Pitulník žlutý, skvělá ledvinová záležitost

Tato zářivě žlutá bylinka mě letos skutečně uchvátila. Na sběr je sice náročnější, nicméně, chcete-li podpořit zdraví svých ledvin, zcela jistě se na ni vydejte. Poznáte-li hluchavku, máte vyhráno, neboť pitulník je vlastně takovou žlutou hluchavkou, která roste hojně, ve vlhkých lesích, křovinách a příkopech, rumištích, zastíněných vlhkých místech, věrně doprovázena kopřivou. Což mne včera při sběru opravdu velmi pobavilo. Chceš-li mne trošku mít, je třeba zdolat žahavé trichomy všudypřítomných kopřiv. Nejčastěji dorůstá výšky zhruba 30 centimetrů, za příznivých podmínek se však může ještě více povytáhnout, a to až na úctyhodných 60 centimetrů. Vstřícné listy jsou uspořádány křížem, květy sedí v paždí listů. Sbíráme list i květ. Léčivka kvete v dubnu až květnu, v horských oblastech pak později. Rostlina je medonosná, v přírodě ji obvykle opylují čmeláci, taktéž si na ni rádi smlsnou drobouncí šneci.

Léčivou bylinou je taktéž hluchavka bílá, která kvete od května do října a rovněž roste jako plevel při cestách, rumištích, železničních náspech. Sbírají se listy, zvláště pak květy. Když se během dne vypijí dva šálky čaje, hluchavka pomáhá při menstruačních obtížích a onemocnění pohlavních orgánů žen. Tento druh hluchavky pročišťuje krev, odstraňuje nespavost, nervozitu.

Vrátíme-li se však zpátky k pitulníku, květy a listy bylinky se využívají při podobných těžkostech, zvláště pak při špatném odchodu moče, pálení při močení, těžkých onemocněních ledvin a při vodnatelnosti srdce. Květy lze použít taktéž při poruchách trávení, při tuberkulóze krčních uzlin a při kožních vyrážkách. Za tímto účelem pijeme jeden šálek čaje dopoledne. Při vředech a křečových žilách pomohou obklady z čajového výluhu.

Maria Treben, známá rakouská bylinářka, doporučuje kúru z pitulníku starým lidem, trpícím obrnou močového měchýře, prochladnutím močových cest, zánětem ledvin. Zde se snažíme upřednostnit sedací koupel z této bylinky. Při svraštění ledvin a při připojení umělé ledviny má nejlepší účinek směs ze stejného dílu pitulníku, svízele syřišťového, zlatobýlu.

Způsoby užívání pitulníku žlutého

Nálev

  • 1 vrchovatá čajová lžička na 250 ml vody

Bylinku spaříme a krátce vyluhujeme.

Obklady

  • 3 vrchovaté čajové lžičky na 500 ml vody

Spaříme, krátce vyluhujeme. Do výluhu namáčíme obklad, přikládáme jej teplý.

Sedací koupel

Použijeme 4 lžíce sušené rostliny, kterou svaříme v pěti litrech horké vody. Odvar nalijeme do vany, dopustíme teplou vodou, tak, aby to bylo příjemné. V lázni posedíme 20–25 minut. V případě obtíží praktikujeme 2-3 x do týdne.

Čajová směs

Smícháme stejný díl pitulníku, svízele syřišťového a zlatobýlu. Použijeme jednu vrchovatou čajovou lžičku směsi na 250 ml vody, spaříme.

Tinktura

5 vrchovatých lžic čerstvých květů zalijeme 500 ml 60% pálenky, macerujeme zhruba 6 týdnů, následně přecedíme, užíváme na každý kilogram 1 kapku, celkové množství vydělíme třemi, užíváme ráno, v poledne a večer.

Na pitulník je možné vyjít si do lesa, v tomto případě si vezměte rukavici, alespoň tedy na jednu ruku, kterou budete přidržovat okolní kopřivy. Rostlinku lze také zakoupit v podobě semínek, případně, nasbírat si květ a ten pak rozesít po zahrádce, na místě určeném pro bylinku.

Držím pěsti, pokud se pro bylinky nadchnete a vyrazíte ven na objevné vycházky. Příroda již intenzivně kvete, voní, bzučí a brouká, nicméně, ještě stále je čas se do ní ponořit, plout a užívat všeho, co do dalekého podzimu nachystá a svými dlaněmi rozeseje, vyživí. Bylinky jsou mocné, dokážou nás uzdravit.

V článku jsou použity informace z knihy:

Treben, Maria. Zdraví z boží lékárny. Nakladatelství DONA, 2014. 88 str. ISBN 978-80-7322-173-7.

 

Zpět nahoru

NOVÉ ČLÁNKY KAŽDÝ TÝDEN ZDARMA NA VÁŠ E-MAIL?

Přihlaste se zdarma k odběru novinek z webu Celostnimedicina.cz a už Vám neunikne ani jedna zajímavost ze světa celostní a alternativní medicíny.