Platina

Platina, chemická značka Pt, latinsky Platinum, je velmi těžký a chemicky mimořádně odolný drahý kov stříbřitě bílé barvy. Je řazen mezi vzácné či ušlechtilé kovy.

Historie platiny

Její název vznikl ze španělského slova plata – stříbro. Platina je zdrobnělina z tohoto slova, tedy česky stříbříčko. V přírodě se vyskytuje jenom ve formě ryzího kovu, i když téměř vždy jsou v menší míře přítomny i další platinové kovy jako rhodium, palladium nebo iridium. Největší její naleziště jsou v hlubinných dolech v Jihoafrické republice a Rusku.

Vlastnosti

Kromě toho, že se jedná o kov mimořádně odolný, je i kujný a tažný a elektricky i tepelně středně dobře vodivý. Z chemického hlediska se snadno se rozpouští v lučavce královské (směs kyseliny dusičné a chlorovodíkové) a pomalu se rozpouští i v kyselině chlorovodíkové (dříve nazývané solná) za přítomnosti vzdušného kyslíku nebo peroxidu vodíku. Rovněž s osmiem a iridiem je řazena k prvkům s největší známou hustotou. Díky svým chemickým a fyzikálním vlastnostem je platina (zejména ve formách slitin s rhodiem a iridiem) používána pro výrobu speciálního chemického nádobí, které je schopné odolávat vysokým teplotám. Ve sklářském průmyslu je základním komponentem speciálních pecí na výrobu optických vláken. V menší míře se platina používá na výrobu šperků a k pokovování některých méně ušlechtilých kovů. Význam má i ve farmaceutickém průmyslu, kde se platina používá ve formě komplexní sloučeniny, tzv. cis-platiny jako cytostatikum – tedy látka potlačující růst rakovinných buněk.

Využití v medicíně

Uplatňuje se zejména při léčbě rakoviny varlat, ovaria, hlavy, krku, močového měchýře a malobuněčného karcinomu plic. Jednoduše řečeno brání bujení rakovinných buněk tím, že poškozuje DNA rakovinných buněk a vytvořením vazby s nimi brání jejich množení. Bohužel, některé typy rakoviny vykazují rezistenci proti této léčbě a nepříjemné jsou i možné nežádoucí účinky, jako je nefrotoxicita a neurotoxicita (možné poškození tkáně ledvin nebo nervového systému). Cis-platina se podává ve formě nitrožilní infúze.

Homeopatie

Jako zajímavost na závěr lze uvést, že platina je pod názvem Platinum metallicum používána jako jedna z látek používaných k výrobě tzv. matečných tinktur v homeopatii (homeopatickým dynamickým ředěním se z těchto tinktur vyrábějí homeopatické léky). Homeopaté Platinum metallicum podávají hlavně u gynekologických potíží (zánět vaječníků, neplodnost, dysmenorea, premenstruační syndrom a další problémy), které se objevují u určitého typu ženy, která je popisována jako štíhlá žena, nervózní, pyšná, hrdá, povýšená, budící dojem, že se na všechny dívá z výšky, jenž je žárlivá na muže či ženy, kteří lépe uspěli.

 

PharmDr.Tomáš Arndt

PharmDr.Tomáš Arndt

Jako farmaceut jsem již během studia a potom v praxi získal vědomosti o chemických léčivech, jejich účincích, dobrých i špatných.
Líbil se vám článek? Sdílejte ho!
Zpět nahoru