Plané neštovice v dospělosti – jak je zvládnout pomocí přírodních antivirotik?

nestovice v dospelosti

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Je pravdou, že neštovice jsou z 90 % dětskou záležitostí, nicméně, může se stát, že se jim v dětství úplně vyhnete, nepřijdete s nimi vlastně vůbec do styku, případně, z nějakého důvodu je imunitní systém zvládne, aniž by se projevily. Stejně jsem to měla i já, ač jsem jim byla v dětství vystavena, nikdy jsem je nedostala, až nyní, ve 35 letech. Všichni víme, že neštovice v dospělosti mohou mít mnohem těžší průběh, který se může projevit pneumonií (zápalem plic), meningitidou (zánětem mozkových blan) či encefalitidou (zánětem mozku). V některých případech pak neštovice mohou vyústit v záněty kloubů, srdce, ledvin, varlat, jater či duhovky.

Vůbec nejlepší je, pokud se neštovicím zcela vyhneme. Po jejich odeznění totiž zůstává virus i nadále v těle, sídlí v nervové tkáni míšních nervů a čeká na svou příležitost v podobě únavy, celkového vyčerpání, stresu, tělesného oslabení. Následně putuje podél nervových drah, aby se projevil druhotně, v podobě bolestivého pásového oparu.

Jak zvládnout virus planých neštovic rychle a s grácií?

Osobně znám několik lidí, se kterými virus neštovic v dospělosti zamával. Většinou zůstali bez trvalých následků, léčba se však protáhla i na několik týdnů a bohužel, nezůstalo pouze u domácího ošetření. Samozřejmě, záleží na síle imunitního systému, na našem celkovém rozpoložení, čistotě střeva, klidu, jež si dopřejeme. A právě onen klid je alfou omegou celého úspěchu, neboť se jedná o vysoce nakažlivé onemocnění, buďme rozumní a do vyhojení posledního puchýřku, zůstaňme doma. Nejen, že tělo nabere zpět sílu, imunitní systém posílí, ale také zamezíme dalšímu nesmyslnému šíření viru.

Druhý pilíř, léčivá strava

U mne samotné se neštovice projevily zhruba 20 pupínky, bez teplot a horeček. Jedinou nepříjemností byla snad únava, která se však dala v teple domova vydržet. V té době jsem kojila, více než dva roky. Můj syn, ačkoli byl se mnou v dennodenním kontaktu, se neštovicím vyhnul.

Strava

Jídelníček jsem stavěla na jednoduchých, lehce stravitelných potravinách, které byly zahřívajícího, zásaditého rázu. To znamená, odpustila jsem si veškeré pečivo a cukr, k snídani jsem chystala teplé kaše z ovesných vloček, jáhel, pohanky. K dopolední svačině, kolem desáté, jsem si dopřála ovoce, ať už banán či jablko, případně strouhanou mrkev s lněným olejem, kokosem a rozinkami. K obědu 3 x týdně kousek lehce stravitelného masa, ryby v doprovodu bio rýže basmati, pohanky, slzovky, jáhel, quinoi, amarantu či červené čočky. Ponechala jsem i batát, brambor vařený ve slupce, dušenou zeleninu, hlavně tedy mrkev, petržel, dýni a řepu. Na odpolední svačinu se lépe hodí bílkovinná potravina, jako jsou zakysané mléčné výrobky, nejlépe kozí. Večeře pak může nemocný stavět na dlouze táhlých vývarech, zeleninových krémech, kvalitním kváskovém pečivu s pomazánkou a menší miskou zeleninového salátu, například z mrkve a pekingského zelí. Lehce stravitelné pokrmy, několik základních ingrediencí, které poskládáme ve skutečné, výživné jídlo.

Antivirotika, skrytý poklad přírody

Jelikož jsou plané neštovice virovým onemocněním, lze tělu pomoci účinnými přírodními antivirotiky, kterými jsou

  • česnek
  • cibule
  • zázvor
  • dále pak byliny, z nichž vyzdvihnu měsíček lékařský, bezový květ, ale také bezinky, které si můžete na sklonku léta zavařit s troškou cukru.

Osobně bylinky miluji, takže právě bezinek, ať už zavařených či v podobě bezinkového čaje, máme doma vždy, velmi slušnou zásobu. Mezi výborná antivirotika bych zařadila taktéž i zázvor, který lze kombinovat s měsíčkem lékařským. Výslednou směs 10 minut vyluhovat a v průběhu nemoci pak vypít až litr čaje za den, zbylý pitný režim doplnit čistou pramenitou vodou, minerálkou, například Vincentkou.

Jedním z dalších chvályhodných tipů bude i oregano neboli dobromysl obecná, kterou lze v létě naložit do panenského olivového oleje a nechat 6 týdnů na slunci macerovat. Jakmile uplyne doba 6 týdnů, olej přecedíme, uchováme v tmavé lahvičce a během zimních měsíců lze preventivně užívat kapku oleje denně. Během virových infektů pak aplikujeme až 5 kapek denně.

Nevládneme-li domácí přírodní apatykou, zavděk vezměme léčivým lapachem, čajem, který se připravuje sušením vnitřní kůry stromu amazonského deštného pralesa. Ten obsahuje léčivou látku lapachol, který pomáhá mírnit hezkou řádku herpetických virů, mezi které spadá právě i virus planých neštovic. Lapacho doporučuji zařadit po dobu 14 dní, následně udělat stejně dlouhou pauzu, jakožto téměř u všech léčivých bylinek.

