Pijme, voda je základ

aqua 3445987 960 720 e1571382909682

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Věděli jste, že podle Světové zdravotnické organizace je nedostatečný pitný režim příčinou až šesti procent veškerých nemocí? A nemusí se nutně jednat o požívání kvalitativně nevyhovující vody, jakožto spíše její podhodnocený příjem. Pracuji-li s klienty, potřebuji znát jejich běžný denní jídelníček, taktéž i pitný režim, který je druhým silným pilířem, na kterém stojí chrám jménem Zdraví. A bohužel, ne každý umíme dostatečně pít. Z nějakého důvodu to jednoduše nejde, zapomínáme, pro denní povinnosti, pro umenšený pocit žízně, jako by voda byla něco druhořadého, přitom, zkuste si nádobí umýt bez vody.

Neuspokojivý příjem vody má za následek její omezený výdej, což se odráží v nedostatečném vylučování odpadních látek. Tento počin může vést až k tvorbě ledvinových kamenů, zhoršení revmatických potíží, k projevům nepříjemné dny. Tím, že náš organismus pracuje s nedostatečným množstvím tekutin, krev houstne, snižuje se tlak, klesá zásobování tkání kyslíkem. Ta tam je pozornost, poddáváme se únavě, ztrácí se výkon.

Obrazem toho, zda dostatečně pijeme, není jenom odpověď v podobě energie, ale také naše moč, která v případě vodního deficitu tmavne a zapáchá, kůže, která ztrácí svou přirozenou pružnost. O deficitu vody svědčí také popraskané rty, suchá sliznice, drsný jazyk, zpomalený tok myšlenek. Základním znakem nedostatečného pitného režimu bývá vleklá únava, kdy mnohdy stačí zefektivnit pitný režim.

Jak a co pít?

Pitné schéma lze rozdělit jakkoli, doporučuji najít svou vlastní cestu, tak, aby vyhovovalo, nebylo přítěží. Celé je vlastně taktéž i o zvyku, jakmile vydržíte zhruba jeden týden, tělo si vytváří hluboký návyk, který pak kopíruje po celý život. Samozřejmě, nevykolejíte-li. Doporučená denní dávka se rovná zhruba 30 ml vody na 1 kg tělesné hmotnosti. To znamená, vážíme-li 60 kg, denně bychom měli vypít asi 1800 ml vody. Tento propočet však nelze brát vážně, vystavujeme-li organismus horkému vzduchu v podobě páry, sauny, potíme-li se během sportu, v horkých letních měsících. V takovém případě navyšujeme pitný režim dle aktuální potřeby.

Snažme se tekutiny rozdělit do několika příjemných porcí, stejně jako jídlo. Počítejme s 2000 ml vody:

  1. Během noci, v průběhu spánku, přichází tělo, díky dýchání a procesu pocení, až o dobrý půl lir tekutin. Brzy po probuzení na to mysleme a vypijme zhruba 300 ml vlažné vody či bylinného čaje. Za půl hodiny se nasnídejme, pokud tak činíme.
     
  2. Hodinu po snídani si na stůl postavme zhruba litrovou lahev a hrnek o objemu 400 ml. Ten během dopoledne z lahve dvakrát naplňme. Dejme tomu, že vstáváme v 6, v 6:20 vypijeme svých 300 ml, zhruba v 7:00 snídáme, v 8:00 si naplníme první hrneček, který během 2 hodin vypijeme. V 10:00 pak postup zopakujeme, v pravé poledne jsme zvládli vypít již 1100 ml vody či čaje. 
  3. Ve 12:00 zasedáme k obědu, kolem 13:00 si na stůl postavíme další hrnek o objemu 400 ml, který zvládneme během dvou hodin vypít. Stále nám zbývá nějakých 500 ml. 
  4. Při odchodu z práce si s sebou vezměme půl litrovou lahev s vodou či čajem, který do konce dne zvládneme vypít. Samozřejmě, je možné, že si užijeme i něco navíc. Je to jen na nás, pokud odpoledne ještě cvičíme, jdeme se proběhnout, zajezdit na kole, tekutin pravděpodobně vypijeme více.

A teď, co pít?

  • Tím nejlepším tipem bude jistě voda, kterou můžeme doplnit o plátky citrónu, pomeranče, okurky, lístky máty či meduňky. Případně, jste-li zvyklí, kvalitní vodu lze popíjet jen tak. Protože však vím, že čistá voda mnohým nelahodí, doplňte si ji dle své chuti, tak, abyste se na nápoj těšili. 
  • Úžasnou možností je taktéž vodní kefír, který je perlivý, lahodný, probiotický a osvěžující. 
  • Bylinný čaj, který mnohdy může mírnit chutě na sladké, zvláště, jedná-li se například o výborný rooibos doplněný o vanilku či pomeranč. Mnohé bylinky nelze pít dlouhodobě, po 14 dnech je dobré je prostřídat, abychom tělo zbytečně nezatížili. Nicméně, existují bylinky, které lze zařadit po delší čas, jako je například lípa, šípek, řepík, meduňka, měsíček, rooibos. Výborným tipem může být maliník, ostružiník, jahodník. Čaj lze povznést také smotkem skořice, sušeného ovoce. Výborný nápoj uchystáme z hrsti nasušených křížal, které po dopití můžeme rovněž sníst. 
  • Vhodnou možností může být také zelený čaj, který, pokud pijeme dlouhodobě, snažme se louhovat co nejkratší dobu. Čaj je dobré několikrát zalít, kdy první nálev netřeba pít, bývá totiž nejsilnější. Výbornou možností může být i louhování za studena, čímž vznikne skutečně lahodný, velmi jemný čaj. 
  • V létě lze zařadit šťávu z okurky, zelené melounové dužniny, lehkou citronádou, oranžádu, limonádu z máty, která se vyznačuje jemným ochlazujícím účinkem. 
  • Výtečně zavodní také čisté vývary, znám mnohé, kteří miskou jemného vývaru startují svůj den.

Na druhé straně, snažme se vyvarovat:

  • nápojům slazeným klasickým řepným, třtinovým cukrem a medem, umělými sladidly, 
  • džusům a nektarům, pro svůj přílišný obsah sacharidů, 
  • ochuceným nealkoholickým drinkům, 
  • perlivým limonádám, které by utvářely dennodenní pitný režim.

 

Že je to věda? Nebojte, není. Napít se čisté, v nejlepším případě pramenité vody, je natolik přirozené, stejně jako dýchání. Nemusíte nad ním přemýšlet, jednoduše plynete v rytmu svého dechu. Běháte-li, třeba to znáte, naladit se na jednotlivé výdechy a nádechy, učinit v nich řád, abychom se zbytečně nevysilovali. A takto lze praktikovat v celém svém životě. Činit vše tak, aby tělu i duši bylo hezky, kráčet radostný, s malými drobnými pocity těšení se, s láskou, se svými sny, třeba o studánce, ke které si pomalu, beze spěchu dojdete …