Podpora pro ledviny

Člověk, který trpí opakovanými infekcemi močových cest, by měl především dbát na dostatečný a pravidelný přísun tekutin, a to během celého dne, v některých případech i v noci. Opatrnosti je třeba v případech, kdy se otoky a voda v těle zadržují. Jestliže jedinec trpí na tvorbu kamenů je dostatečné množství tekutin důležité k ředění kamenotvorných látek v moči a tím se usnadňuje léčba.

A při infekcích se dostatečným přívodem tekutin do těla snižuje koncentrace mikrobů v moči. Větší množství tekutin znamená pro ledviny snazší vylučování škodlivých produktů látkové přeměny organizmu. Vhodné jsou přírodní vody a bylinné čaje. Upřednostňujeme vody bez bublinek, tzv. sycená voda se vzdaluje od fyziologické tekutiny, obsahuje kysličník uhličitý, který mimo jiné může dráždit trávicí trakt a přispívá ke kyselinotvornosti, což se v případě zánětů vůbec nehodí. Pivo je nápoj, který má poměrně vhodné složení a velmi úspěšně nahradí ztracené tekutiny – nemusí jít jen o plzeňské. Je vhodné u některých kamenů, které mají sklon se tvořit v kyselém prostředí.

Nápoje typu cola jsou nevhodné – jasně kyselinotvorné a také nepříznivě ovlivňují metabolizmus některých látek, jako je kyselina močová, a také obsahují látky, které mohou přímo zvyšovat dispozici k některým typům zánětů a metabolických poruch. Totéž se týká alkoholických nápojů, které způsobují překrvení sliznic a dráždí močové cesty. V dietě je důležité omezit kuchyňské soli a také dráždivé látky pokrmů, worcestrová omáčka a sójová omáčka obsahující glutaman sodný.

Pokud onemocníme například zánětem močového měchýře, přejdeme ihned na lehce stravitelné jídlo, především rostlinného původu, tedy zeleninu, ovoce, chléb, tvaroh a lehčí netučné sýry. Z masných výrobků lze doporučit především bílá masa upravená například dušením nebo vařením. Nekořeníme. Jestliže se nám tvoří kameny ze solí kyseliny močové, pak vynecháme všechny vnitřnosti, mozeček, uzeniny, zvěřinu a červená masa, omezíme také masové vývary, smažená a pečená a pikantní jídla. Pít hodně šípkový čaj nebo z listů jahodníku, lipového květu a přesličky. Z minerálních vod dáváme přednost Bílinské, Korunní, Mattoniho kyselce, Poděbradce a Mlýnskému pramenu.

Přírodní extrakt z petržele kadeřavé, okurky a mrkve ve formě sirupu s komplexním podpůrným účinkem preventivně ochraňuje, posiluje a zlepšuje funkce uropoetického systému.

 

 

Zpět nahoru

NOVÉ ČLÁNKY KAŽDÝ TÝDEN ZDARMA NA VÁŠ E-MAIL?

Přihlaste se zdarma k odběru novinek z webu Celostnimedicina.cz a už Vám neunikne ani jedna zajímavost ze světa celostní a alternativní medicíny.