Kromě bylinek a česneku, který je dobré přidávat do jakékoliv polévky, pečených placek, příloh, ale i dušených zeleninových směsí, je dobré aplikovat i další výživné pomocníky, jako je domácí nakládané zelí, jakožto úžasný zdroj vitamínu C. Denně pak postačí jedna malá porce o hmotnosti 50 g. Zařadit můžeme taktéž i rakytník řešetlákový. Ten lze na sklonku léta obrat, zmrazit a uchovat tak na dlouhou zimu. Jakmile se necítíme úplně fit, nasypeme několik kuliček do vlažného čaje. Rozkousejme a snězme.

Přírodní látky

K dispozici je více přírodní látek, které mají působí virovým infekcím. Vzhledem k bohatému obsahu přírodních látek působí často antiviroticky (ale také antibakteriálně nebo antimykoticky – proti plísním cibule, česnek, křen, zázvor, čajovníkový olej a další.

Ibišek čínský

Antivirotické působení je zmiňováno rovněž u ibišku čínského. Ibišek čínský (latinsky Hibiscus sinensis) je léčivá rostlina z rodu ibišek (hibiscus), který patří do čeledi slézovité (Malvaceae). V tradiční místní medicíně (východní Asie, Afrika) je mu přisuzováno působení antiseptické, protizánětlivé, dále snižování pocení, ukládání tuku a stimulaci paměti a koncentrace.

Smil písečný

Další zajímavou léčivou rostlinou v tomto ohledu je smil písečný (Helichrysum arenarium). Je to vytrvalá bylina dorůstající výšky 10–30 cm, nevětvené lodyhy. Obsahuje řadu přírodních látek mezi nimi kyselinu ursolovou a kávovou, který je přisuzování příznivé působení u virových infekcí. Kyselina ursolová je přírodní chemická sloučenina, která se vyskytuje v dalších rostlinách, například v rozmarýnu či také ve slupkách jablek. Kyselina ursolová patří do třídy sloučenin zvaných triterpeny, které se přirozeně produkují v rostlinách. Konkrétně se uvádí její působení proti enterovirům.

Druhá zmíněná kyselina, kyselina kávová, je organická kyselina, která patří mezi hydroxykyseliny. Ve větším množství se nachází například v aronii velkoplodé nebo yerba maté. Je řazena mezi antioxidanty, mimo působení antivirotického se u ní uvádějí mimo jiné také protizánětlivé a imunomodulační účinky.

Propolis

K dalším přírodním látkám s antivirotickým působením patří také včelí produkt propolis. Propolis je pryskyřičná látka příjemné aromatické vůně, která vzniká při stavební činnosti včely medonosné ve včelstvu. Co se týče složení, jde o směs pryskyřičných látek (asi 50 %), včelího vosku (asi 30 %), balzámů a éterických olejů (do 10 %). Dále obsahuje vitamíny ze skupiny B.

Někteří vědci poukazují na silné antioxidační vlastnosti propolisu, které pomáhají v působení proti nepříznivým vlivům životního prostředí a volným radikálům. Na tomto působení se podílejí mimo obsažené účinné látky ze skupiny flavonoidů, fenolických kyselin, terpenů a lignanů (ty také přispívají k antibakteriálnímu, protizánětlivému nebo antimykotickému psůobení).

Jako u všech včelích produktů, tak i na propolis mohou být citlivější alergičtí jedinci.

Lignany

Jako antivirotika jsou z přírodních látek využívány ještě také lignany. Funkce lignanů v rostlině zatím není zcela prokázaná, předpokládá se, že rostlině zajišťuje ochranu před cizorodými látkami. Lignany jsou velkou skupinou nízkomolekulárních polyfenolů vyskytujících se v rostlinách, zejména v semenech, celých zrnech a zelenině. Jsou součástí stěn rostlinných buněk, zejména jejich vnější vrstvy.

Vysoké množství lignanů obsahují lněná a sezamová semínka. Mezi další potraviny obsahující lignany patří obiloviny (žito, pšenice, oves a ječmen), luštěniny, sója, tofu, brukvovitá zelenina (brokolice a zelí) a některé druhy ovoce (meruňky a jahody). Důležitým zdrojem lignanů je také čaj.

Prevence a omega-3 mastné kyseliny

K prevenci, tedy ochraně před vznikem planých neštovic mohou pomoci také omega-3 nenasycené mastné kyseliny. Dostatek omega-3 mastných kyselin s dlouhým řetězcem dokáže v těle pacienta zvýšit schopnost buněčných membrán bránit se zánětu.

  • Dostatek omega-3 mastných kyselin (EPA, DHA, DPA) pomáhá membránám buněk v lidském těle, aby byly odolnější vůči zánětu, který vyvolá útok viru, a to především na úrovni plic. Některé studie zmiňují i význam jejich užívání v prevenci proti infekci koronaviru.
  • Omega-3 mastné kyseliny (nejdůležitější EPA a DHA) jsou esenciální mastné kyseliny. Jsou nezbytné pro lidské zdraví, ale tělo si je nedokáže vytvořit.
  • Omega-3 mastné kyseliny jsou důležité pro správnou funkci mozku, nervového systému a buněčných membrán. Hrají roli v prevenci kardiovaskulárních onemocněních, hypertenzi, autoimunitních onemocněních, demenci, diabetu (cukrovky), astmatu a řady dalších onemocnění.

Nejvíce jsou zastoupeny v rybách (losos, makrela, sardinky), oříšcích (vlašské), chia semíncích nebo v méně obvyklých potravinách jako je kaviár či ústřice.

Jak řekl Seneca: „Jednou z podmínek uzdravení je chuť uzdravit se“. Proto, nechť máte vždy spoustu síly hledat boční cesty, které nabízejí nepřebernou škálu léčivých prostředků.

Krásné jarní dny.