Pít či nepít pivo: Temná strana pivního moku a jeho vliv na naše tělo?  

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Pivo provází lidstvo už od neolitu. Světlo světa spatřilo dokonce dříve nežli první upečený chléb. Doprovázelo stavbu pyramid, středověcí mniši jej pili jako tekutý chléb během půstu a v roce 1842 se v Plzni zrodil zlatavý ležák, který dobyl svět. Po tisíce let jsme pivo uctívali jako dar bohů a bezpečný zdroj hydratace. Jenže zatímco technologie vaření piva se posunula do jednadvacátého století, naše tělo na něj reaguje stále stejně jako v dobách starého Egypta. Co se s naším tělem ve skutečnosti děje, pokud si dáme jedno orosené?  

Temná strana oblíbeného moku  

Pivo a prázdné kalorie 

Myslím, že všichni do jednoho víme nebo alespoň tušíme, že pivo je doslova energetickou bombou. Přináší nám však pouze prázdné kalorie. A tento pojem je u piva klíčový.  Doslova znamená, že chmelový mok sice tělu dodá obrovské množství energie, na druhé straně však žádné skutečné živiny, které by organismus dovedl využít, například pro stavbu buněk anebo regeneraci.  

Pivo ve své podstatě obsahuje jen sacharidy a alkohol. Obojí je pro tělo čisté palivo. Na rozdíl od běžného jídla však v pivu chybí bílkoviny, zdravé tuky anebo vláknina. Ve své podstatě tělo dostane obrovský energetický šok, ale buňky hladoví po skutečné výživě.  

Alkohol v něm přítomný  

Gram čistého alkoholu má v sobě téměř tolik energie, 7 kcal/g, jako gram čistého tuku, 9 kcal/g. Problém je, že tělo neumí alkohol nikam uložit. Nemá na něj žádný zásobník. Játra jej tedy musí okamžitě spálit a následně zlikvidovat. Jenže, co když k pivu chceme něco zakousnout?  

Pokud játra pálí alkohol z piva, kompletně vypnou spalování tuků a sacharidů z jídla. To znamená, vše, co jsme k pivu pojedli, oříšky, tyčinky, chleba, pizzu, tělo okamžitě uloží do tukových zásob, nejčastěji v oblasti břicha.  

Prakticky: co to znamená?  

  • Jedno velké dvanáctistupňové pivo má kolem 200 až 250 kcal. To je jako bychom snědli jeden poctivý donut nebo lžíci sádla nebo jeden menší oběd.  
  • Když piv večer vypijeme pět, jako bychom v půllitrech spolykali pět denních jídel, tedy i doporučený energetický příjem pro dospělého člověka. Nicméně už víme, že pivo neobsahuje potřebné bílkoviny, ani vlákninu. A tak se tělo sice nasytí, nicméně, biologicky strádá.  

Játra v permanentním stresu  

Játra jsou hlavní čističkou těla. Při zpracovávání alkoholu v nich však vzniká acetaldehyd, což je vysoce toxická látka a karcinogen. Zde mohou zbystřit také milovníci vína či jakéhokoli dalšího alkoholu, ono je totiž úplně jedno, jaký alkohol pijeme. Acetaldehyd vzniká po konzumaci čehokoli, co obsahuje etanol.  

Pravidelné pití piva pak časem může vést k jaterní steatóze, tukovatění jater, což se projevuje také jejich zanícením až následně cirhózou.  

Pijani piva pak bývají mnohem více unavení, neboť jejich malá chemická továrna je v permanentním zápřahu. A to odebírá energii celému tělu. Svalům, myšlenkám, mozku celkově.  

Pivo a estrogen  

Hlavním estrogenovým viníkem piva je jeho důležitá ingredience, tedy chmel otáčivý, latinsky humulus lupulus. Chmel totiž obsahuje jedny z nejsilnějších fytoestrogenů, rostlinných sloučenin, které jsou strukturálně podobné ženským pohlavním hormonům, estrogenům. Tyto látky pak v těle dokážou oklamat buněčné receptory a chovat se jako skutečný estrogen.  

Jak se přesně jmenuje onen Černý Petr? 8-prenylnaringenin. Právě u něj výzkumy ukazují, že je to vůbec nejsilnější známý rostlinný estrogen. Když tedy pijeme pivo, dostáváme do těla koktejl, který značně zamává s naší přirozenou hormonální hladinou.  

Jak se fytoestrogen podepíše na muži?  

