Pískavice – řecké seno

piskavice e1619028496108

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Jméno této rostlinky je natolik zajímavé samo o sobě, že vymýšlet originálnější nadpis článku je zbytečné. Jde o přesný překlad jejího druhového latinského jména Trigonella foenum-graecum. I v našich lidových názvech – jetel kozího rohu či senovka řecká – se odráží její použití jako pícniny. To však nic neubírá na faktu, že jde o jednu z nejstarších kulturních rostlin světa. Pískavice provází člověka již z doby bronzové (nález v Iráku cca 4 000 let př. n. l.) a rozhodně nejen jako krmivo pro dobytek. Vždyť první písemné zmínky o použití pískavice (při balzamování) jsou psány staroegyptskými hieroglyfy. Její semena zbystřovala mysl antickým filozofům v Řecku, staří Římané si s ní ochucovali víno, v Galileji byla za Kristova života běžnou potravinou a v ájurvédské medicíně jednou ze základních léčivek. Dnes se s řeckým senem můžeme nejčastěji setkat v gastronomii – je nedílnou součástí jak indického kari, tak třeba bulharské čubrici.

Původ nejasný

Oblast předpokládané původní domoviny pískavice se rozprostírá od Středomoří přes střední Asii do Indie. Jisté je, že v tomto pásu je tisíce let stále populární. Dnes se areál všech asi 55 druhů pískavic rozšířil o Austrálii, Oceánii a Jižní Ameriku. V Evropě se můžeme setkat s 21 druhy. U nás v ČR je původní jen jeden, avšak některé pěstované, mezi nimi i řecké seno, zplaňují. Hlavně na jižní Moravě, teplo totiž pískavice rády. Jsou typickými představiteli své čeledi – bobovitých: aromatické byliny s větvenými lodyhami, trojčetnými listy a motýlovitými květy. Pískavice řecké seno je letnička se vzpřímenou, málo větvenou lodyhou dorůstající od 10 cm do půl metru výšky. V průběhu června a července vykvétá jednotlivými žluto-bílými kvítky, které se po odkvětu proměňují na tenké, asi 10 cm dlouhé a mírně zahnuté lusky. Ty obsahují 10 až 20 hnědých, tvrdých semen oplývajících charakteristicky štiplavým aroma. V celé rostlině, zejména pak v semenech, se skrývá plejáda zajímavých látek. Vedle množství slizu, hořčin, nutričně významných bílkovin, aminokyselin, olejů, vitaminů (hlavně řady B, kys. listové, A, C) a minerálů (železo, hořčík, mangan, fosfor…) jsou to hlavně z léčitelského hlediska významné alkaloidy, flavonoidy, saponiny, kumariny a steroly.

Seno v kuchyni

Celá rostlina poskytuje (nejen) dobytku perfektní výživné krmivo. Také v gastronomii se využívají mladé listy řeckého sena, tím nejdůležitějším jsou však jeho semena. Po uzrání lusky částečně praskají, což usnadňuje sklizeň semen, jež se po usušení musejí ještě rozemlít. Mají specifickou vůni a sladce nahořkle-štiplavou chuť připomínající javorový sirup. Zejména v orientální kuchyni nalézají široké uplatnění. Namátkou jen z Indie: listy i semena se používají k přípravě pokrmů s pískavicí – tzv. methi, kari a čatní, zeleninových salátů, polévek, nejrůznějších, u nás vcelku neznámých kořenících směsí a dalších. V poslední době se stávají populární např. i pískavicové čaje a smoothie.

Řecké seno pro všechny

Zejména saponiny, ale i další obsažené látky mají na svědomí antibakteriální, antioxidační a snad i protirakovinné účinky řeckého sena. Díky tomu je odvar z drcených semen pískavice výborný na záněty dýchací či trávicí soustavy, jako jsou kašel, bronchitida, nadýmání, průjmy, zácpy, záněty žaludku, střev apod. Významně také snižuje hladinu cukru a cholesterolu v krvi – doporučuje se při diabetu, onemocnění cév a srdce i na artritidu. Zajímavé je také spojení pískavice s pohlavními hormony. Dle tisícileté zkušenosti účinkuje řecké seno jako ženské i mužské afrodiziakum, podporuje tvorbu mateřského mléka, ženy ho užívají, aby měly pevná prsa, usnadňuje jim zvládání menopauzy, mužům zas pomáhá udržet hladinu testosteronu, a tím i libido, erekci a životní energii. Konzumace polévkové lžíce semen pískavice se pak doporučuje při rekonvalescenci i zvýšeném fyzickém výkonu. Zevní použití ve formě obkladů z namletých semen je perfektní hlavně při léčbě nejrůznějších kožních ekzémů, vyrážek, špatně se hojících ran a vředů, na křečové žíly a otoky, kloktání pomůže při aftech, zánětech zubů a dásní i při nepříjemném dechu. V kosmetice se používá (značně drahý) olej ze semen řeckého sena ke zpevnění pleti, proti vráskám či k péči o vlasy. Pro zvýšení účinku lze pískavici kombinovat s vhodnými léčivkami, např. s heřmánkem nebo se šalvějí. Vyzkoušet můžete „Artrinové“ produkty od Energy. A nežádoucí účinky? Tentokrát změna! Pískavici řecké seno mohou i těhotné a kojící ženy. Samozřejmě s mírou. To platí i pro diabetiky a lidi užívající léky na ředění krve.

Zdroj: www.energy.cz