Rádi vám upravujeme nabídku na míru, ale abychom to zvládli, používáme k tomu soubory cookie.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
OK
prozdravi.cz
Vše pro vaše zdraví
krasa.cz
Vše pro vaši krásu
parfemy.cz
Značková parfumerie
hodinky.cz
Značkové hodinářství
sperky.cz
Značkové klenotnictví
vivantis.cz
Být sám sebou
logo  
lékařská poradnakatalog stránekobchod pro zdraví


Perfektní zdraví – Jednota mysli a těla – Určení tělesného typu

05.08.2015
Perfektní zdraví – Jednota mysli a těla

Je jasný říjnový den v Bostonu (nebo v New Yorku, nebo v Chicagu) a davy lidí se vracejí po obědě do práce. Někteří mají klobouky, šátky a rukavice v očekávání zimy. Jiní, v košilích s krátkými rukávy, si zjevně myslí, že je ještě léto. Jogger-běžec pouze v trenýrkách poskakuje na chodníku při čekání na zelenou a míří do parku. Je v příkrém kontrastu se starší ženou, čekající na autobus, zachumlanou v dlouhém kabátě s kožešinovým límcem. Při zběžném pohledu byste si pomysleli, že tito lidé žijí v různých podnebích. Ve skutečnosti vyjadřují odlišnosti, které v nich příroda vytvořila.

Navzdory faktu, že mnoho lidí mělo typickou polední svačinu složenou ze sendviče, hranolků a kávy, v některých žaludcích jídlo těžce tlačí, v jiných se nervózně převaluje a ve většině ostatních prochází bez povšimnutí. V některých tělech bijí srdce rychleji, protože chodník se zdá příliš zaplněný, jiná produkují nadměrné množství žaludeční šťávy nebo se jim zvedá krevní tlak. Svět je tvořen všemi typy – ale všimla si medicína opravdu, jaké typy existují?

 

V konvenční medicíně věnujeme mnohem více pozornosti rozdílům mezi nemocemi než mezi lidmi. Jestliže si pacient stěžuje na prudkou bolest artritidy v rukou, lékař si uvědomí, že tato běžná potíž může být spojena s více než stovkou nemocí, které všechny vedou k bolavým, ztuhlým, zaníceným kloubům. Je známo, že lidé artritické sklony dědí, ale zdá se, že rovněž přispívá zarážející počet dalších faktorů – hormonální změny, fyzický a mentální stres, strava, nedostatek cvičení a tak dále.

 

Mahárišiho Ájurvéda upozorňuje na to, že nemoci se liší hlavně proto, že se tolik liší lidé. Přestože biologie uznává, že všichni jsme se narodili s „biochemickou individualitou“, má to v lékařově ordinaci velmi málo praktických důsledků. Biochemická individualita znamená, že nikdo není průměrem. V kterémkoliv daném momentu vaše buňky a tkáně neobsahují průměrnou hladinu kyslíku, kysličníku uhličitého, železa, inzulínu nebo vitamínu C. Místo toho obsahují přesné množství jedinečné pro ten moment, pro fyzický stav vašeho těla a pro stav vašich myšlenek a citů. Vaše tělo je trojrozměrná složenina z milionů nepatrných odlišností, a tím, že se o nich poučíte, můžete provést výrazné zlepšení svého zdraví. Na této úrovni je perfektní zdraví velmi specifickým biologickým jevem.

 

První krok – poznání svého tělesného typu

Kamkoli se podíváte, vaše tělo dělá něco jedinečného s každou molekulou vzduchu, vody a potravy, které přijímáte, vedeno svými vrozenými sklony. Máte na výběr následovat tyto sklony, nebo je modifikovat, ale jít bezohledně proti nim je nepřirozené. Žít v souladu s přírodou – nenásilně, pokojně a bez napětí – znamená v Mahárišiho Ájurvédě respektovat svou jedinečnost.

 

První otázka, kterou si ájurvédský doktor položí, není: „Jakou nemoc má můj pacient?“, ale: „Kdo je můj pacient?“. Tím „kdo“ nemyslí vaše jméno, ale jakou máte tělesnou konstituci. Hledá výmluvné rysy, které odhalují vaši Pakrti. Tento sanskrtský pojem znamená „přirozenost“  - je to vaše základní přirozenost, kterou chce odkrýt, než se obrátí k vašim potížím a symptomům.

 


Související články:
Ájurvéda: nejstarší medicína na světě
Jak žít dlouze a zdravě – Nesprávné dýchání
Léčebný kód – Existuje pouze jeden zdroj nemocí


05.08.2015
autor: Deepak Chopra, M. D.
další články v rubrice: Filosofie zdraví


 
Cukrovka - příznaky a hodnoty glykemie
Extrasystoly aneb bouchání či vynechávání srdce
Priessnitzův obklad
Nejčastější příčiny bolestí na hrudníku
Jak vyčistit ucpané cévy?
Hemoroidy - léčba, která zabírá
Štítná žláza – jak se přestat „léčit“ a raději se svépomocně uzdravovat - 1. část
Serotonin - osm přirozených způsobů, jak posílit jeho produkci a tím i dobrou náladu
Nízký krevní tlak
Warfarin - co vám u lékaře neřeknou
Správně dávkovaný chlad může snížit nemocnost o více jak 90 % (rozhovor s Liborem Mattušem)
Hemofilové nákazy
Hemoroidy - příznaky a fotky
Zvětšené uzliny na krku
Dornova metoda
(c) 2004-2019 www.celostnimedicina.cz
O násRSS