Rádi vám upravujeme nabídku na míru, ale abychom to zvládli, používáme k tomu soubory cookie.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
OK
prozdravi.cz
Vše pro vaše zdraví
krasa.cz
Vše pro vaši krásu
parfemy.cz
Značková parfumerie
hodinky.cz
Značkové hodinářství
sperky.cz
Značkové klenotnictví
vivantis.cz
Být sám sebou
logo  
lékařská poradnakatalog stránekobchod pro zdraví


Ploštičník hroznatý (Cimicifuga racemosa)

09.12.2017
Ploštičník hroznatý

Cimicifuga racemosa neboli ploštičník větevnatý nebo hroznatý (v Severní Americe nazýván jako black cohosh), je rostlina z čeledi pryskyřníkovitých, která dorůstá výšky až 2 metrů. Jeho lodyha je zakončená nápadnými, zářivě bílými aromatickými květy, které jsou uspořádané do hroznu.

Pochází ze západní části Severní Ameriky, kde ho původní obyvatelé používali zejména při léčbě ženských zdravotních problémů. Byla nejčastěji označováno jako black snakeroot čili „černý hadí kořen“. Je to vlastně popis vzhledu kořene, který je černý a hadovitě zakroucený.

 

Účinné látky ploštičníku

Jako rostlinná droga se z ní používá kořen (nebo oddenky), který se suší a takto zpracovaný se rozdrtí na prášek. Jako hlavní účinné látky obsahuje tzv. fytoestrogeny. Fytoestrogeny jsou zhruba definovány jako látky rostlinného původu, které se v zažívacím traktu mění na látky s estrogenními účinky. V některých zemích jsou stále častěji doporučovány jako „přírodní alternativa“ hormonální substituční terapie.

 

Bylo zaznamenáno, že ženy v asijských zemích, zejména v Japonsku, méně trpí horkými návaly než stejně staré ženy v Evropě nebo Severní Americe. Vysvětlováno to bývá tím, že asijská strava je bohatá na fytoestrogeny. Tato teorie doposud nebyla potvrzena studiemi, ale stále je předmětem zkoumání. Někteří odborníci se domnívají, že fytoestrogeny pomáhají v prevenci rakoviny prsu spíše tím, že zadržují vlastní tělesný estrogen před vnikáním do buněk prsní tkáně. Proto byl ploštičník doporučovaný v lidovém léčitelství při tzv. ženských potížích, jako je nepravidelná menstruace nebo tlumení křečí při menstruaci. Byl také používaný jako mírné sedativum a při zánětech. Zevně našel využití ve formě obkladů ke zmírnění svalových a kloubních bolestí.

Ploštičník hroznatý

Vyskytuje se v řadě doplňků stravy, zejména pro ženy, na zmírnění potíží spojených s menstruačním cyklem nebo hladinou ženských hormonů, estrogenů. Proto jsou tyto přípravky vhodné i jako doplněk léčby negativních příznaků spojených s menopauzou, jako jsou návaly nebo vysychání vaginální sliznice. Některé studie také prokázaly, že ploštičník může snížit hladinu LH (luteotropního hormonu), který se tvoří v hypofýze. V období přechodu dochází k vzestupu hladiny tohoto hormonu, a to se pokládá za jednu z příčin návalů.

 

Vyšší dávky však mohou vyvolat zvracení nebo zrakové a nervové poruchy! Mimořádně vysoká dávka může vyvolat nevolnost, zvracení, zpomalení tepu, silné pocení a bolesti hlavy. Pokud se pacientka léčí s vysokým krevním tlakem, musí se nejprve poradit s ošetřujícím lékařem, protože ploštičník snižuje krevní tlak. Je nevhodný pro děti, těhotné a kojící ženy.

 

Ploštičník v doplňcích stravy také může ovlivnit účinek některých léků, jako byly již zmíněná antihypertenzíva nebo také hormonální antikoncepce a dalších léků.

 

Celková nabídka přípravků obsahujících Ploštičník hroznatý.


Související články:
Indol-3-karbinol (GynMax)
Fytoestrogeny
Kontryhel: ženám na míru


09.12.2017
autor: PharmDr.Tomáš Arndt
další články v rubrice: Bylinky


 
Cukrovka - příznaky a hodnoty glykemie
Extrasystoly aneb bouchání či vynechávání srdce
Priessnitzův obklad
Nejčastější příčiny bolestí na hrudníku
Jak vyčistit ucpané cévy?
Hemoroidy - léčba, která zabírá
Štítná žláza – jak se přestat „léčit“ a raději se svépomocně uzdravovat - 1. část
Serotonin - osm přirozených způsobů, jak posílit jeho produkci a tím i dobrou náladu
Nízký krevní tlak
Warfarin - co vám u lékaře neřeknou
Správně dávkovaný chlad může snížit nemocnost o více jak 90 % (rozhovor s Liborem Mattušem)
Hemofilové nákazy
Hemoroidy - příznaky a fotky
Zvětšené uzliny na krku
Dornova metoda

230,- Kč
(c) 2004-2019 www.celostnimedicina.cz
O násRSS