Rádi vám upravujeme nabídku na míru, ale abychom to zvládli, používáme k tomu soubory cookie.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
OK
prozdravi.cz
Vše pro vaše zdraví
krasa.cz
Vše pro vaši krásu
parfemy.cz
Značková parfumerie
hodinky.cz
Značkové hodinářství
sperky.cz
Značkové klenotnictví
vivantis.cz
Být sám sebou
logo  
lékařská poradnakatalog stránekobchod pro zdraví


Plasty – katastrofa pro zdraví. Jak může každý přispět k jejich menší spotřebě.

17.08.2018
Planeta
Na Celostní medicíně začíná třídílný seriál o „zdravější planetě“. Máme znečištěnou vodu, jídlo obsahující nepřirozené látky, znečištěný vzduch. Jako lidstvo neuvěřitelně plýtváme energií. Produkujeme – často jen z pohodlnosti a zvyku – pro zdraví zhoubné plasty. Pokud nedojde ke změně, bude v mořích přibližně za 30 let více plastů než ryb. Každou minutu totiž v oceánech přibývá náklaďák plný plastů. Už dnes je skoro pozdě. Jak nepropadat beznaději a něco s tím začít dělat?

Informace typu, že se plasty rozkládající se na mikročástice, které se dostávají do půdy nebo je zřejmě konzumujeme např. v mořské soli, nebo balené vodě, a v našem těle pak podle některých odborníků dokáží projít buněčnou stěnou a způsobit pěknou „neplechu“, se dnes valí ze všech stran a nelze je ignorovat.

 

Tento článek nemá být ani odborným shrnutím všech těchto studií, ani nemá nikomu nařizovat, co má dělat. Měl jsem ale tu čest poznat toto jaro v Česku pár lidí, kteří plasty používají jen minimálně. Tito „průkopníci“ inspirují a nabízejí volbu (jestli z toho něco zkusíme také). Hlavním průvodcem tohoto článku bude mladý muž zkoumající změny návyků a životního stylu ku prospěchu lidí a planety, nadšenec Tomáš Kavka.

 

4 věci, které může každý z nás udělat pro snížení produkce plastů:


1) Na nákupy si noste vlastní sáčky a vlastní tašky

Pro řadu mnou nedávno zpovídaných osobností (Anie Songe, Veronika Jelínková) pro Celostní medicínu je používání neplastových, ekologických sáčků, např. na ovoce a zeleninu, naprostou samozřejmostí. Když si šáhnu do svědomí, já sám jsem si mohl jen minulý rok vzít v obchodech přes 1 000 plastových sáčků. Proto velmi souzním s tím, co říká např. Veronika Jelínková: „Nekoupit si nikdy sušenku, že je v nějakém obalu, to už mi přijde jako fanatismus. Ale místo plastových sáčků používat ty ekologické je velmi jednoduché a hodně to pomůže.“


Například Tomáš Kavka ale podporuje i obchody a trhy, kde se nakupuje bez obalu (nebo alespoň recyklovatelném) vše – zejména ve větších městech jsou tyto možnosti již pohodlně dostupné. V menších městech a na vesnicích může fungovat nákup hlavních surovin přímo od zemědělců a podpořit tak lokální trh.

 

2) Kupte si skleněnou láhev a znovupoužitelný hrnek

Na trhu najdete spoustu překvapivě designově krásných skleněných lahví (některé i s energetizujícími potisky, např. s květem života apod.). Vodu do ní pak můžete na cestách, ve městě, i v přírodě doplňovat. „Dle mého názoru není závažný důvod vody v PET lahvích kupovat, je to poměrně nový zvyk“ míní Tomáš Kavka. Sám žije v Praze a je zvyklý vodu si na různých místech do své lahve „stáčet“. V restauračních zařízeních preferuje vodu kohoutkovou s názorem, že je vhodné zaplatit personálu za obsluhu a nepůsobit tak jen „vychytrale“ a motivovat je k této službě i do budoucna.

 

Dnes už zmiňovaná Veronika Jelínková mě také inspirovala, když při interview vytáhla a ukázala mi skládací cestovní hrnek. Naprostá pecka! Složíte ho a tam, kde by Vám např. chtěli např. kávu vnutit do plastovém kelímku, ho můžete použít.

 

3) Vyhýbejte se jednorázovému příboru a nepoužívejte plastová brčka

„Sám ještě nosím svou krabičku na jídlo,“ doplňuje Tomáš Kavka. Je to velmi praktické všude tam, kde by vám jakékoliv jídlo chtěli dávat do plastové krabičky, nebo kde je Vám líto zbytečně vyhodit zbytky jídla. Tomáš má s sebou na cestách i vlastní příbor, resp. zjistil, že často stačí samotná lžíce. Brčka doporučuje buď ideálně zcela přestat používat, případně je alespoň nahradit kovovými.

 

4) Při nákupech preferujte nebalené věci. Seznamte se s prodejnami „Bez obalu“

„Může to znít všechno složitě, nákladně a kostrbatě, ale např. já v batohu většinou nosím jen malou krabičku, do které se vejde většina výše uvedeného (taška, malá zavařovací sklenice, lžíce) a zcela mi to stačí. Nijak mě to neomezuje a není to žádná zaznamenatelná váha navíc,“ říká Tomáš Kavka.

 

Tomáš přibližně jednou za 2-3 týdny vyrazí s větším batohem do prodejny Bez obalu v Praze. Tam si nakoupí vše potřebné na dlouhou dobu. Doplňuje pak už jen ovoce a zeleninu. Žije ve světě téměř bez plastů. Možná jeho životní styl může někomu napoprvé znít příliš výstředně. Ale zvykejme si: Mám za to, že lidé nebudou moci donekonečna jen žádat a brát od Země to, co si žádají a berou doteď. Planeta se už nyní proměňuje směrem k většímu uvědomění, což je už dnes vidět na vývoji postojů i reálného chování alespoň části populace. Buď se do budoucna citlivost lidských jedinců ještě více zvýší, nebo nás k tomu planeta dramatickými změnami donutí sama.


Související články:
„Klíčem ke všemu je být na sebe hodný,“ říká Anie Songe. Bestsellerová autorka věří na víly, skřítky, duchy i anděly
„Wim Hofova metoda zlepšuje funkci imunitního systému a pomáhá bojovat proti zánětům,“ říká její propagátorka Veronika Jelínková
Největší bohatství je zdraví a dobří lidé kolem nás, říká MUDr. Radan Gocal
Zdravá planeta (2. díl): Jak mít v úctě vodu a šetřit s ní


17.08.2018
autor: Mgr. Jiří Hamerský
zdroj: www.plastjeplast.cz
další články v rubrice: Psychologie


 
Cukrovka - příznaky a hodnoty glykemie
Extrasystoly aneb bouchání či vynechávání srdce
Priessnitzův obklad
Nejčastější příčiny bolestí na hrudníku
Jak vyčistit ucpané cévy?
Hemoroidy - léčba, která zabírá
Štítná žláza – jak se přestat „léčit“ a raději se svépomocně uzdravovat - 1. část
Serotonin - osm přirozených způsobů, jak posílit jeho produkci a tím i dobrou náladu
Nízký krevní tlak
Warfarin - co vám u lékaře neřeknou
Správně dávkovaný chlad může snížit nemocnost o více jak 90 % (rozhovor s Liborem Mattušem)
Hemofilové nákazy
Hemoroidy - příznaky a fotky
Zvětšené uzliny na krku
Dornova metoda

234,- Kč
(c) 2004-2019 www.celostnimedicina.cz
O násRSS