Počet lidí s nefunkčními ledvinami roste

Za posledních deset let se podle statistik v České republice zvýšil počet pacientů, kteří potřebují hemodialýzu, tedy čistění krve z důvodu nefunkčnosti ledvin, o neuvěřitelných 46 %. Podobný trend pozorují i lékaři na Svitavsku a Blanensku.

„Zatímco v roce 2001 se léčilo tři sta sedmdesát devět pacientů na milion obyvatel, v roce 2010 se jedná už o pět set padesát čtyři pacientů na milion obyvatel. Je to závratný nárůst,“ popisuje vedoucí lékař Stanislav Šurel z boskovické hemodialýzy a dodává, že onemocnění ledvin je skrytá nemoc s bez-bolestivými příznaky, což vede mezi lékaři k pojmenování tichý zabiják.

Každý desátý Čech má nemocné ledviny, ale neví o tom. Příznaky jsou totiž velmi obecné a samotné ledviny nebolí. Pokud člověk trpí bolestí kloubů, únavou, přibírá na hmotnosti a má problémy s krevním tlakem, měl by se nechat vyšetřit co nejdříve. Přitom stačí otestovat krev a moč, aby lékaři zjistili možné ledvinové onemocnění.

Mýtus: onemocnění ledvin se projevuje na podzim

Onemocnění ledvin není závislé na ročním období, projevuje se celoročně. Nejvíce náchylní jsou diabetici, lidé s vysokým krevním tlakem, kuřáci a obézní lidé. „Lékař může zdravotní stav pacienta ovlivnit z deseti procent, zbytek je na něm samotném. Často stačí dbát na prevenci a chodit na pravidelná vyšetření. Bohužel tyto jednoduché rady lidé nevnímají,“ varuje nefrolog Stanislav Šurel, který se onemocněním ledvin zabývá víc jak sedmnáct let a vede dialyzační léčbu a vyšetření pacientů na Nefrologické ambulanci a dialýze v Boskovicích.

Třetina lidí zjistí ledvinové onemocnění až při selhání ledvin

Možné ledvinové onemocnění lze zjistit z laboratorních testů krve a moči. „Zjišťujeme přítomnost bílkoviny v moči a také vyšetřujeme množství kreatininu. Tato látka vzniká ve svalech a je vylučována ledvinami. Její hodnoty v krvi pacienta odpovídají funkci jeho ledvin,“ popisuje doktor Šurel. Jednoduché vyšetření nebolí a hlavně vám prozradí mnohé o zdravotním stavu.

 

Zpět nahoru

CHCETE SE PŘIHLÁSIT K ODBĚRU MAGAZÍNU CELOSTNÍ MEDICÍNY?

Přihlaste se k odběru novinek z webu Celostnimedicina.cz a už Vám neunikne ani jedna zajímavost ze světa celostní a alternativní medicíny.