Rádi vám upravujeme nabídku na míru, ale abychom to zvládli, používáme k tomu soubory cookie.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
OK
prozdravi.cz
Vše pro vaše zdraví
krasa.cz
Vše pro vaši krásu
parfemy.cz
Značková parfumerie
hodinky.cz
Značkové hodinářství
sperky.cz
Značkové klenotnictví
vivantis.cz
Být sám sebou
logo  
lékařská poradnakatalog stránekobchod pro zdraví


Perthesova choroba

17.12.2010
Perthesova choroba (Morbus Perthes) je starší, ale stále použivaný název. Označuje složitý proces nekrotického rozpadu kyčelního kloubu a následný proces jeho regenerace. Z dosud neznámého důvodu se z kyčelního kloubu ztrácí krevní zásobení a pak se chybně utváří hlavice a jamka kloubu. Osifikační centrum hlavice kosti stehenní podlehne nekróze, je resorbováno a postupně přestavěno v živou kost.

Projevuje se to bolestí, kulháním, svalovými křečemi. Bolest se přenáší dolů na stehna i kolena a do boku, trvá několik týdnů i měsíců. Vyskytuje se u dětí od 4 až do 10 let, častěji u chlapců.Během růstu se s tímto procesem kost vypořádává a kostní tkáň dorůstá, ale kloub je křehký a citlivý, může zůstat v deformované formě, a proto je třeba zajistit, aby dorostl do správné velikosti a tvaru. A to je hlavní léčebný cíl - zajistit správnou polohu kloubu – postavení hlavice a jamky, aby hlavice kloubu správně seděla v jamce.Léčebný postup je vždy individuální, v komplexu dlouhodobého horizontu se vyskytnou různorodé faktory, které léčbu ovlivňují. Podle toho se volí léčba chirurgická, konzervativní, pobytová v sanatoriu, kdy malý pacient musí být upoután dlouhodobě na lůžko se zachovaným obdukčním postavením (nohy od sebe) pomocí zevních aparátů a bandáží. Nejznámější bandáží je tzv. Atlanta dlaha, která umožňuje chůzi a běžnou denní aktivitu, podmínkou nasazení bandáže je uvolnění addukční  kontraktury a věk do 6 let. Bandáž se nosí minimálně 12 měsíců.V léčení převládl způsob tzv. „containment" terapie, zavedený R. B. Salterem, podstatou je zanoření tvárné hlavice kosti stehenní po celou dobu hojení do kulového prostoru acetabula (jamky) tak, aby nemohlo dojít při přestavbě hlavice k její deformaci. Operační způsob léčení je v současnosti u nás i v zahraničí široce používán. Je tak možno zkrátit dobu nezbytného klidu na lůžku a vyřazení dítěte z normální aktivity a minimalizovat riziko vzniku sekundární artrózy kyčelního kloubu.Pobyt na lůžku v abdukci patří již k minulosti, je však možno se s ním stále ještě setkat - nevýhodou je psychické trauma, snížená aktivita, odloučení od rodiny...Velmi vhodná je balneoterapie, perličkové koupele, elektroléčba okolních svalů, magnetoterapie, která podporuje a urychluje hojení, rehabilitace pod kontrolou rehabilitačního pracovníka, masáže. Jako doplněk pro lepší růst kosti lze použít OSTEO STAR, které dodává do organismu potřebnou denní dávku vápníku, hořčíku, vitamínu C a D v plně ionisované koloidní formě.

 

Pro výsledek platí přímá úměrnost: čím pozdější věk nástupu onemocnění, tím těžší průběh a horší konečný výsledek. Špatný výsledek spočívá v omezení rozsahu pohyblivosti, v kulhání z deformity kloubní i ze zkratu končetiny.Celková nabídka přípravků pro zdravé klouby.


Související články:
Kyfóza u dospívajících
Bolestivé stavy kostí u dětí
Propadlý hrudník


17.12.2010
autor: MUDr. Pavel ŠÁCHA
další články v rubrice: Nemoci


 
Cukrovka - příznaky a hodnoty glykemie
Extrasystoly aneb bouchání či vynechávání srdce
Priessnitzův obklad
Nejčastější příčiny bolestí na hrudníku
Jak vyčistit ucpané cévy?
Hemoroidy - léčba, která zabírá
Štítná žláza – jak se přestat „léčit“ a raději se svépomocně uzdravovat - 1. část
Serotonin - osm přirozených způsobů, jak posílit jeho produkci a tím i dobrou náladu
Nízký krevní tlak
Warfarin - co vám u lékaře neřeknou
Správně dávkovaný chlad může snížit nemocnost o více jak 90 % (rozhovor s Liborem Mattušem)
Hemofilové nákazy
Hemoroidy - příznaky a fotky
Zvětšené uzliny na krku
Dornova metoda
(c) 2004-2019 www.celostnimedicina.cz
O násRSS