Rádi vám upravujeme nabídku na míru, ale abychom to zvládli, používáme k tomu soubory cookie.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
OK
prozdravi.cz
Vše pro vaše zdraví
krasa.cz
Vše pro vaši krásu
parfemy.cz
Značková parfumerie
hodinky.cz
Značkové hodinářství
sperky.cz
Značkové klenotnictví
vivantis.cz
Být sám sebou
logo  
lékařská poradnakatalog stránekobchod pro zdraví


Perspektivní chitosan

26.09.2018
Chitosan

Chitosan má výrazně lepší schopnost vázat tuk než vláknina rostlinná. Pojme 4-6 x větší množství tuků vzhledem k vlastní hmotnosti. Zjednodušeně řečeno chitosan se váže k potravinovému tuku a zamezuje jeho vstřebání do krve. Zadržený tuk následně vylučuje z organizmu.

 

Chitosan = označení živočišné vlákniny, která je součástí krunýře korýše

 

 • Velká experimentální pozornost je věnována chitosanu pro jeho schopnost vychytávat tuky; ta je totiž větší než u některých chemických léků.
 • Chitosan má výrazně lepší schopnost vázat tuk než vláknina rostlinná. Pojme 4-6 x větší množství tuků vzhledem k vlastní hmotnosti. Zjednodušeně řečeno chitosan se váže k potravinovému tuku a zamezuje jeho vstřebání do krve. Zadržený tuk následně vylučuje z organizmu.

 

Funkce chitosanu

 

Žlučové kyseliny tvoří shluky molekul (micely), které obsahují cholesterol, aby se mohly vstřebat přes stěnu tenkého střeva.

 

 • Chitosan zachycuje a váže tyto shluky, čímž se podílí na snížení obsahu emulgovaného cholesterolu.
 • V tlustém střevě chitosan brání přeměně cholesterolu na koprostanol, což zvyšuje vylučování cholesterolu stolicí a snižuje jeho přenos do krevního séra.
 • Zlepšuje současně funkci tlustého střeva, ovlivňuje střevní flóru tím, že váže toxické bakterie a opět i ty odvádí z těla.
 • Zmírňuje plynatost. Chitosan je látka bezpečná a lze jej použít také proti dně a u nemocí, kde je charakteristická tvorba ledvinových kamenů.
 • Rovněž je referováno o pozitivním vlivu chitosanu z hlediska ochrany jaterního parenchymu.
 • Pomáhá při zácpě - je to přece nestravitelný polysacharid = vláknina, a tak podporuje peristaltiku a zlepšuje funkci střeva ve prospěch snadnějšího vyprazdňování.
 • Některé práce ukazují na to, že chitosan má schopnost antibakteriální vůči některým grampozitivním bakteriím, jako jsou např. známé bakterie staphylococcus aureus, staphylococcus epidermis, bacillus subtilis, dále i vůči gramnegativním bakteriím typu pseudomonas aeruginosa, escherichia coli, klebsiella pneumoniae, proteus vulgarit.

 

>> Přesný mechanizmus tohoto efektu není znám, ale vědci popisují několik možností, proč se tak děje; jednou z nich je zjištěný fakt, že kladně nabité aminoskupiny glukosaminových jednotek reagují s negativně nabitými komponenty na povrchu buněčných membrán mikroba, čímž změní propustnost a způsobí vylití vnitřního obsahu buňky, což přispívá k zániku mikroba. Některé studie poukazují na to, že chitosan získaný z houbičky shiitake má dokonce vyššíantibakteriální účinnost než chitosan získaný z korýšů.

 

 • Některé zprávy hovoří o účinku antimykotickém, např. při potížích s kvasinkou.
 • Nadějné studie ukazují na možnost protirakovinné aktivity chitosanu; zatím se hledá forma využití chitosanu a jednou z nich je použití upravené formy chitosanu jako nosiče protinádorové látky na místo účinku.
 • A dále se zkoumá, jak by bylo možno využít schopnosti chitosanu neutralizovat vedlejší účinky léčiva.
 • Poslední dobou je věnována pozornost antioxidační aktivitě chitosanu. Opět je několik možných mechanizmů a jedním z nich je předpoklad, že jeho amino- a hydroxyskupiny reagují s agresivními radikály za tvorby stabilnějších forem radikálů.

 

>> Chitosan vykazuje prospěšné biologické aktivity. Lze to dokumentovat tím, že narůstá počet publikací a vědeckých prací, které zkoumají jeho využití v nejrůznějších aplikacích.

 

>> V oblasti farmacie je to jeho již zmíněná schopnost nosiče různých léčiv, schopnost cíleně působit na postiženou tkáň a schopnost odstraňovat některé nežádoucí vlastnosti léčiv, a tím zvýšit jeho biodostupnost.

 

>> V medicínské praxi používáme chitosan zvláště v boji s nadměrnými tuky. Proto se chitosan stává součástí receptů programu hubnutí.

 

Specifikum užívání


Počet tablet či kapslí užíváme specificky - podle předpokladu obsahu tuků v daném jídle, jež se chystáme sníst, a to asi 10 – 20 minut před jídlem. Účinek chitosanu se zvýší současným podáním vitaminu C.

 

Produkt obsahující chitosan naleznete v naší nabídce.


Související články:
Chitosan
Žlučníkové kameny


26.09.2018
autor: MUDr. Pavel ŠÁCHA
zdroj: Chien RC, Yen MT, Mau JL. Antimicrobial and antitumoractivities of chitosan from shiitakestipes, compared to commercial chitosan from crabshells
další články v rubrice: Výživové doplňky

 
Cukrovka - příznaky a hodnoty glykemie
Extrasystoly aneb bouchání či vynechávání srdce
Priessnitzův obklad
Nejčastější příčiny bolestí na hrudníku
Jak vyčistit ucpané cévy?
Hemoroidy - léčba, která zabírá
Štítná žláza – jak se přestat „léčit“ a raději se svépomocně uzdravovat - 1. část
Serotonin - osm přirozených způsobů, jak posílit jeho produkci a tím i dobrou náladu
Nízký krevní tlak
Warfarin - co vám u lékaře neřeknou
Správně dávkovaný chlad může snížit nemocnost o více jak 90 % (rozhovor s Liborem Mattušem)
Hemofilové nákazy
Hemoroidy - příznaky a fotky
Zvětšené uzliny na krku
Dornova metoda

225,- Kč

553,- Kč
(c) 2004-2019 www.celostnimedicina.cz
O násRSS