Pivoňka lékařská (Paeonica officinalis)

Pivoňka lékařská (Paeonia officinalis L.) je léčivá rostlina z čeledi pivoňkovitých (Paeoniaceae). Může dorůst až výšky 60 centimetrů. Její stonek je v mládí huňatý, později se stává hladkým. Má trojčetné listy. Horní strana listu je lysá, dolní může být huňatá nebo i lysá. Květy jsou obvykle růžové, fialové až purpurově červené. Páchne mírně omamně, má chuť nasládle hořkou a odporně ostrou. K jejím lidovým názvům patří pivoňková růže, mariánská růže či růžák.

Pivoňka lékařská se pěstovala již ve středověku jak jako okrasná, tak i pro léčivé vlastnosti.

Jako rostlinná droga se z ní používá kořen, z které se připravuje odvar. Z přírodních látek obsažených v kořeni můžeme zmínit alkaloidy peregrininu, třísloviny, škroby, cukry, organické kyseliny, šťavelan vápenatý, sacharóza, kyselina metarabinová, kalciumoxalát a glykosidy. Některé látky jsou i v květu pivoňky-třísloviny, sliz, peonidin a glukózu.

proto je možné se setkat i ve starých herbářích s tím, že jako rostlinná droga se používaly usušené okvětní plátky pivoňky lékařské.

V současnosti přes označení “lékařská” není moc známá jako léčivé rostlina, ale v minulosti byla užívaná v lidovém léčitelství. zaznamenáno je, že se používala při léčbě dny, ledvinových kolik, křečích trávicího traktu a podobně. je to dáno tím, že obsažené látky mají spasmolytické účinky. Používala se i pro tlumení bolesti, při nervovém vypětí, proti kašli, při úpravách nepravidelnosti menstruačního cyklu a zevně k léčbě ekzémů.

Důležité je ale upozornit, že při větších dávkách může být pivoňka lékařská jedovatá a je nutné ji užívat, pokud je užívaná vnitřně v nálevu, pouze pod lékařským dohledem!

Výjimkou je, pokud je obsažená v registrovaném doplňku stravy,a je obsažena i krému Venisfér. tyto přípravky vycházejí z filosofie tradiční čínské medicíny a harmonizuje srdce, tenké střevo, osrdečník, játra a žlučník.

Pivoňku lékařskou ani přípravky s ní nesmí užívat děti, těhotné a kojící ženy.

Zpět nahoru

NOVÉ ČLÁNKY KAŽDÝ TÝDEN ZDARMA NA VÁŠ E-MAIL?

Přihlaste se zdarma k odběru novinek z webu Celostnimedicina.cz a už Vám neunikne ani jedna zajímavost ze světa celostní a alternativní medicíny.