Mužské tělo přirozeně produkuje malé množství estrogenu, ale svůj prim hraje testosteron. Pravidelný přísun chmelových fytoestrogenů v kombinaci s alkoholem tuto rovnováhu tvrdě narušuje. Při pravidelné konzumaci si u mužů můžeme všimnout:  

  • Růstu prsní tkáně, což je citlivým, ale vizuálně nejvýraznějším tématem. Nejde však jen o čistý tuk z prázdných kalorií. Zvýšená hladina estrogenu dává mužskému tělu signál k rozvoji mléčných žláz a ukládání tuku v oblasti hrudníku. Vznikají takzvaná mužská prsa.  
  • Změny distribuce tuku. U milovníků piva si můžeme všimnout zvýšeného ukládání viscerálního tuku v oblasti břicha. Tuk se dále usazuje na bocích, stehnech, ale také zadku.  
  • Testosteronový útlum. Alkohol sám o sobě působí toxicky na Leydigovy buňky ve varlatech, které vyrábějí testosteron. Když se k němu navíc přidá i estrogen z chmele, hladina testosteronu znatelně klesá. To vede k únavě, ale i ztrátě svalové hmoty, poruchám libida či erekce.  

A co dělá nadbytek fytoestrogenu s ženami?  

Mohlo by se zdát, že fytoestrogeny z piva budou pro ženy bonusem. Nicméně každý, kdo občas zažil rozhozený menstruační cyklus ví, že hormonální rovnováha je tuze křehkou záležitostí. Prostřednictvím nadbytku fytoestrogenu může dojít k:  

  • Narušení menstruačního cyklu, neboť nadbytek estrogenu zvyšuje pravděpodobnost tzv. estrogenové dominance. To následně vede k nepravidelnému krvácení, nepravidelné menstruaci, zhoršení projevů PMS.  
  • Snížení plodnosti, neboť příliš vysoká hladina estrogenu může zablokovat ovulaci.  
  • Chmelový mok může zhoršit i projevy menopauzy, neboť zatěžuje játra, což metabolizaci hormonů paradoxně ještě více ztěžuje.  

Pivo nás dehydratuje  

Pokud jste milovníky piva, určitě znáte ten pocit, že po jednom pivu chodíte třikrát častěji na toaletu. Alkohol totiž blokuje antidiuretický hormon, který přirozeně dává ledvinám signál, aby zadržovaly vodu. Tělo pak následně s močí vylučuje nepřiměřené množství vody a s ní i klíčové minerály, jako je hořčík, draslík či zinek. Ne nadarmo pak milovníky piva trápí časté křeče v lýtkách, což má právě za následek deficit vyplaveného hořčíku. To vše je také příčinou ranní bolesti hlavy, únavy a nevolnosti.  

Výzkumy dokládají, že na každých 250 ml vypitého piva tělo vyloučí zhruba 400-500 ml tekutin.  

Narušení spánkové hygieny  

Pivo nás díky přítomnému chmelu zklidňuje, zvláště pak, pokud žijeme ve stresovém režimu. Jenže, i tato pomyslná berlička je pastí s velkým P. Proč? Alkohol zásadně narušuje REM fázi, což je právě hluboký, regenerační spánek. Noční odpočinek je pak následně mělký, člověk se v noci častěji budí, i kvůli plnějšímu močovému měchýři, aby byl po ránu o to více neklidný, unavenější a vyčerpaný.  

Pivní hlad jako velký vykřičník  

Kromě výše zmíněného, pivo stimuluje produkci žaludečních kyselin, což může vést až k překyselení, pálení žáhy, případně podráždění žaludeční sliznice. Alkohol navíc též negativně ovlivňuje střevní mikrobiom, tedy druhý mozek našeho těla.  

Pivo též kvůli přítomné maltóze způsobuje prudké výkyvy hladiny cukru, což je velmi nebezpečné u diabetu na inzulínu, neboť výsledkem bude nepředvídatelná a mnohdy i neukočírovatelná hladina cukru. Zdravý organismus pak vysokou hladinu stahuje inzulínem, což nás může přivést až na kraj hypoglykémie, což je právě okamžik, kdy máme chutě cokoli zakousnout. Brambůrky, tyčinky, pořádně se najíst. Což nás opět vhání do kolečka přibírání, a navíc též zadělává na metabolický syndrom.  

Nechci, aby tento článek vyzněl jako absolutní prohibice, chci jen ukázat, že i jedno obyčejné pivo je pro náš organismus nesmírná zátěž.

A je na to dobré myslet, zejména nyní, s přicházejícím létem.