Podpora přirozených detoxikačních procesů z pohledu nutriční terapeutky

detoxikacni procesy

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Co to vlastně je, přirozená detoxikace těla, proces, který je pro naše přežití klíčový? Ve své podstatě hovoříme o očistě naší živoucí schránky, která se zbavuje různých nánosů, metabolitů, ale hlavně škodlivin, kterými je obtěžkána a zanesena. Takové očistě můžeme pomoci, velmi často na jaře, které k ní vybízí. Neboť, všude vůkol se klube nový život, vše je čisté, nabité energií, ať už ze slunce, kořenů, mízy, listů či květů. Možná si nyní vybavíte pocit, když se časně z jara počnou klubat první, svěže zelené lístky kopřivy dvoudomé. Anebo, ještě lépe, ryzí zdraví v podobě medvědího česneku. To se to detoxikuje, to se to plní energií a zdravím. Jaro je krásné pro svou hojnost, nicméně, my bychom se měli snažit žít tak, aby onen přirozený detoxikační proces probíhal takřka neustále, po celý rok, kdy bychom měli myslet na játra, ledviny, střevo, lymfu, ale i kůži, neboť tyto orgány, systémy a důmyslné spletence vyloženě prahnou po vnitřní čistotě.

Očista náleží nejenom tělu, ale také mysli

Ve své nutriční praxi se často setkávám s různými lidmi. Někteří žijí svůj život uvážlivě, mají se rádi, pečují o sebe. Zdravě se stravují, pravidelně cvičí, tuží svůj vnitřní svět, který je pro ně dennodenní výzvou. I zde se může stát, že se tito lidé na chvíli zastaví, dostanou na scestí, často v podobě „jednodušší“ nemoci, to, když někde ubrali, případně přetáhli strunu. Často stačí jen hrstka minut, aby opět pochopili, naskočili na vlnu. Některým však trvá déle a pokud vyřknete ono magické slovo detoxikace, před očima jim vyskočí hrstka pilulek, tobolek, tinktur či sirupů, kterými tělo okamžitě spasí. Ono to takto však často vůbec nefunguje. Není to pouze o tom, čím se sytíme, je to také o našich myšlenkách, strachu, smutku a zoufalství. Jen si to představte, den, který plyne v naprostém poklidu, jsme šťastní, vděční, naplnění radostí, těšící se a přející. Kolikrát ani nedospíme nového dne, jak se vpíjíme do budoucích minut. Ale, pak, představme si situaci, kdy tu v sobě živíme zlost, závist, nízké, proradné emoce, které nám rovněž nedají spát. Ovšem s tím rozdílem, že zatímco v případě číslo jedna člověk vyskočí z postele, aby uháněl světu vstříc, v tom druhém bychom nejraději nevstali. Radost nás povznáší, smutek a negace přikovají ke dnu. Člověk se zanáší i tím, jak smýšlí. Proto, máme-li léčit tělo, které chceme očistit, na roveň procesu je třeba položit také naše nitro. Protože, kolikrát, může napáchat ještě více škody nežli strava, kterou se sytíme.

Detoxikace v životě našich předků

Pro naše předky, vystavené obdobím střídmosti, půstu, umírněnosti a střídmosti, která byla též dána hospodářským rokem, nebylo nikterak těžké vystavit tělo pravidelné detoxikaci. K tomu všemu pomáhaly dostupné byliny, které člověk tak smysluplně v průběhu roku zařazoval. Už jenom Velikonoce se svými polévkami, bylinkovými nádivkami, kopřivovými koláči a naklíčenou pučálkou. Očista v podobě vody, kterou se člověk tak pravidelně otužoval. Chůze bosky, práce s dechem, pravidelné stolování, zasloužený odpočinek, ale také pohyb, zejména po nohou, který tak účelně rozproudil lymfu. Stagnující lymfa byla v dřívějších dobách spíše otázkou majetných lidí, uvyklých klidu, luxusu a hojnosti. Prostý člověk se svou nutností chůze, které byl v rámci několika desítek kilometrů pravidelně vystaven, lymfu tříbil každý den. A to jej chránilo, udržovalo jeho vnitřní čističkou silnou.

Jak pojmout detoxikaci organismu dnes?

