Rádi vám upravujeme nabídku na míru, ale abychom to zvládli, používáme k tomu soubory cookie.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
OK
prozdravi.cz
Vše pro vaše zdraví
krasa.cz
Vše pro vaši krásu
parfemy.cz
Značková parfumerie
hodinky.cz
Značkové hodinářství
sperky.cz
Značkové klenotnictví
vivantis.cz
Být sám sebou
logo  
lékařská poradnakatalog stránekobchod pro zdraví
Zdravá výživa


Ryze ženská přitažlivost

Plicník lékařský (Pulmonaria officinalis)

10.06.2008
Plicník lékařský

Plicník je trvalka, která se vyskytuje na okrajích lesů, ale zdobí i zahrádky pro své okrasné bílé skvrnité listy a krásné jarní květy. Název plicníku v latině i v mnoha národních jazycích je odvozen od tvaru plicních laloků, a proto se tvrdí, že pomáhá při plicních nemocech. Dorůstá do výšky asi 30 centimetrů. Od poloviny jara rozkvétá v koncových květenstvích, složených ze 3 vijanů. Květy jsou nejprve růžové, ale postupně fialový a po opálení úplně zmodrají. V Anglii si plicník získal jméno – petrklíč z Jeruzaléma. Listy této rostliny se velmi rychle rozrůstají a jsou tedy ideálním půdopokryvným prvkem, zvláště ve stinných částech zahrady.

Tato bylinka patří k mladým léčivkám. Začala se používat až v 18. století, kdy lékaři doporučovali odvar z květů a listů při plicních chorobách. Jelikož se prokázala jeho účinnost, zachoval se dodnes a svědčí o tom i jeho název.

 

Plicník můžeme sbírat dvakrát. Poprvé květy se stonky a pak asi měsíc po odkvětu listy, neboť tehdy jsou již pěkně vyrostlé a čerstvé. Drogy můžeme po usušení smíchat dohromady. Je dobré vědět, že květy jsou o něco více účinnější. Plicníková droga se již dá běžně koupit v lékárnách či obchodech s bylinkami. Plicník se přidává i do lihových kapek na odhlenění.

 

Čaj z květů a listů plicníku pomáhá při všech chorobách dýchacího ústrojí. Od astmatu, zápalu plic a průdušek, kašli, zahlenění plic i vykašlávání krve. Účinným způsobem léčby různých nemocí dýchacího ústrojí jsou i inhalace, které mají rychlejší efekt než popíjení bylinkového čaje. Můžeme ho použít jednotlivě, ale více se hodí do směsí bylin. Zlepšuje se tak jeho léčivý účinek. Plicník má jedinou nevýhodu, mírně zvyšuje srážlivost krve, lidé, kteří mají vysokou sedimentaci, by ho neměli užívat samostatně ani dlouhodobě.

 

Plicník se také dobře uplatňuje při onemocnění střev a žaludku, protože ošetřuje sliznice v těchto místech. Regeneruje sliznice těchto míst i po různých otravách alkoholem, chemikáliemi, horkých jídel či nápojů.

 

Plicník by neměly užívat děti do 5 let věku, těhotné a kojící ženy. Jeho užívání by nemělo být delší než tři týdny.

 

PLICNÍ ČAJ:
1 díl listu či květů plicníku, 1 díl květů divizny, 1 díl jitrocele. Bylinky smícháme dohromady, 1 polévkovou lžíci směsi přelijeme 0,5 litrem vroucí vody a necháme 15 minut louhovat. Pak scedíme, nalijeme do termosky a popíjíme během celého dne. Čaj můžeme přisladit medem.

 

ČAJOVÁ SMĚS PŘI VELKÉM ZAHLENĚNÍ:
1 díl plicníku, 1 díl prvosenky, 1 díl rdesna ptačího, 1 díl jitrocele. Všechny přísady smícháme, 1 polévkovou lžíci zalijeme 0,5 litrem vroucí vody a necháme 15 minut louhovat. Poté přecedíme, nalijeme do termosky a popíjíme po doušcích během celého dne. Můžeme přisladit medem.

 

ČAJOVÁ SMĚS PŘI ONEMOCNĚNÍ PRUDUŠEK A PLIC:
1 díl plicníku, 1 díl květů divizny, 1 díl natě z fialky, 1 díl přesličky rolní. Bylinky smícháme dohromady, 1 polévkovou lžíci směsi zalijeme 1 litrem vroucí vody a necháme 15 minut louhovat. Potom dobře přecedíme a nalijeme do termosky. Popíjíme po doušcích během celého dne. Čaj můžeme přisladit medem.

 

INHALACE Z PLICNÍKU:
Můžeme použít jenom plicník a nebo přidat květy divizny, listy jitrocele, květy podbělu, 2 lžíce přelijeme 0,5 litrem vroucí vody necháme 10 minut louhovat a poté se nakloníme nad nádobu s odvarem a přikryjeme se ručníkem a vdechujeme. Můžeme použít i inhalační přístroj. Inhalaci provádíme 2x denně po dobu 5 dnů.

 

Celková nabídka přípravků s plicníkem lékařským.


Související články:
Chlamydiové zápaly plic mohou být zákeřné
Péče o plíce v listopadu
Hadinec jitrocelový (Echium plantagineum)


10.06.2008
autor: Simona Grygárková, Dis.
zdroj: www.prodamy.cz
další články v rubrice: Bylinky


 
Priessnitzův obklad
Správně dávkovaný chlad může snížit nemocnost o více jak 90 % (rozhovor s Liborem Mattušem)
Cukrovka - příznaky a hodnoty glykemie
Nejčastější příčiny bolestí na hrudníku
Hemoroidy - léčba, která zabírá
Jak vyčistit ucpané cévy?
Zdravé nepečené vánoční cukroví
Hemofilové nákazy
Proč je dobré vystavovat se nepohodlí a diskomfortu
Zdravé vánoční cukroví
Warfarin - co vám u lékaře neřeknou
Štítná žláza – jak se přestat „léčit“ a raději se svépomocně uzdravovat - 1. část
Červený čaj neboli Pu-Erh
Serotonin - osm přirozených způsobů, jak posílit jeho produkci a tím i dobrou náladu
Přetrhejte mentální vazby s nemocí. A uzdravte se…

379,- Kč
(c) 2004-2019 www.celostnimedicina.cz
O násRSS