priessnitzův obklad
Nejčastější příčiny bolestí na hrudníku
Jak vyčistit ucpané cévy?
Hemoroidy - léčba, která zabírá
Štítná žláza – jak se přestat „léčit“ a raději se svépomocně uzdravovat - 1. část
Serotonin - osm přirozených způsobů, jak posílit jeho produkci a tím i dobrou náladu
Nízký krevní tlak
Warfarin - co vám u lékaře neřeknou
Správně dávkovaný chlad může snížit nemocnost o více jak 90 % (rozhovor s Liborem Mattušem)
Hemofilové nákazy
Hemoroidy - příznaky a fotky
Zvětšené uzliny na krku
Dornova metoda
(c) 2004-2019 www.celostnimedicina.cz
O násRSS