Rozhodneme-li se pro očistu těla, zkusme ji provádět v pravidelných intervalech. S lehkou nadsázkou lze říct každý den. Protože každý den sytíme tělo, nabízíme mu sacharidy, bílkoviny, tuky, vlákninu, enzymy, vitamíny a minerály. A z toho všeho tělo staví a buduje, zapojuje tělesné orgány, aby trávilo, vyživilo, čistilo, ale též se zbavovalo. Strava, která je založena na čistých, kvalitních, neopracovaných surovinách, je ve své podstatě přirozeně detoxikační.  A též mysleme na pitný režim, ať už na principu léčivých čajů, anebo čisté, kvalitní vody. Pokud to vše pochopíme, smysluplně nastavíme, můžeme se přirozeně čistit každý den. Dobrým ukazatelem je nám naše kůže, dech, množství energie, kterou můžeme bez rozmyslu investovat, též naše moč, ale i stolice. Trápí-li nás zácpa, průjem, bolestivé zažívání, tělo nám dává jasně najevo, že tam někde vězí zakopaný pas.

Listová zelenina, další bojovník proti Černému Petrovi

Vždy, když pracuji s jakýmkoli klientem, chci vidět to, jak se stravuje. U lidí, kteří se cítí unavení, téměř vždy jídelníčku dominuje pšeničné pečivo, vysoce zpracované masné výrobky, sladkosti, nadmíra tuku, kávy a alkoholu. Téměř vždy zde chybí zelenina, čerstvé ovoce, jídelníček je tuze chudý na potřebnou vlákninu. A přitom, zelenina je zrovna krokem číslo jedna. Jen zmiňme rukolu, špenát, kapustu, pak choy, nejen pro cenný vitamín C, ale právě vlákninu, životodárný chlorofyl, který se vyznačuje protizánětlivým charakterem, podporuje imunitní systém, působí pozitivně proti choroboplodným bakteriím a má velmi důležité protiinfekční účinky. Mimo to, že pomáhá zvýšit kvalitu a množství červených krvinek, blahodárně též působí na celkovou regeneraci. Listová zelenina by se tedy měla stát nedílnou součástí našich jídelníčků. Na jaře a v létě čerstvá, na podzim a v zimě lehce podušená. Podušený však neznamená rozvařený. Správně připravená zelenina by vždy měla příjemně křupat. A pokud zrovna neholdujeme zelenině listové, zkusme jídelníček povznést blahodárným procesem fermentace. Osobně vždy do kvašené zeleniny moc ráda přidávám také kousky kedlubny, rovněž i s najemno nakrájenými listy.

Přirozená detoxikace s červenou řepou

Dalším výtečným tipem, jak se přirozeně a pravidelně vyčistit, může být zařazení červené řepy, která je doslova naditá zdravím. Najdeme zde křemík, železo, selen, vápník, mangan a pektin, který se postará o snížení cholesterolu, ale také podpoří střevní peristaltiku. A zdravé, silné, správně osídlené střevo, to je snad 75 % úspěchu. Červená řepa také jemně projímá a tím, že nás zbavuje zácpy, napomáhá střevu opět jemně vydechnout, nabrat síly a dovolit nastolit potřebnou rovnováhu. Plodina se vyznačuje silnějšími močopudnými vlastnostmi, čímž pomáhá povzbudit ledviny. Přítomný betain podpoří produkci žaludečních šťáv, které se následně podílejí nejenom na odpovídajícím trávení, ale také likvidaci bakterií, parazitů a virů, které mohou být obsaženy v infikované stravě.

Osobně řepu zařazuji vždy na podzim a v zimě, kdy ji chystám na desítky různých způsobů, někdy ji peču, jindy ji mixuji na dip či polévku, zapékám a vařím, přidávám do pickles, případně, po jejím uvaření odebírám červenou, železem a betainem nabitou šťávu, kterou následně nechám zkvasit s kousky kváskového pečiva.

