Pivoňka lékařská (Paeonica officinalis)

post feature uni

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Pivoňka lékařská (Paeonia officinalis L.) je léčivá rostlina z čeledi pivoňkovitých (Paeoniaceae). Může dorůst až výšky 60 centimetrů. Její stonek je v mládí huňatý, později se stává hladkým. Má trojčetné listy. Horní strana listu je lysá, dolní může být huňatá nebo i lysá. Květy jsou obvykle růžové, fialové až purpurově červené. Páchne mírně omamně, má chuť nasládle hořkou a odporně ostrou. K jejím lidovým názvům patří pivoňková růže, mariánská růže či růžák.

Pivoňka lékařská se pěstovala již ve středověku jak jako okrasná, tak i pro léčivé vlastnosti.

Jako rostlinná droga se z ní používá kořen, z které se připravuje odvar. Z přírodních látek obsažených v kořeni můžeme zmínit alkaloidy peregrininu, třísloviny, škroby, cukry, organické kyseliny, šťavelan vápenatý, sacharóza, kyselina metarabinová, kalciumoxalát a glykosidy. Některé látky jsou i v květu pivoňky-třísloviny, sliz, peonidin a glukózu.

proto je možné se setkat i ve starých herbářích s tím, že jako rostlinná droga se používaly usušené okvětní plátky pivoňky lékařské.

V současnosti přes označení “lékařská” není moc známá jako léčivé rostlina, ale v minulosti byla užívaná v lidovém léčitelství. zaznamenáno je, že se používala při léčbě dny, ledvinových kolik, křečích trávicího traktu a podobně. je to dáno tím, že obsažené látky mají spasmolytické účinky. Používala se i pro tlumení bolesti, při nervovém vypětí, proti kašli, při úpravách nepravidelnosti menstruačního cyklu a zevně k léčbě ekzémů.

Důležité je ale upozornit, že při větších dávkách může být pivoňka lékařská jedovatá a je nutné ji užívat, pokud je užívaná vnitřně v nálevu, pouze pod lékařským dohledem!

Výjimkou je, pokud je obsažená v registrovaném doplňku stravy,a je obsažena i krému Venisfér. tyto přípravky vycházejí z filosofie tradiční čínské medicíny a harmonizuje srdce, tenké střevo, osrdečník, játra a žlučník.

Pivoňku lékařskou ani přípravky s ní nesmí užívat děti, těhotné a kojící ženy.