Pigmentové skvrny – jak na ně

pigmentove skvrny

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Dříve, než si v dnešním článku ukážeme, jak eliminovat viditelnost pigmentových skvrn, podíváme se nejprve na to, jak takové pigmentové skvrny vlastně vůbec vznikají. Ono je totiž vždycky jednodušší řešit příčinu, která doslova přistřihne štipec nepříjemným dopadům nežli pak složitě hasit dopady v podobě častých požárů. Pigmentové skvrny se samozřejmě mohou objevit také zcela přirozeně, často pak během letních měsíců, po které se vystavujeme slunečnímu záření. Tehdy se totiž ke slovu dostává zvýšená produkce melaninu, pigmentu, díky kterému pokožku získává své zbarvení. A ten, kromě toho, že též určuje barevný odstín našich vlasů, taktéž i očí, působí jako přirozená ochrana pokožky proti slunečnímu záření, čímž ji chrání před UV paprsky. Jenže, pak tu právě máme i takové vlivy, které mají se sluníčkem jen pramálo společného. Tak tedy, pojďme si společně odkrýt možné další příčiny pigmentových skvrn.  

Za vším hledej játra  

Tohle jednoduché zvolání si s lehkou nadsázkou vypůjčím. Protože, pokud bychom si opravdu chtěli stanovit jednu z nejčastějších příčin pigmentových skvrn, na jejich vzniku by se s největší pravděpodobností podílela právě játra. Ne nadarmo se pigmentové skvrny objevují během užívání antikoncepce, kdy játra bývají pravidelným pojídáním pilulí dlouhodobě zatěžována. A právě tehdy, tradiční čínská medicína hovoří o vyčerpané energii jater, tzv. QI, se mohou objevit staré známe skvrnky. A protože vše se vším souvisí, abychom celý problém neházeli pouze na jedny pilule, zkusme se zamyslet také nad tím, kolik alkoholu týdně vypijeme, kolik pozornosti věnujeme potravinám s umělými sladidly, přísadami, éčky, které, samozřejmě, mají vždy co dočinění s našimi játry. Kolik například vypijeme coly, která staví na přemíře cukrů, ale, bohužel, také fruktózo glukózovém sirupu, kdy se na zdraví jater negativně podepíše zejména fruktóza.  

Jak velkou pozornost pak také věnujeme důležitým omega 3 NMK? Jaké povědomí máme vůbec o tucích, kterými se každý den krmíme a jaké procento z těchto tuků pak zaujímají tuky nasycené? Takové, které utvářejí uzeniny, ale i mnohé sladkosti v podobě nejrůznějších dortíků, jakožto i sušenek?  

Ruku též na srdce, jak moc pečujeme o svůj vnitřní klid a mír, ať už kvalitním hospodařením s hořčíkem, vitamínem B6, prací na sobě samém, dostatečným spánkovým dopingem. Ruku na stejné srdce, jak dobře dokážeme zatočit se stresem. Játra jsou základ, potřebují pohladit. Uvedu-li jeden zajímavý příklad z praxe, zhruba po roce jsem se setkala s velmi blízkou kamarádkou, která, byť se snažila, procházela těžkým stresovým obdobím. Za ten rok, ve věku 45 let, se jí na obličeji, ale také rukou, objevily tmavé pigmentové skvrny. Oběma nám ihned došlo, kudy vítr vane. 

Osobně, hned po stravě, pohrála bych si s bylinami, kdy slabším, jemnějším tělesným konstitucím doporučuji zařadit výtečný řepík, no a těm silnějším, stabilnějším pak určitě ostropestřec. Výborná bude také například pampeliška, jejíž sezóna se brzy zvolna naplní. A též, jste-li milovníky kurkumy, směle do jídelníčku zařaďte i ji. A samozřejmě, byť již není suchý únor, z jídelníčku zcela vyjměte alkohol.  

Hormonální změny  

Není žádným tajemstvím, že se pigmentové skvrny mohou vázat také na náročnější životní období, spojené s dlouhodobými hormonálními změnami. Tady si doplňme například těhotenství, ale také přechod. Těhotenské pigmentové skvrny se často rozplynou s následným porodem. Jiné to však bývá po absolvování přechodu, protože, pokud během něj pigmentové skvrny vznikly, většinou ženám již na tvářích či rukou zůstanou. O to více se pak snažme pokožku vyživit. Zařaďme například důležitý kolagen, nejlépe ten rybí, který se podepíše na zdravém vzhledu pokožky. Dále též, zařaďme i antioxidanty, které, mimo jiné, pomáhají zvyšovat pružnost cév a kapilár, následně vyživují pokožku a zároveň budou mít co dočinění také s jejím zabarvením. Zde bych vyzdvihla důležitost rutinu, který má dar zpevňovat cévky. Najdeme jej buď v potravinových doplňcích, anebo též pohankové nati, červené paprice, šípkovém plodu, violce vonné, bílé slupce, tzv, albedu, na citrusech. Pozor, rutin je termolabilní, se zvyšující se teplotou se bude vytrácet. 

Mezi další pomocné antioxidanty bude patřit jistě i vitamín C, který v těle redukuje tvorbu melaninu, jenž je zodpovědný za tvorbu pigmentových skvrn. Mimo to, vitamín C je také prokolagenní. Chceme-li zařadit kvalitní vitamín C do stravy, lze si jistě vypomoci zeleninou a ovocem, zelenými natěmi a divoce rostoucími bylinkami, případně pak, neujíme-li svou denní porci zdraví, zařaďme lypozomální vitamín C, pozor jen, aby přípravek neobsahoval oxid titaničitý.  