Řepný kvas k přirozené očistě

  • kg červené řepy, 3 polévkové lžíce špaldové mouky*, 250 g cukru, 120 g rozinek, 2 l vody

Červenou řepu omyjeme, oloupeme, nakrájíme na kostky. Vložíme ji do větší skleněné nádoby, přidáme mouku, cukr, rozinky. Mezitím si povaříme zhruba 2 litry vody, kterou necháme vychladnout a následně ji nalijeme do základu na řepný kvas. Přilijeme jí právě tolik, aby byla řepa celá zalitá a nevykukovala nad hladinu vody. Kvas zakryjeme plátnem, dobře zavážeme, aby vůně nelákala hmyz, a nádobu postavíme na okenní parapet. Dvakrát denně vždy promícháme, odebíráme pěnu, která zde pravděpodobně vznikne. Záleží na teplotě, nicméně již po jednom dni nápoj jemně perlí. Po týdnu přecedíme a máme hotovo. Užíváme vždy 3 polévkové lžíce 3× denně před jídlem. A jak chutná? Výtečně, perlivě, zemitě a sladce. Ta chuť vámi prostoupí, prolne a překvapí vás. Budete-li kvas podávat anemickým dětem, přidejte bez obav o něco víc cukru. Vaši malí hrdinové pak budou mít pocit, že konzumují velmi silný ovocný sirup. Chuť lze dále zpříjemnit libovolným sušeným ovocem, sama dávám rozinky, nicméně přidáte-li fíky, švestky, meruňky či broskve, kvas se rozvine opět jiným spektrem vítaných příchutí.

*V bezlepkové dietě si plně vystačíme s pohankovou moukou, případně se dvěma kousky bezlepkového pečiva, které přidáme k nakrájené řepě. Osobně používám kváskový chléb z pohanky.

Čisté, kvalitní, neopracované potraviny jako základ

V úvodu článku jsem také zmínila, jak moc je důležité dbát na základní, neopracované, čisté potraviny, které se téměř vždy vyznačují také vysokým množstvím potřebné vlákniny. Zajisté je rozdíl, uvaříme-li si k obědu pohanku, případně servírujeme uvařené, vakuované gnocchi. Anebo, servírujeme brambory vařené ve slupce, které oloupeme, doplníme o kopr, čerstvé domácí máslo, himalájskou sůl, anebo, ve slunečnicovém oleji fritované hranolky s kečupem, případně langoš, bramborák anebo krokety. Neb na výběru záleží, a to téměř u všeho.

 Nyní vám ještě předkládám dva skutečné jídelníčky, které mi sepsali klienti. Jeden z nich chtěl nabrat svalovou hmotu, ten druhý pro změnu cítit příval energie, které se mu dlouhou dobu nedostávalo. Prvního netrápilo vůbec nic, toho druhého naopak nespavost, věčné chutě na sladké, zácpa, bolest břicha. Obrázek si jistě uděláte již sami. První jídelníček totiž potvrzuje zákony detoxikace, zatímco ten druhý se jim ani v nejmenším neblíží.

KLIENT Č. 1

Snídaně: jahelná kaše s jablkem, lnem, jablečným pektinem, konopným proteinem, manukovým medem, pampeliškový čaj

Desátá: žitný chléb s tvarohem a lněným olejem, salát z rukoly a rajčátka

Oběd: Domácí hummus s naklíčenou špaldou, mrkvový salát s pomerančovou šťávou a ořechy

Svačina: pečená červená řepa s mozzarellou a polníčkem

Večeře: Krůtí vývar se slzovkou a sýrem

KLIENT Č. 2

Snídaně: pšeničný chléb s paštikou, káva

Desátá: 2 x kobliha s marmeládou, káva

Oběd: svíčková na smetaně s knedlíkem

Svačina: tatranka, ledová káva

Večeře: pšeničný chléb, míchaná vejce, nakládaná cibule

Budeme-li jíst zodpovědně a správně, v souladu s naším trávením, pookřeje nejen naše tělo, ale také mysl. A jakmile ucítíme, že energie koluje našimi žilami, tělo využívá přirozených procesů detoxikace, to, aby sílilo, rostlo a prosperovalo ke svému užitku a potřebnému zdraví.

 

TIP CELOSTNÍ MEDICÍNY

O důležitosti podpory detoxikačních procesů v těle není pochyb. Účinná kombinace vitální houby reishi a řas spirulina a chlorella přispívá k přirozené obranyschopnosti organismu. Chlorella navíc podporuje správnou činnost jater a pročištění organismu. Tato směs firmy Mycomedica vychází z receptu tradiční čínské medicíny Ling Zhi Dan Shui Jie Mao San a řadí se mezi jedny z nejkvalitnějších, nejbezpečnějších, a hlavně účinných potravinových doplňků.