Podváha

tíhlost e1576586340442

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

V dnešní době je větší množství lidí, kteří trpí nadváhou, ale je také skupina lidí, kteří mají opačné starosti. Nemohou přibrat, ať dělají, co dělají.

 

Dle rozboru

Tvrdím, že je třeba nejprve udělat rozbor situace jedince, a tehdy vyjde najevo, že výraz „ať dělám, co dělám“ se musí interpretovat individuálně: Někdy totiž složení jeho jídelníčku neodpovídá jeho fyzické nebo duševní aktivitě. Každý má jiný metabolismus, někomu stačí jíst málo, někdo potřebuje jíst hodně a často. Je poučné sledovat rodinnou konstituci otce a matky, ev. prarodičů. Prohlédnout si staré fotografie rodičů, jakou měli postavu, když byli v témže věku.

Kromě potíže s otylostí tazatelů ale narážím i na situace opačné, kdy dotyčný (ať dělá, co dělá) nepřibírá na váze. Snadno se z toho příběhu vyklube mentální anorexie či jiná porucha příjmu potravy. Je však třeba také hledat příčinu v souvislostech celkové choroby: s chronickými stavy, s poruchou štítné žlázy, s trvalými stresy, s užíváním množství chemických léků apod.

Snad již v dnešní době není příčinou chudoba a nedostatek potravin. Děkujme Bohu, že není válečný stav.

 

Váš index

Není problém najít si na internetu kalkulačku a vypočítat si podle výšky a váhy BMI (body mass index neboli index tělesné hmotnosti). Pokud vám vyjde číslo nižší než 18,5, jedná se o podváhu. Máte varovný signál, že vaše nízká váha není v pořádku, a obvykle také s sebou nese mnohé potíže, jako je bledost, nezdravý vzhled kůže, třepení vlasů, které ztrácejí lesk nebo dokonce padají. Nehty se více lámou, protože jim chybí vápník a křemík. Špatně se hojí rány. Dotyčný se cítí unaveně až vyčerpaně, je náchylnější k infekcím, dívkám a ženám vynechává menstruace. Pokud se dostavují bolesti břicha, bušení srdce, pokles krevního tlaku, chudokrevnost, kolapsové stavy, zimomřivost, promodrávání končetin, depresivní stavy, je třeba navštívit svého lékaře.

 

Kroky nápravy

Následně je potřeba se věnovat odstraňování příčin:

  • úpravě denního režimu,
  • zajištění rovnováhy mezi příjmem potravy a výdejem energie,
  • zamyslet se nad složením stravy, které vede ke zvýšení hmotnosti i stavbě svalů,
  • vyvarovat se komerčním dietám, hladovkám, projímadlům…

Skladba stravy

Výživa by se měla skládat minimálně ze 300 g komplexních uhlohydrátů, 100 g bílkovin a 2500 až 3000 kalorií denně. Do jídelníčku zařadíme škrobnatou zeleninu (tj. např. brambory), krůtí maso, kuřata, ryby, fazole, vejce, avokádo, olivový olej, sýry, ořechy a semena, obiloviny, celozrnný chléb, těstoviny. Pro děti je vhodný mačkaný banán.

Přidávat:

1. Komplex vitaminů skupiny B – zvýší chuť k jídlu a podpoří trávení tuků, uhlovodanů a bílkovin. V přírodní formě je vhodný mladý ječmen.
2. Zinek 80 mg denně – zlepší chuťové a čichové vnímání.
3. Vojtěška, paprika, česnek, celer, fenykl a yzop – stimulují chuť k jídlu.
4. Červená barviva stimulují chuťové pohárky.
5. Potravní doplňky obsahující enzymy bromelain a papain, dále také aloe vera.
6. Polyvitaminózní preparáty, adaptogeny.

 

Jíme malé porce častěji a jíme pomalu. Pokud trpíme podvýživou, příčinou bývá obvykle ztráta zájmu o jídlo při pohledu na velkou porci. Proto podáme určenou porci na velký talíř, ona se tak opticky jeví jako malá. Pokud máme po prvním malém jídle ještě hlad, vždy si můžeme přidat. Pokud je ve střevu vytvořena střevní nerovnováha = střevní dysbióza, pak doplníme probiotika a prebiotika a vytvoříme jimi správné podmínky pro vstřebávání živin ze střeva do krve.