Dalším v řadě bude také vitamín E, který též stojí za depigmentací a celkovým zlepšením pleti. Vitamín E neboli vitamín života se nachází hojně například v klíčcích, mnohé zelenině, mase, burácích (u těch pozor na aflatoxiny).  

Poslední z udatných bojovníků vůči pigmentovým skvrnám bude také vitamín B3 neboli niacin, ten najdeme např. v játrech, drůbežím mase, luštěninách, Pangaminu, lahůdkovém droždí, kvasnicích, z ryb pak hojněji v tuňákovi, dále též pšeničných klíčcích, kvalitních mléčných výrobcích.  

Po zánětlivé pigmentové skvrny 

Tento typ potrápí jak ženy, tak muže, kdy se příčina zvýšeného uvolnění pigmentu váže k nějakému hlubšímu poškození kůže, např. jizva, popálení, estetický zákrok či akné. A právě zde již nastává onen očekávaný moment, kdy si společně vysvětlíme, jak s pigmentovými skvrnami jednou provždy zatočit.  

  • Zdravě se opalujme, nedovolme, aby se naše pokožka zbytečně vysušovala a poškozovala dlouhodobým vystavováním slunečnímu svitu. Sluňme se výhradně v bezpečných hodinách, které v období léta náleží časovému rozmezí mezi 16:00 – dokud neodejdeme ze zahrady, pláže. Používejme kvalitní, nejlépe bezchemický kosmetický přípravek s garancí vysokého faktoru, já osobně upřednostňuji značku Wooden spoon, která se hodí pro dospělé i děti.  
  • V případě, že jsme slunečnímu svitu během dne vystaveni neúměrně dlouho, kůži chraňme lehkým oblečením, pokožku obličeje pak kloboukem, dostatečně pijme.  
  • Vyhýbejme se slunění v soláriích, neboť zrovna to je pro vznik pigmentových skvrn jako dělané.  
  • Pokud nás pigmentové skvrny trápí více, než je zdrávo, lze si pomoci i tzv. chemickým peelingem, který je již v dnešní době kdekoli dostupný. Během této procedury, kdy upozorňuji, lze ji provádět také doma, zbavujeme kůži odumřelých kožních buněk i s pigmentovými skvrnami. O takto ošetřenou kůži je však potřeba se kvalitně starat a určitě je důležité uchránit ji před přímým sluncem.  
  • V kosmetických salónech lze podstoupit také depigmentaci laserem či tzv. micro needing, během kterého pronikají velmi tenké mikro jehličky pod povrchovou vrstvu kůže, narušují staré kolagenní řetězce, spouštějí proces hojení.   

Jak na pigmentové skvrny pomocí přírody?  

  • Aloe vera, jehož dužnina obsahuje látku zvanou aloin. Máte-li pigmentové skvrny, zkuste si na ně nanést gel z aloe, vmasírujete do postižené oblasti a nechte přes noc působit. Po několikatýdenním užívání by měly skvrny postupně zesvětlit.  
  • Podobně se osvědčuje také masáž pokožky, do které vmasírujeme extrakt ze zeleného čaje. V takovém případě stačí uchystat silný nálev, který pak vklepeme do potřebných míst. Opět necháme působit přes noc, ráno pokožku omyjeme.  
  • Vnitřně lze užívat nálev, který bude vypadat následovně: 1 díl lipového květu, 1 díl šalvěje lékařské, 1 díl řebříčku obecného, 1 díl oddenku mochny. Byliny smísíme, odebereme 1 polévkovou lžíci, kterou zalijeme 250 ml vroucí vody. Nálev pijeme 3 x denně.  
  • Z babských rad lze dále použít také jablečný ocet, kdy smísíme 1 díl octu a 1 díl vody. Touto směsí ošetříme místo, které po 3 minutých opláchneme.  
  • Podobně bude působit také kašička z 1 dílu citrónové šťávy a 1 dílu medu, kterou, když vymícháme, nanášíme na skvrnami postižené místo. Po 10 minutách opláchneme. Stejně lze použít také kefír či jogurt obsahující kyselinu mléčnou, kterou je též možné jemně vybělit nežádoucí skvrny na kůži.  
  • Pozor na pigmentové skvrny, užíváme-li, například z důvodu zklidnění, třezalku. Je třeba mít na paměti, že produkty z třezalky, kromě toho že snižují účinek antikoncepce, mohou též způsobovat světloplachost, ale také vznik pigmentových skvrn. Zvláště, vystavujeme-li pokožku slunci.   

Ať tak či tak, mějme se rády, se skvrnami či bez. Zcela jistě nepropadejme trudnomyslnosti jen proto, že je naše kůže v porovnání se sousedčinou o něco víc tmavší, skvrnitější či o mnoho bledší. Pokud však můžeme, vždy něco učiňme, a to, s úsměvem na rtech. Osobně bych začala právě u těch jater, u kterých se mi osvědčují již zmíněné pampelišky. Tak tedy, přeji nám všem, abychom se ve svém těle cítili skutečně doma.  

 Tip celostní medicíny

BIO INTENZIVNÍ BALZÁM NA VRÁSKY, 15 M

Vrásky, pigmentové skvrny, povadlá pleť bez energie? Pak je pro Vás Inlight Bio intenzivní balzám na vrásky tím pravým. Při pravidelném používání rozjasňuje unavenou pleť, redukuje výskyt vrásek a pigmentových skvrn. Krásnou vůni a příjemnou konzistenci zaručuje kombinace přírodních složek v bio kvalitě, kterou přináší značka Inlight.

BIO INTENZIVNÍ BALZÁM NA VRÁSKY
BIO INTENZIVNÍ BALZÁM NA VRÁSKY

KOUPIT ZDE