Rádi vám upravujeme nabídku na míru, ale abychom to zvládli, používáme k tomu soubory cookie.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
OK
prozdravi.cz
Vše pro vaše zdraví
krasa.cz
Vše pro vaši krásu
parfemy.cz
Značková parfumerie
hodinky.cz
Značkové hodinářství
sperky.cz
Značkové klenotnictví
vivantis.cz
Být sám sebou
logo  
lékařská poradnakatalog stránekobchod pro zdraví


Pilonidální sinus

08.06.2016
Pilonidální sinus

Na žádost našich čtenářů a také v souvislosti s dotazy naší poradny zde ve stručnosti podám základní informace k tomuto onemocnění. U pilonidálního sinu se jedná o podkožní dutinku, ústící na kůži v oblasti mezi špičkou kostrče a anální oblastí. Protože obsahuje zbytky chlupů nebo kůže, nazývá se tento jev podle latinského překladu hnízdo chlupů (pilonidalis). Místem výskytu však mohou být i jiné části těla, např. podpaží, pupek ad.

Příčina a projevy

Sinus pilonidalis může být vrozený (dermoidní cysta), nebo se objeví až během života třeba zarůstáním chlupů pod kůži. Kůže a podkoží na něj reagují jako na cizí těleso, snadno dojde k infekci, tvorbě granulační tkáně, začnou se utvářet fistuly, nebo se vytvoří abscesové ložisko, vyplněné hnisem. Místo postižené pilonidálním sinem bolí, okolní kůže je zarudlá a z dutinky vytéká na kůži hnis. Proces může být podporován jiným zánětem, zvýšeným pocením, nedostatečnou hygienou, sedavým zaměstnáním, nebo takovými aktivitami, při nichž je zvýšený a dlouhodobý tlak na kostrč.

 

Typickým postiženým je obézní mladý muž, tmavý, s hustým ochlupením. Onemocnění se vyskytuje také u žen v souvislosti s nástupem puberty, hormonální aktivity, celkovým sklonem k folikulitidě, tj. k infekčnímu zánětu vlasového váčku, jenž může vzniknout všude tam, kde z kůže rostou vlasy či chlupy. Je pozorována také rodinná predispozice.


Diagnostika

Diagnózu většinou stanovuje chirurg, protože pacient, kterého trápí sinus pilonidalis, navštíví převážně chirurga. Většinou není těžké určit tento sinus už na první pohled.


Léčba

Rozlišujeme tzv. akutní projev, při němž je přítomen zvětšující se zánět, hnis, kultivačně nalezena patogenní bakterie. Tehdy je třeba dutinu chirurgicky otevřít, vyčistit, vyplachovat antibiotickým roztokem, drénovat, vysušit, nechat zahojit.

 

Ovšem v případě recidiv, a ty lze očekávat, bude potřeba komplexního chirurgického ošetření, jež má za cíl plastickou operací celé místo odstranit. V tomto případě volí specialisté z oboru plastické chirurgie individuální postup.


Dodatek

Jednou věcí jsou skutečnosti genetické, konstituční, anatomické, které nemůžeme úplně ovlivnit. Ovšem druhou věcí jsou skutečnosti, které situaci napomáhají, a ty se dotýkají životního stylu, nadváhy, kouření, nedostatečné hygieny, situací, kdy je tělo vyčerpáno, stresováno, a takové skutečnosti každý jedinec, kterému byl sinus pilonidalis diagnostikován, ovlivňovat může; je v jeho moci, zda se nemoc spustí.

 

V naší poradně provádíme rozbor situace s cílem pojmenovat ty příčinné řetězce, které mají souvislost s nepříjemným stavem sinu pilonidalis, a ukázat, co má dotyčný změnit. Je v programu prozkoumat imunitu, hormony pacienta, schopnost detoxikace těla prostřednictvím funkce jater, ledvin, střeva, dále psychiku, sociální zázemí. Takže zásah chirurgický - ano, ale současně s ním je nutná zásadní změna životního postoje.


Související články:
Cysty a jiné nezhoubné novotvary
Bakerova cysta
Myomy, cysty vaječníků, cysty mléčné žlázy a jiné nepříjemnosti v hormonálně citlivých tkáních


08.06.2016
autor: MUDr. Pavel ŠÁCHA
další články v rubrice: Nemoci


 
Cukrovka - příznaky a hodnoty glykemie
Extrasystoly aneb bouchání či vynechávání srdce
Priessnitzův obklad
Nejčastější příčiny bolestí na hrudníku
Jak vyčistit ucpané cévy?
Hemoroidy - léčba, která zabírá
Štítná žláza – jak se přestat „léčit“ a raději se svépomocně uzdravovat - 1. část
Serotonin - osm přirozených způsobů, jak posílit jeho produkci a tím i dobrou náladu
Nízký krevní tlak
Warfarin - co vám u lékaře neřeknou
Správně dávkovaný chlad může snížit nemocnost o více jak 90 % (rozhovor s Liborem Mattušem)
Hemofilové nákazy
Hemoroidy - příznaky a fotky
Zvětšené uzliny na krku
Dornova metoda

275,- Kč
(c) 2004-2019 www.celostnimedicina.cz
O násRSS